Свято Водохреща - НГУ

Богоявлення чи Водохреща, Хрещення (Йордан) – народно-релігійне свято, котре за юліанським календарем християни святкують 19 січня. Воно є останнім святом з різдвяно-новорічного циклу та завершує Святки – 12 днів Коляди між Різдвом та Водохрещем. З цим святом пов’язують хрещення Христа. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані.

Напередодні свята українці традиційно зустрічають другий Святвечір. Впродовж 18 січня віряни тримають піст та нічого не їдять. Сідати за вечерю можна лише після появи першої зірки на небосхилі. До столу подають пісні страви – рибу, вареники з капустою, кутю, узвар тощо.

Вода на Хрещення вважається цілющою, вона символізує початок життя та очищення. Віряни зберігають вдома саме йорданську воду, адже вірять, що вона є цілющою впродовж усього року. Йорданську воду зберігають за образами та бережуть на випадок хвороби. Вражає той факт, що вода, освячена на свято Йордана, зберігається не псуючись та не засмерджується впродовж року. Така вода очищує від гріхів та заряджає здоров’ям на увесь наступний рік. Для вірян після Водохреща починається весільний сезон, що триває до Великого посту. Наступного після Водохреща дня (20 січня) люди справляють “посвятки” – тобто переходять до звичайного трудового ритму, та відзначають свято Івана Хрестителя. Господині дістають свої починки (полотно, нитки й ін.), які перед Різдвом ховалися подалі від гріха, “щоб лихий ниток не плутав”. З посвяток вже знімаються табу на відвідування корчми чи шинку, які діяли у Свята (“бо вода не посвячена”).

Нехай це свято подарує всім нам міцне здоров’я і ясні, чисті думки!

Служба військового капеланства Головного управління Національної гвардії України

Перейти до вмісту