Трофейний ленд-ліз: як гвардійці збільшують потужності підрозділів після відступу окупантів - НГУ

Російські окупанти мріяли у лютому вже за тиждень рвати траками дороги під Львовом, натомість «організували масштабний трансфер» денацифікованої бронетехніки українським захисникам. Завдяки їм напередодні Дня автомобіліста та дорожника України нацгвардійці показали свої надбання у рамках трофейного ленд-лізу.

Цьому посприяв, раптовий «від’ємний» наступ, або ж простіше — втеча рашистів на харківському напрямку. Нині деокуповані території просто усіяні покинутою бронетехнікою. Українські захисники до питання евакуації трофеїв підійшли ґрунтовно. Особливо останні місяці гвардійці ремонтують та відправляють у бій численні захоплені та евакуйовані танки, БМП, бронетранспортери та тягачі російських окупантів у промислових масштабах.

«Ми створили групу з евакуації трофейної техніки. Туди входить група технічної розвідки, яка займається виявленням цієї пошкодженої та трофейної техніки за допомогою безпілотного апарата. Обов’язково там має бути сапер. Велика кількість зразків забраних з поля бою була у районі замінованих полів. Є також група охорони території, на якій проводяться роботи з евакуації. До групи евакуації входить БРЕМ, вантажні автомобілі, також туди входять трали”, — пояснює заступник начальника Східного ТУ з озброєння — начальник технічної частини Юрій Тарасов

Евакуація техніки — це цілий комплекс задач, які необхідно вирішити. Та докладені зусилля були того варті, адже росіяни ретельно готувалися до наступу, тому серед, так би мовити, «чесно віджатої» у противника техніки трапляються досить цікаві зразки.

 

«БМП-2, рік випуску 1992. Має скорострільну гармату 30 мм, а також стабілізатор танкового озброєння, що дозволяє більш влучно вражати цілі на полі бою. Найцікавіша модель — БМП-3. Ця вдосконалена модель 2002 року. Машина має комбіновану броню з алюмінію та сталі. Має більш потужний комплекс озброєння: 100 мм гармату А-40 та 30 мм А-42 автоматичну гармату. Та спарений кулемет ПКТ. Вона вміє плавати, а також може змінювати висоту кліренсу не скидаючи швидкість. Потрапила до нас маючи повний боєкомплект, заправлена та з документацією, — розповідає гвардієць Андрій. — Ще є БТР-82 — вдала модифікація БТР-80, що має дизельний двигун. Тут цікавий модуль автоматичної 30 мм гармати. Зразки, які ви бачите, це танк — Т-80, броньована ремонтно-евакуаційна машина, — додає полковник Тарасов. — Вони  були евакуйовані в районі Ізюма підрозділами Східного оперативно-територіального об’єднання. 

Ця броньована ремонтно-евакуаційна машина зіграла ключову в евакуації решти бронетехніки. Вона  оснащена  лебідкою, яка має можливість до 50 метрів витягнути трос, і на 25 тонн зусилля. Може витягувати танки, БМП, які застрягли. Плюс у БРЕМ є кран-стріла, здатний підняти 12 тонн. Ним можна перевернути танк, який перекинувся. Звичайний кран не заїде у поле, і не витягне застряглу техніку.

«Ця машина була віджата у росіян разом з її водієм. Він тікав на БРЕМі в бік росії, але заблукав і виїхав у бік Харкова. Він мене навчав усього десь два дні. Тепер працюємо, витягуємо техніку. Раніше їздив на ЗІЛ-131. З броньованою гусеничною технікою я взагалі не стикався до того», — ділиться гвардієць Владислав

Ремонт власної і трофейної бронетанкової техніки для нацгвардійців став надзвичайно актуальним від початку повномасштабного російських окупантів в Україну. Тоді довелося евакуювати техніку пошкоджену під час боїв, потужних авіаційних та артилерійських обстрілів. Гвардійцям допомагали евакуювати техніку представники Збройних сил України та Харківської облдержадміністрації. Тим часом наші підрозділи не лише ремонтують техніку за допомогою профільних підприємств, які перебувають в евакуації, але й навчають екіпажі на БМП-1, БПМ-2, БМП-3, БТР-80, БТР-82, МТЛБ, танки Т-80, Т-72.

 

Відділення інформації та комунікації Східного територіального управління національної гвардії України

Перейти до вмісту