10 років стійкості: інтерв’ю з командиром бригади «Спартан» (ВІДЕО) - НГУ

11 червня 2014 року у Харкові було створено 3 бригаду оперативного призначення Національної гвардії України для відсічі збройної агресії рф. Сьогодні бригада відзначає 10 років боротьби за Незалежність. У своєму інтерв’ю командир бригади «Спартан» підполковник Олексій Хільченко розповів про досягнення військової частини за цей час. Які виклики зазнала під час становлення та розвитку бригада, і як вона їх подолала?

– Бригада за 10 років показала себе з позитивної сторони. Створення бригади припало на час війни у 2014 році. Бригада дуже добре себе показала на кожному напрямку. У 2014 році бригада відразу почала виконувати бойові задачі, спочатку в Запорізькій області, в районі Бердянська, потім Донецька, Луганська область. Постійно знаходилась спочатку в зоні АТО, як на блок-постах несли службу, спостережних постах, взводних опорних пунктах другого рубежу оборони. Після чого, коли сталося перейменування зони АТО в операцію Об’єднаних сил бригада далі виконувала завдання, особовий склад зустрів повномасштабну війну в зоні виконання завдань на Харківщині та в Луганській області.

Якими цінностями та принципами керується командир в командуванні бригадою і які принципи визначають роботу вашої бригади загалом?

– По-перше, взаємоповага, в незалежності командир ти чи підлеглий, чи ти полковник, чи ти солдат – спершу повинна бути взаємоповага і розуміння, що кожен це –  особистість та людина, тільки після цього вже йде підлеглий і командир. Зрозуміло, що без управління і розуміння командування і підлеглості нічого не вийде, але на першому місці завжди має бути визначення людини. І своїми діями, як у командирів, так і особового складу, взаємоповаги, відбувається становлення загалом всієї бригади, її показників в бойових заслугах і бойових діях.

Які досягнення Ви вважаєте найбільшими за цей 10-річний період?

– Я вважаю, що найбільш тяжко бригаді було, і де вона показала свої визначні досягнення, це спочатку повномасштабної війни, з 24 лютого 2022 року, тому що, дуже швидко мобілізувалися, весь особовий склад, який був кадровий, вже знаходився в списках частини, відразу прибув на свої робочі місця, відразу мобілізував особовий склад, який прибував з міста, відразу здійснили охорону та оборону міста Харкова. А другий момент, це Запорізький контрнаступ, в якому бригада брала участь, не в обороні, не в здійсненні відбиття наступу противника, а вже виконання завдань під час контрнаступу. Це були, я вважаю, два найтяжчих моменти зі створення бригади й найвизначніших, де особовий склад себе дуже-дуже добре показав.

Важливі моменти й події в історії бригади, які варто відзначити за цей період?

– Найважливіше, як особовий склад мобілізувався під час повномасштабної війни, навали противника саме в Харкові, що не допустили ворога в місто та почали їх відбивати на окружній дорозі. Прийняли бій і незалежно від того, що у нас знаходився особовий склад строкової служби, військовослужбовці контрактної служби, прибували мобілізовані, тобто, взагалі три різні категорії військовослужбовців, які під час відбиття противника один одного доповнювали та навчали.

Які виклики й можливості Ви бачите перед бригадою у майбутньому?

– Бригада не зупиняється у своєму розвитку, це найперше. Спочатку мало хто розумів, що взагалі потрібно робити, бо особовий склад Національної гвардії був менш підготовлений до ведення бойових дій, ніж особовий склад Збройних сил. Ми виконували задачі з охорони громадського порядку найчастіше, а війна нас зустріла дуже швидко і неочікувано, тому постійно знаходимо якийсь розвиток у собі, своїх діях, вчимося нового та на цьому не зупиняємось.

Які зміни Ви б зробили враховуючи досвід останніх 10 років?

– Враховуючи досвід останніх 10 років ми вже робимо зміни й висновки з того, чим ми займалися до повномасштабної війни. Максимально готуємо особовий склад і звертаємо напрямок уваги саме на підготовку бойової роботи особового складу, злагодження, проведення з ними занять, які максимально наближують до ведення бойових дій, щоб саме під час виконання бойових задач особовий склад уже максимально розумів та був пристосований до того, що їх буде чекати. Тобто максимально все іде тільки на бойову підготовку особового складу, ну і зрозуміло, їх забезпечення у всьому, починаючи з БпЛА, яке буде їх супроводжувати від початку завдання до повернення їх в ППД, так і забезпечення РЕБом та технікою, яка буде допомагати збереженню їхнього життя.

Які взаємовідносини Ви побудували наразі з іншими бригадами, громадськими організаціями і як це на Вашу думку вплине на подальші події у війні?

– На даний час виконуємо задачі сумісно зі Збройними Силами України, тому постійно знаходимось з ними на зв’язку, постійно проводимо різні уточнення своїх сил, їхніх сил, виконання завдань суміжних, обов’язково кожного дня проводиться взаємодія з суміжними підрозділами. Також, за що не можна забути, це громадські діячі, керівники Харківської, Запорізької ВЦА, міста Харкова, волонтери, які надають допомогу, без яких на даний час, жодна бойова бригада не може виконувати ніякі задачі, тому постійно з ними на зв’язку, постійно вони нам надають допомогу і велике їм за це дякую.

Які плани та цілі Ви маєте на наступні роки розвитку бригади?

– По-перше, це не зупинятися на досягнутому, обов’язково розвивати нові методи управління війни, знищення противника. Навіть з початку повномасштабної війни з 24 лютого і на даний час повністю змінився вид ведення бою, все переключається з піхоти на дрони, як наземні, так і БпЛА, FPV-дрони, тому максимально напрямок тримаємо в розвитку саме дронів та забезпечення життя та здоров’я особового складу, більше залучати техніку і тим самим зберігати життя особового складу.

Якою Ви бачите перемогу і як Ви її бачите?

– На даний час про Перемогу розмовляти дуже рано, потрібно багато чого зробити, як на рівні кожного громадянина, так і на рівні держави. Прийняти рішення і рухатись обов’язково в напрямку Перемоги. Тому, не можу сказати щодо перемоги, але можу сказати, що потрібно обов’язково працювати на збереження особового складу і це буде наша найперша і найближча перемога, щоб більше особового складу поверталося з позицій, поверталося обов’язково додому, їздили у відпустки до своїх рідних та близьких.

Відділення інформації та комунікації Східного територіального управління НГУ

Перейти до вмісту