Цупівка. Очевидець розповів про російську окупацію - НГУ

Тут більше не чутно дитячих голосів. Ще вчора ваш дім був повною чашею, а сьогодні — це груда вогкої цегли та трухлявий порох сподівань. Ваш сусід більше не заговорить через паркан. А у сусідки вам вже не купити парного молока. У Цупівці (село та залізнична станція) на півночі Харківщини до повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року проживало тисяча осіб. Сьогодні ж — не більше десятка. Про пережите нам розповів місцевий мешканець Сергій.

Сергія ми зустріли поблизу його понівеченого будинку. Він забив вікна плівкою, щоб зберегти. Він заготовлював дрова, і це єдиний спосіб зігрітися — на вулицях лежать дроти електромереж — їх поки не відновили. За словами Сергія, йому довелося зазнати від російських окупантів арешту.

“У туалет ходили під конвоєм, справляти потребу в пляшечку біля себе, потім виносиш. Всі лежали на дерев’яних піддонах, накидали ганчірок і там спали. Військовополонених, до шістдесяти років, змушували вантажити боєкомплекти, прибирати територію та виконувати інші господарські роботи, бувало їх будили й серед ночі. Окрім військовополонених, були також цивільні. Цивільних привозили в основному, якщо хтось на когось поскаржився. Натягували мішок або сумку на голову, заводили руки за спину, обкручували кілька разів, щоб не втік і знімали тільки потім, коли заводили до приміщення, — розповідає Сергій. Він каже, що час проведений у “підвалі” здався йому вічністю, але катувань він уник. — Була ситуація, коли один хлопець молодий, який служив в українській армії зв’язківцем, незадовго до війни [повномасштабного вторгнення] йому дали місяць відпустки, і він приїхав сюди додому. Коли почалася окупація, його затримали та взяли в полон. До Гоптівки приїжджали в їдальню, привозили продукти, конвоїри не впильнували, тож йому вдалося передати рідним записку, у записці він вказав, що в полоні не тільки військові, а й цивільні. За цю записочку нас усіх уночі підняли, в окупантів же психологія Радянського Союзу, як у фільмі «9 рота». Я сплю, мене вдарили по голові, ліхтар у вічі, сказали вставати, виносити всі речі, робити присідання. Були дві камери великі й одна маленька — одиночна, в якій теж чоловік сидів, не давали з ним спілкуватися. Я там був не один, зі мною був ще мій сусід, але вони фактично роз’єднували нас усіх. Тиснути на нас не було сенсу, бо вони не мали ніяких доказів. Проте коли вони нас звідти випустили, то попередили, щоб ми нікому нічого не розповідали, бо будуть наслідки. Коли тут були росіяни, ми мовчали й, навіть, боялися по вулиці пройтися, бо зайвий вихід із дому – це зайва неприємність”.

Тим часом за найменшої нагоди беззбройні цивільні мешканці намагалися чинити опір окупації. Це вимагало неабиякої мужності, адже російські загарбники встановили параноїдальний режим тотального стеження за тими, хто не встиг виїхати. До того ж завжди могли донести обдурені російською світською та релігійною пропагандою “землячки”.

“Був обстріл, горів сусідній будинок, я вийшов на вулицю. У них стояла машина “УАЗ” і “Нива”, на якій їздив ФСБшник, він одразу підбіг до машини, вилаявся, сів і поїхав. А ті, хто зазвичай їздив на УАЗі, ховалися у двоповерховому будинку. Я підійшов подивитися – в авто була пробита проводка, завести його було неможливо. Вони з машини вивантажили три ящики, у двох ящиках були міни протитанкові ТМ-62М – круглі великі, в іншому ящику — міни ОЗМ-72. Машина стояла поряд з моїм будинком, думав якщо вибухнуть ці міни, то тут все рознесе. Коли завершився обстріл, вже вигоріло все, а вони — дивлюся не з’являються — я пішов до машини, заглянув у неї, відкрив ящики та міни потихеньку до колодязя повідносив, шість штук кинув у воду – міни й детонатори, які вкручуються. Ті, які менші міни, але теж важкі ОЗМ-72, теж кинув у болото, а ящик із запалами сховав. Наскільки це допомогло, я не знаю. Потім нашим хлопцям показав”, — поділився Сергій.

Подібних історій десятки. Хтось ризикуючи життям крав та ховав російські боєприпаси, хтось вимінював їх на алкоголь, інші псували техніку загарбників. Ці свідчення підтверджують гвардійці, військовослужбовці ЗСУ та Тероборони, співробітники поліції, а також представники органів місцевого самоврядування. Такі дії мали цілком матеріальні наслідки — після деокупації було знайдено декілька імпровізованих схронів, зокрема у так званій “сірій зоні”. В одному з них були знайдені десятки ящиків з мінами 120 мм. Причому люди дбайливо відклали ті з них, які на їхню думку, постачалися мобілізованим “ЛДНРівцям” вже непридатними для стрільби. Їхні здогадки підтвердили наші мінометники та інженери, які на повну скористалися трофейними боєприпасами.

Сьогодні нацгвардійці, наскільки це можливо, підтримують мешканців звільнених територій та намагаються повернути на ці землі мир.

Перейти до вмісту