Шлях до зцілення: удосконалення професійних навичок психологів за допомогою ізраїльського досвіду роботи - НГУ

Начальниця відділення психологічного забезпечення секції персоналу Південного Одеського територіального управління Національної гвардії України підполковник Юлія Макеєва ділилася з підлеглими спеціалістами психологічних служб Південного ОТО НГУ новими психологічними методиками за досвідом ізраїльських колег. Тренінг побудовано на основі методичних матеріалів, що надала Ізраїльська Коаліція Травми.

Програма тренінгу включала в себе теоретичні знання про психічну травму, вплив на людину довготривалого травматичного стресу, першу психологічну допомогу за протоколом «МААСЕ» та найбільш ефективні практичні методики. Фахівці обговорювали особливості та «больові точки», на які слід зважувати під час оповіщення родин загиблих, здійснення підтримки при важкій втраті, при вторинній травматизації. Практичні вправи включали групову роботу, партнерські взаємодії та рефлексію. Групові заняття сприяли побудові спільності та взаємопідтримки. Вправи в парах дозволяли зосередитися на індивідуальних потребах.

«Ми прагнемо підняти стандарти психологічної підготовки наших військових до нового рівня. Військові психологи зараз часто стикаються з ситуаціями, коли бійці або члени їх родин потрапляють під дію стресу через травмуючі події. Тому кожен спеціаліст психологічної служби має володіти відповідними інструментами подолання такого явища», – зазначила начальник відділення психологічного забезпечення Юлія Макеєва.

Окрему увагу приділили проблемі вигорання, яка стає актуальною у важких умовах роботи військових психологів. Протокол «Напарник» допоміг розібратися в різновидах реакцій на стрес і способах подолання гострих стресових станів. Вивчали і практичні методики для поліпшення самопочуття, відновлення контролю за власним тілом та зниження впливу стресових подій. З допомогою техніки «Чотири стихії» психологи вчилися покращувати емоційний стан, що може допомогти відновити контроль над собою в умовах стресу.

Військові психологи використовували інноваційну модель BASIK Ph для визначення провідних ресурсних каналів за допомогою метафоричних карт. Ця техніка включала створення історій у групах за допомогою картинок та визначення 6 основних параметрів ресурсів. Учасники тренінгу були розділені на групи, де кожна мала завдання створити історію за допомогою метафоричних карт. Кожна історія відображала важливість різних ресурсів та можливостей для зцілення. Групова робота та обговорення історій сприяли взаєморозумінню та обміну практичним досвідом між психологами.

Крім нових знань психологи отримали й власне відновлення. Джерелом позитиву стало виготовлення графічних колажів. Техніка нагадала про необхідність врахування різноманітних ресурсів та індивідуальних потреб для самого себе. Додатково психологи ознайомилися з методом біосугестивної терапії (БСТ), який є простим способом відновлення психологічного комфорту і самопочуття. Його ефективність спеціалісти відчули на собі під час відповідного сеансу психотерапії, отримавши заряд гарного настрою. Адже військовий психолог має бути в ресурсному стані для роботи з військовослужбовцями, які стикаються з психологічними травмами в умовах воєнного конфлікту.

«Тепер в нашому арсеналі методів допомоги військовослужбовцям є ще один сучасний, випробуваний практикою, інструмент. Ми залишаємо тренінг з відчуттям більшої впевненості та розширеним спектром способів допомоги нашим військовим. Цей досвід став кроком вперед для нашої команди психологів. Вдячні за можливість брати участь в таких інтенсивних та практичних тренінгах», – поділилася своїми враженнями Анна, психолог однієї з військових частин та активна учасниця тренінгу.

Повернувшись до своїх військових частин з новим багажем знань, психологи передадуть здобуті навички військовослужбовцям. Так Нацгвардійці знатимуть, що робити під час травматичного стресу та як відновлювати нормальний психо-емоційний стан самостійно.

Група інформації та комунікації Південного Одеського територіального управління Національної гвардії України

Перейти до вмісту