Правовий та соціальний захист – їх головна мета - НГУ

В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

ВИТЯГ З РІШЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ від 12 жовтня 2022 року № 7-р(ІІ)/2022

Повномасштабна війна росії проти України зруйнувала долі тисяч наших співгромадян. Навіть після майбутньої перемоги вона залишить кривавий слід у серцях та долях майже кожної української родини.

 

Саме за цих обставин стають актуальними питання: «Наскільки соціально захищеними є ті, хто здобувають цю перемогу на фронті, сім’ї героїв, які віддали своє життя заради нашої волі та незалежності, бійці, які дістали інвалідність під час бойових дій? Наскільки захищені громадяни, які постраждали під час цієї війни? Наскільки захищені ті, хто стояв у витоків створення військових та правоохоронних формувань в незалежній Україні, розбудовував їх, виховував патріотів, які сьогодні зі зброєю в руках захищають нашу Батьківщину?».

 

Саме ці обставини сприяли формуванню громадської організації «Центр правового та соціального захисту громадян України», яка була офіційно зареєстрована у Міністерстві юстиції України та розпочала роботу 30 серпня 2022 року. Слід зазначити, що до її створення та функціонування долучилися ветерани внутрішніх військ та Національної гвардії України.

“Основою нашої громадської організації стало Всеукраїнське міжконфесійне релігійне християнсько-військове братство, яке упродовж останніх двадцяти років об’єднує десятки військовослужбовців у запасі та у відставці. Серед тих, хто стояв у витоків створення та подальшої діяльності цієї організації, були люди, які присвятили більшу частину свого життя службі у внутрішніх військах і Національній гвардії України, а саме генерал-полковник Пилипів Богдан Іванович, генерал-майори Молдавчук Василь Степанович, Куровський Ігор Броніславович, Доброжан Сергій Анатолійович, полковники Глуховський Володимир Євгенович, Данюк Леонід Іванович, Белоус Олександр Олександрович, Білий Олег Михайлович, підполковники Ваврисюк Юрій Борисович, Дідик Микола Миколайович, Чорнобривець Микола Арсентійович, Рубан Юрій Григорович та багато інших. А головним поштовхом до створення ГО стала потреба у захисті конституційних прав та соціальних гарантій  українських громадян у воєнний та після воєнний період, у першу чергу тих, хто захищає нашу рідну Україну, їх родини, ветеранів військової служби та служби у правоохоронних органах”, – розповідає голова Центру правового та соціального захисту громадян України полковник у відставці Сергій Лисенко.

З метою соціального захисту військовослужбовців та ветеранів при громадській організації створено Інформаційно-правовий центр Асоціації ветеранів внутрішніх військ та Національної гвардії України, до якого можуть звертатися не тільки ветерани, а і за потреби діючі військовослужбовці та члени їх родин. Обов’язки щодо організації його роботи покладені на полковника у відставці Володимира Глуховського.

І вже є реальна користь і результат співпраці – значна кількість колишніх військових правоохоронців звернулися за допомогою до «Центру правового та соціального захисту громадян України», отримали юридичні консультації та первинну правову допомогу,  понад десять осіб почали відстоювати свої законні інтереси у судах.

Як зазначає Сергій Петрович, коли складали статут майбутньої громадської організації та визначали напрямки її роботи, продумували все до дрібниць. Ставили за мету, аби ГО стала дійсно ефективним інструментом для сприяння реалізації законних прав різних категорій громадян у воєнний і післявоєнний період. Наприклад, одразу передбачили можливість захисту інтересів членів сімей військовослужбовців у випадках їх загибелі, полону чи зникнення безвісти під час бойових дій, правову підтримку громадян, які внаслідок російської агресії втратили житло, стали вимушеними переселенцями.

Наступним кроком був пошук партнерів, а саме команди професійних юристів. Навіть у Києві знайти їх було нелегко, але вдалося. Юристи, з якими розпочав співпрацю Центр правового та соціального захисту громадян України, мають бездоганну репутацію, необхідні знання законодавства України та практичний досвід роботи з військовими та правоохоронцями. Це фахівці, які можуть не тільки надати кваліфіковану консультацію, а і професійно відстоювати інтереси своїх підопічних у судах. Суттєву допомогу у налагодженні партнерських взаємовідносин з юристами надав керівник однієї зі столичних юридичних компаній Іван Хомич.

