Гвардійці одними з перших побачили «Скарби Криму», що були повернені Україною після десятирічного судового процесу - НГУ

Військовослужбовці Національної гвардії разом з працівниками Національної поліції прослухали екскурсію про життя мешканців Криму, які проживали на півострові від V ст. до н.е. до V ст. н. е, а також дізнались більше про розграбування археологічної спадщини Криму, яке здійснюють росіяни на окупованих територіях.

4 липня перша леді України Олена Зеленська відкрила цю виставку, за експонати якої протягом 10 років Україна боролась з рф у Верховному суді Нідерландів. У червні 2023 року суд ухвалив рішення про повернення на Батьківщину 565 предметів з чотирьох кримських музеїв. Нагадаємо, що під час анексії Криму українські артефакти перебували в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі, і там залишалися усі ці роки.

«Мене вразив масштаб колекції, я зрозумів, що історія Криму дуже різноманітна, адже тут проживали різні народності та спільноти, які тісно взаємопов’язані одна з одною. Наприклад, серед знайдених на заході Криму речей були дерев’яні шкатулки, які, скоріш за все, були виготовлені на півночі Китаю. Це доводить взаємозв’язки між сучасною територією України та Азією ще у прадавні часи. Вражає, що спеціалістам вдалось зберегти вигляд предметів, яким тисячі років!», – поділився гвардієць Антон Самойленко.

На виставці представлені давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські й готські речі, які археологи знайшли протягом XIX-XXI століть: від побутових дрібниць та зброї до релігійних предметів та коштовностей.

«Я маю досвід участі у чотирьох археологічних розкопках, що дає можливість глибшого розуміння цінності як самого процесу пошуку, так і знахідок. Розкопки невід’ємна частина пізнання, відтворення справжньої історії. Маючи ворога, що століттями намагається навʼязати своє бачення історії, надважливо дбати та зберігати культурну спадщину України», – каже гвардійка 25 бригади охорони громадського порядку імені князя Аскольда Лариса Коваль.

Експозиція буде представлена в Скарбниці Національного музею історії України до остаточної деокупації Криму. Потім колекцію планують перемістити на територію півострова.

У рамках виставкового проєкту український бренд GUNIA Project спільно з Міністерством культури та інформаційної політики та Скарбницею Національного музею історії України створили колекцію прикрас «Скіфське золото». 100% прибутку від продажів буде спрямовано на закупівлю РЕБів для бригади НГУ «АЗОВ» фондом BGV із загальною метою збору 1 000 000 грн.

Відділення інформації та комунікації Північного Київського ТУ

Фото пресслужби Міністерства культури та інформаційної політики України

Перейти до вмісту