Башта 5 про трофеї та бойових «франкенштейнів» - НГУ

Про те, як стрілецькі підрозділи стають механізованими, поговорили з Баштою 5 — людиною, яка «затрофеїла» багато російської техніки.

Башта 5 — заступник командира батальйону з матеріально-технічного забезпечення. Наша розмова відбувається в одному з селищ на Луганському напрямку неподалік від Серебрянського лісу, де героїчно тримають оборону бійці 5-ї Слобожанської бригади НГУ. Спілкуємось із побратимами поруч з місцевою знаменитістю – пікапом «Франкенштейн». На ньому майже відсутні вцілілі місця та рідні деталі – це ззовні, але рама та двигун й досі без заміни служать на цьому диві японського автопрому. Спершу цікавимося про позивний. Башта 5 посміхається і починає розповідати. Його справжнє ім’я — Анар, саме так батьки назвали нашого співрозмовника – «той, що все розуміє» в перекладі з азербайджанської.

«Позивні у нас були ще з АТО, тому залишив той, що був. Нічого не вигадував, з 2014-го року він зі мною. Батьківщина сказала «будеш Башта 5», я був не проти. Був альтернативний варіант «Людожер», але він був вже зайнятий, до речі моїм одногрупником з ліцею, з яким ми зустрілись вже на цій війні – тут, під Кремінною», — сміється Башта 5, і продовжує, що у війську він з 2007-го, тобто вже 16 років. Жартома згадує, що не виходив з гвардії «навіть покурити».

Башта розповідає, що для нього війна почалась з квітня 2014-го. Тоді він отримав 41 БТР-4Е у свій підрозділ та вирушив на схід.

«Я був командиром роти бетеерів під час Ізюмсько-Слов’янської операції. Це були Ямпіль, Заколотне, Попасна, Ясинувата – штурми, колони. Достроково отримав звання капітана за ту війну. У 2016-му передав свої 40 БТРів (лише один згорів) різним підрозділам. З 2013-го по 2019-й був командиром роти. З 2019-го – заступник командира батальйону по збройному забезпеченню», — згадує Башта 5 та продовжує, що початок повномасштабного вторгнення він зустрів у окремому ремонтному батальйоні 5-ї Слобожанської бригади НГУ, — Перше, що почали робити – це відновлювати та ремонтувати техніку, що стояла на глибокій консервації – МТЛБ, «Газони» 66-ті, що в народі називають «шишигами». Волонтери дуже запчастинами допомагали. За перший місяць ми відновили понад 40 одиниць техніки, й собі, й іншим підрозділам — з Сум приїздили, зі Слов’янська. Паралельно витягували російські машини з недопалених колон, теж ремонтували, це ми 92-й бригаді ЗСУ допомогли трохи, — пояснює офіцер, та додає, — У червні 2022-го попросився на передову, у наш 4-й батальйон, що стояв тоді під Балаклеєю. Був заступником по технічній частині батальйонної групи. Планувався 21 день, а вийшло пів року. Почався вдалий контрнаступ, дійшли до Серебрянського лісу, у грудні поїхав на ротацію. 4 місяці посидів у Харкові. А тут кажуть, що їде ще один батальйон на передову, поїдеш? Поїду, кажу. І тепер з цим батом досі тут»

Офіцер фокусує нашу увагу на тому, що гвардійці за час контрнаступу взяли чимало трофеїв.

«Не без моїх скромних зусиль вона бігає вже на нашому боці. Це танки, БМП, МТЛБ та інша трофейна техніка, що воює тут у складі бригади. Тільки БМП 6 штук було, включаючи новеньку БМП 3, вона навіть з книжками як користуватися нею була. Це у Вербівці ми взяли разом з 2 іншими, БМП 1 та БМП 2. БТРів теж штук 6 різних було. А ще КамАЗи, Урали, бензовози, МТЛБ, заправники. Вся ця техніка введена у штатний розклад, стоїть на балансі батальйонів 5-ї Слобожанської бригади. Так що ми вже не просто піхота, а механізована піхота. Цікава історія – ми витягли у російських окупантів БРЕМ [броньована ремонтно-евакуаційна машина], це тягач на базі танку. Взяли ми його разом з водієм росіянином, він жив з нами три дні, навчив нашого водія ЗІЛа строковика водити танк, — згадує Башта та продовжує, — Потім довелось віддавати полоненого на обмін, шкода було втрачати цінного носія інформації. А мій пацан [строковик] на цьому БРЕМ ще 10 танків російських витягнув та передав іншим нашим частинам. До нагороди ми його представили, звісно».

Сьогодні трофейна техніка, якою опікується Башта 5 та ремонтники бригади, перебуває на передових позиціях бригади та допомагає бити росіян у Кремінських лісах — одному з найгарячіших напрямків фронту.

Відділення інформації та комунікації Східного ТУ

Перейти до вмісту