«Війна технологій». Нацгвардієць і колишній інженер про п’ять факторів, від яких залежить наша перемога - НГУ

Сучасне військо неможливе без освічених людей, які розуміються на технологіях. Гвардієць Євген має дві вищі освіти – в юридичній та інженерній сферах. А також досвід роботи з геоінформаційними системами і будівництвом мостів, шляхопроводів, тунелів та різноманітних інженерних споруд.

«Свого часу ми впроваджували і вдосконалювали геоінформаційні технології в сфері обліку земель, – говорить Євген. – Ці напрацювання згодом були використані при створенні єдиної системи Державного земельного кадастру України. Сьогодні подібні технології застосовуються на війні. Електронні відображення карт, схем, космо-, аерозображень земної поверхні з різноманітними статистичними даними і показниками, з прив’язкою до систем глобального позиціювання (GPS, ГЛОНАСС, Галілео) допомагають при плануванні військових операцій і наведенні вогню, прокладанні логістичних маршрутів постачання, евакуації та інших вкрай важливих завдань».

На його думку, технології – це найперший із 5-и вимірів, від яких залежить перемога у російсько-українській війні. Це і різноманітні пристрої для розвідки та виявлення ворога, і системи наведення та ураження цілей.

Другий вимір – це можливості дистанційної зброї. Хоча ворог має перевагу в артилерії, літаках, ракетах, поступово ситуація виправляється. Україна отримує високотехнологічну зброю, здатну остаточно переламати хід війни.

Третій вимір – логістика. Чим краще вона продумана, тим більша ефективність нашої оборони. Війна вчить розосереджувати ресурси, уникаючи їхнього накопичення в одному місці, де вони можуть бути знищені одним ударом, оперативно керувати потоками постачання в режимі реального часу.

Четвертий – координація між різними службами, підрозділами сил оборони. Вона також має бути грамотно вибудувана і підсилена технологіями.

П’ятий вимір – інформаційна безпека. «Все більше уваги потребує кібербезпека, захист цифрових даних, а також контроль за каналами інформації, через які ворог може підривати нашу обороноздатність», – впевнений нацгвардієць.

Хоча удари по енергетиці України проявили вразливість процесів, залежних від електроенергії, Євген переконаний, що повного блекауту в нашій країні не буде.

«По-перше, Україна насичується генераторними установками, здатними забезпечити потреби критично важливих для держави об’єктів в електроенергії. По-друге, війна підштовхує до вдосконалення енергосистеми України і все більше змушує розвивати нетрадиційну альтернативну енергетику (вітрову, сонячну, геотермальну тощо). На місці старих мереж слід будувати нові, таким чином, щоб окремі підприємства та організації, невеликі населені пункти мали більш автономне електропостачання і менше залежали від електрики з центральних мереж – і альтернативна енергетика якраз здатна вирішувати ці завдання», – вважає гвардієць.

Світ уже зараз рухається до створення роботизованих армій. Хоча хотілось би, щоб у майбутньому ні в кого не було потреби їх застосовувати, – додає Євген.

Перейти до вмісту