За нетривалий період існування ГО розроблений алгоритм роботи з громадянами, які звертаються до Центру. Першим і головним є те, що первинна правова допомога, яка надається фахівцями ГО, безкоштовна. Людину консультують щодо шляхів вирішення її проблемного питання, у разі необхідності до офісу Центру запрошують фахового юриста. І вже після отримання повної вичерпної інформації особа сама приймає рішення, чи доцільно їй звертатися до відповідних фахівців щодо відстоювання своїх конституційних прав та соціальних гарантій.

“Наразі більшість звернень до нашого Центру стосується перерахування пенсійного забезпечення, – розповідає полковник у відставці Сергій Лисенко. − Суть проблеми полягає в тому, що окремі положення чинних законодавчих та підзаконних актів суперечать Конституції та окремим законам України, які регламентують соціальний захист та пенсійне забезпечення військовослужбовців та правоохоронців, які звільнені в запас чи відставку, створюють різні умови нарахування та виплати пенсій тим, хто звільнився до і після 2018 року.”

“Нерівність у нарахуванні пенсій має не тільки суто матеріальний, а й моральний аспект, – доповнює Сергія Лисенка директор програм ГО «Центр правового та соціального захисту громадян України», ветеран Головного управління внутрішніх військ МВС України полковник у відставці Володимир Глуховський. – Військові пенсіонери, які служили у 1990-х, 2000-х роках, збудували сектор оборони незалежної Української держави. Але за останні роки вони, так би мовити, відійшли на другий план. Дійсно прикро, коли люди, які закладали підвалини сучасних військових формувань, змушені у судах добиватися належного соціального захисту. Але іншого законного шляху немає.”

Які проблемні питання найбільше турбують військових пенсіонерів та пенсіонерів правоохоронних структур, а також членів їх сімей?

 

Перш за все, це перерахунок пенсій з урахуванням додаткових виплат на які має право пенсіонер. У більшості випадків після відповідного перерахування пенсії збільшуються на 80%. По-друге, – повернення відсотків для нарахування пенсій, чинних на той час, коли військовослужбовець звільнявся зі служби. По-третє, – зняття обмежень щодо виплати нарахованої пенсії, яка обмежується розміром 10 мінімальних пенсій. По-четверте, – законодавством України передбачено щорічну індексацію нарахованих пенсій, що, на жаль, не завжди здійснюється відповідними посадовими особами Пенсійного фонду. По-п’яте, – збільшення пенсій вдовам ветеранів, які отримують пенсії своїх чоловіків, однак на даний час їх пенсії не перераховані у зв’язку із введеними змінами щодо грошового забезпечення військових та правоохоронців.

Актуальним на сьогоднішній день є й допомога щодо перерахунку пенсій дружинам ветеранів, які працювали в системі медицини та освіти, звільнилися за вислугою років та з часом перейшли на пенсії за віком.

 

Громадська організація, а також створений при ній Інформаційно-правовий центр Асоціації ветеранів внутрішніх військ та Національної гвардії України сприяє у вирішенні не тільки вищезазначених, але й інших проблем, пов’язаних з правовим та соціальним захистом. Такий досвід є починаючи від порад 90-річній жінці, де і як оформити заповіт, закінчуючи наданням допомоги рідним загиблих чи зниклих безвісти військовослужбовців. У соціальній мережі Фейсбук створено сторінку Центру з однойменною назвою, там можна ознайомитись з консультативними матеріалами щодо правового та соціального захисту.

“Двері нашої громадської організації відчинені для кожного, хто потребує. Тим більше, що бути корисними ми прагнемо зараз, коли наша країна воює за свою свободу, – зазначає Сергій Лисенко. – Ми пишаємося тим, що представники Центру у регіонах активно включилися у волонтерську діяльність, допомагають нашим хлопцям на передовій. Ми безмежно вдячні українським героям у військових одностроях, які наближають нашу перемогу. І раді допомогти за своєю профільною діяльністю усім – будь то солдат чи генерал.”

Даний матеріал недарма розпочато епіграфом, який є витягом із рішення Конституційного суду України. Надійний соціальний та правовий захист тих, хто присвятив своє життя служінню своїй країні, є неухильною умовою розвитку демократичної соціальної держави, гарантом успадкування кращих героїчних традицій молодим поколінням захисників.

Перейти до вмісту