Гвардійці навчаються протистояти газовим атакам росіян - НГУ

Військовослужбовці підрозділів Східного оперативно-територіального об’єднання проходять курс базової загальновійськової підготовки. Обов’язковий етап — заняття з хімічної, радіаційної та біологічної безпеки.

Все починається з теорії. Рекрути дізнаються про роботу спектрометрів, дозиметрів тощо; дізнаються, як захищатися від різноманітних засобів ураження. Далі — практичне відпрацювання здобутих знань. Відділення бійців заглиблюється у лісову гущавину та спускається до укриття. За командою “Гази!” військовослужбовці мають швидко та правильно вдягнути протигаз. Він має бути правильно обслужений та підігнаний. Інструктор розпилює сльозогінний газ: час пішов. Розпилювана речовина не завдасть непоправної шкоди здоров’ю, але й не простить помилки, дасть можливість зрозуміти наскільки важливо не розгубитися, діяти чітко та швидко. Тим більше, що все це відбувається у невеличкому за площею, закритому, напівтемному приміщенні.

“Цю вправу бійці називають “прокурка”. Таким чином перевіряємо їхні протигази. Як показує практика, ними на передовій доводиться користуватися дедалі частіше. По-перше, ворог від початку повномасштабного вторгнення періодично застосовує фосфорні боєприпаси. Вони мають не лише запалювальну дію, але й вражають слизові оболонки, легені. По-друге, окупанти скидають з дронів хімічні гранати, саморобні вибухові пристрої з отруйними речовинами або сльозогінним газом. Так росіяни намагаються “викурити” наших бійців з бліндажів, укриттів. Після цього зазвичай відпрацьовують 120-мм мінометом. Протигаз залишається поки, фактично, єдиним ефективним засобом боротьби проти такої тактики”, — розповів інструктор на псевдо Голландія.

Відразу після виходу з укриття на бійців чекав раптовий стрес-тест з елементами тактичної медицини. Такі вправи відбуваються на курсі постійно. Гвардійці сумлінно ставляться до настанов інструкторів, інакше доведеться виконувати команду вдруге. До того ж всі чудово розуміють, які небезпеки на них можуть чекати на передовій, адже серед рекрутів є бійці, які підвищують свою кваліфікацію, мають той чи інший досвід служби у війську або й участі у бойових діях, до того ж “окопна пошта” розносить новини про ті чи інші злочинні дії противника миттєво.

“Все зробив правильно. Протигаз теж нормально себе показав. Ця війна показує, що ворог ігнорує міжнародне право і може застосувати зброю масового ураження. Прецедентів — маса”, — говорить боєць Кум.

Від початку повномасштабного вторгнення гвардійців вже не здивуєш застосуванням росіянами хімічних боєприпасів. Зокрема проти них ще у березні 2022 року у районі Малої Рогані на Харківщині використовувалися фосфорні боєприпаси. Продукти горіння білого фосфору викликають сильний набряк легенів. У 2023 році на кремінському напрямку вони зіткнулися із балонними скидами. Таким чином росіяни перед початком штурмових дій або артилерійським обстрілом розпилювали над окопами українських захисників речовини сильної дратівної дії, які вражали слизову та легені. Ефективно утримувати позиції за таких умов стає набагато складніше.

Відділення інформації та комунікації Східного територіального управління Національної гвардії України

Перейти до вмісту