Позивний Катран: «Мій особистий підхід до бійців – все і завжди показувати власним прикладом» - НГУ

Про мотивацію бійців та звитяги вчорашнього інженера, а сьогодні – офіцера, ми поговорили із заступником командира роти по роботі з особовим складом на позивний Катран.

Наш герой представляється, жартує, що на війну потрапив з другого разу, бо у 14-му році його не взяли за станом здоров’я, коли також добровольцем прийшов у військкомат.

«Я – типовий «піджак» [жаргонізм на позначення випускників військових кафедр], закінчив у 1999-му військову кафедру ХІРЕ. Там отримав звання лейтенанта, потім за час військового обліку дали старшого лейтенанта. У цьому званні прийшов та мобілізувався 26-го лютого 2022-го. Не знав, куди потраплю, дізнався, що буду служити у Нацгвардії лише тоді, коли потрапив до частини. Вся наша група – добровольці, мотивація зашкалювала. Так ми опинились у 5-й Слобожанській бригаді НГУ», — згадує капітан Катран.

За декілька днів до авіаудару по частині [на початку березня 2022 року], батальйон Катрана вивели у промзону. Зауважує, що рішення про розосередження підрозділів було актуальним та правильним. Далі підрозділ  вийшов під Балаклію, на оборону селища Пришиб. А у вересні наш герой вже брав участь у Слобожанському наступі: визволяв Балаклію та Ізюм.

У лютому 2023-го Катран з побратимами зайшли у Серебрянський ліс під Кремінною. Тут, як зауважує Олег, бої були набагато жорсткішими, ніж до цього: постійні масовані обстріли, нічні штурми, бойові контакти на короткій дистанції.

Ми просимо співрозмовника згадати щось найбільш яскраве з тих подій. Катран замислюється та видає справжній трилер, щоправда з хепіендом.

«Це був наш другий вихід на позицію. Як раз перед цим був бій, противник зумів окопатися дуже близько до наших позицій. Наші намагалися вибити окупантів, були кинуті всі резерви. Ми заходили вночі, коли бій вже закінчився. Нам сказали, що попереду — за лінією наших шанців, метрів за 100 від першої траншеї, знаходиться тіло загиблого лейтенанта, командира взводу. Я прийняв рішення дістати його, бо неправильно залишати побратима, навіть мертвого. Взяв ще двох добровольців та ми вийшли за нашим двохсотим, — з сумом пригадує офіцер та додає. — Ми обережно просувалися, один боєць постійно роздивлявся у тепловізор, що попереду. Знайшли нашого офіцера, виявилось, що він важко поранений, але живий! Одразу запросили термінову евакуацію. Ми витягли його! Він зараз ще у шпиталі, але одужує. За цей та інші епізоди був нагороджений орденом «За мужність» третього ступеня».

Колеги Катрана також залюбки додали штрихів до портрета про нього:

«Катран — один з наших кращих офіцерів. Наприклад, був такий випадок. 4 березня 2023 року, Катрану надійшла доповідь про виявлення ворожої групи з 5 диверсантів, які намагались оминути інженерні загородження та зробити прохід для ворожої техніки. Маючи брак часу для надходження підкріплення, Олег самостійно прийняв рішення своїми силами знищити диверсантів. З декількома бійцями вийшли назустріч ворогу та перехресним вогнем з двох позицій одночасно відкрили вогонь. Знищили трьох окупантів та одного поранили, —  захоплено розповідає про побратима командир батальйону. Також він розповів за що Катрана представлено до ордена Богдана Хмельницького третього ступеня — 30 червня противник почав масований штурм однієї з наших позицій. Старший офіцер намагався втримати оборону, але під вечір, під масованим вогнем мінометів та за підтримки танка, ворогу вдалося зруйнувати наші бліндажі та частину шанців. Піхоті ворога вдалося прорватися та захопити нашу позицію, скориставшись втратами особового складу. Катран був на сусідній позиції, але розуміючи небезпеку оточення, зібрав добровольців та вирушив на допомогу побратимам. Дочекавшись темряви, він залишив більшість бійців у резерві, взяв з собою лише трьох. Так вони, маючи один тепловізійний приціл на всіх, відбили позицію. Особисто Катран знищив декількох окупантів. Потім завели основну групу та тримали позицію до ранку, коли підійшло підкріплення. Це просто один з прикладів сміливості та грамотного розрахунку».

Ми знаємо, що бійці батальйону дуже поважають Катрана за сміливість та одночасну з тим розсудливість. Неодноразово чули в розмовах, що з ним вони готові йти на найскладніші завдання. І цьому є пояснення – його випадково під час нашої розмови озвучив сам Олег:

«Я завжди показую підлеглим, що робити лише власним прикладом. Це мій персональний метод мотивації бійців».

За сумлінне виконання службових обов’язків капітан Катран неодноразово заохочувався командуванням 5-ї Слобожанської бригади Національної гвардії України. За виявлену відвагу та мужність нагороджений вищою відомчою нагородою НГУ — нагрудним знаком «За доблесну службу», цінним подарунком – годинником, медаллю «За оборону міста – Героя Харків», подякою Харківського обласного голови та орденом «За мужність» третього ступеня.

«Піджак», цивільний технар, який став одним з кращих офіцерів по роботі з особовим складом.

Відділення інформації і комунікації Східного ТУ

Перейти до вмісту