У столиці пройшов форум психологів Нацгвардії (ВІДЕО) - НГУ

Форум, на який зібралися гвардійці-психологи зі всієї країни, ініційований керівництвом Національної гвардії України та присвячений питанням підвищення ефективності психологічного забезпечення службово-бойової діяльності.

Під час заходу учасники не лише ділилися власним досвідом, а й особисто тестували нові практики, обговорювали методичні особливості реалізації всіх напрямів психологічного забезпечення у сучасних умовах війни, а також визначені механізми здобуття ефективності психологічної діяльності.

Повномасштабна війна показала, що попри суттєву перевагу в чисельності озброєння та живої сили ворога важливу роль відіграє мотивація бійців. Українські захисники, на відміну від окупантів, стійко захищають свою землю, своїх рідних та свою Батьківщину. Все це свідчить про те, що у війні перемагає не зброя, перемагають люди. Яка б потужна та технологічно досконала не була б зброя, все буде залежати від людини, яка нею керує.

А відтак психологія в сучасних реаліях продовжує відігравати провідну роль. Адже витримані, професійні, психологічно підготовлені воїни в руках яких потужна зброя – ключ до успіху на полі бою.

Повномасштабне вторгнення ворога на територію України змусило всіх змінюватися. Відповідно до викликів війни змінилася і система психологічного забезпечення. Особлива увага тепер приділяється підготовці, супроводженню та відновленню військовослужбовців після виконання бойових завдань з відсічі і стримування збройної агресії російської федерації на всіх рубежах та напрямах, де ведуться бойові дії по захисту України.

Для формування у воїнів психологічної готовності до виконання бойових завдань психологічною службою НГУ опрацьовано програму психологічної підготовки військовослужбовців до виконання бойових завдань, у якій передбачене навчання першої психологічної допомоги, самодопомоги, взаємопідтримки, керування стресом. Разом з гвардійцями до зони бойових дій направляються психологи, щоб моніторити психологічний стан бійців та надавати їм психологічну допомогу, аби вчасно й ефективно протидіяти руйнівному впливу бойового стресу.

Також значна увага зосереджується на відновлені військовослужбовців після повернення з передової. З цією метою психологічною службою НГУ опрацьовано систему психологічної реабілітації військовослужбовців, які зазнали психотравматичного впливу бойової обстановки та мають ознаки психологічної травми. В рамках реабілітаційних заходів підписано меморандум про взаємодопомогу та взаємопідтримку з ДЗ «Центр психологічної реабілітації ветеранів «Лісова Поляна» МОЗ України, досягнуто домовленостей ще з п’ятьма закладами охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, де з 2022 року психологічну реабілітацію й психологічну декомпресію вже пройшли кілька тисяч бійців.

Для належного проведення психологічної реабілітації командуванням та психологічною службою Нацгвардії України вживаються заходи щодо розбудови відомчих медичних реабілітаційних центрів, де створені відділення медико-психологічної реабілітації.

Окремі виклики для психологів представляє робота з військовослужбовцями звільненими з полону. Основна увага спеціалістів скерована на повернення гвардійців до строю. З цією метою психологічною службою підготовлено спеціальну програму заходів реінтеграції звільнених захисників.

Попри роботу з гвардійцями, психологи також активно допомагають їх рідним. Створені «гарячі лінії психологічної допомоги», де військові психологи надають психологічну допомогу за запитами, проводяться програми психологічної допомоги членам родин загиблих спільно з нашими цивільними партнерами-психологами.

Однак, через велику кількість напрямків та масштабну психологічну роботу з особовим складом у підрозділах, психологи Нацгвардії не забувають про самостійне професійне вдосконалення. Окрім участі у навчаннях, тренінгах та курсах, вони активно обмінюються досвідом під час щотижневих онлайн занять та вебінарів.

«Вирішальною силою у війні завжди була і залишається людина з її професійними, морально-психологічними та бойовими якостями. Так, Норман Коупленд, американський військовий психолог, свого часу зазначив: “Війну розпочинають і виграють не бомбардувальники й танки, не озброєння і забезпечення, не карти й місцевість, а людина!”. Перемога можлива лише за відповідного озброєння й технічного оснащення, однак ключовою ланкою все-таки є якісна перевага особового складу, з його високою мотивацією професійно захищати Батьківщину. Саме цим напрямком забезпечення в НГУ опікуються наші психологи. Їх головною метою є формування, підтримання та відновлення морально-психологічного стану особового складу підрозділів, необхідного для успішного виконання службово-бойових завдань. Запорукою здобуття нашої перемоги є високопрофесійне психологічне забезпечення виконання завдань за призначенням та використання психології – як надсучасної зброї», – підсумувала кандидат психологічних наук, доцент, полковник Олена Іванова.

Відділення інформації і комунікації Північного Київського ТУ

Перейти до вмісту