“Замість репетицій, у нас служба з охорони об’єктів”: робота військового оркестру під час воєнного стану - НГУ

Як і чим живе військовий оркестр 11 бригади імені Михайла Грушевського Південного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України під час війни, чим займається, де можна почути його музику – в розповіді нижче. 

«На позиції під обстрілом, в укритті, перед штурмом, або після бойової роботи я часто слухаю музику. Це допомагає мені відволіктися, підняти собі настрій. Після важких боїв або тривалих обстрілів моє вухо сприймає спокійні звуки: шум вітру або звук весняного гаю. Зараз є багато подібних підбірок. А ще я люблю ходити на музичні концерти. Я після них відчуваю неймовірний драйв. Круто, коли до нас приїжджають музиканти. Ми завжди чекаємо артистів і радіємо виступам. Їхня музика – це як вікно, подивившись в яке можна побачити все те добре і щасливе, заради чого ми воюємо і ризикуємо життям. Все те, заради чого ми зараз тут», – нацгвардієць Богдан на псевдо Смска.

Звуки супроводжують людину на кожному кроці. Ліс має особливий утаємничений шум, із загадкою, яку неможливо розкрити. Море мрійливо плескоче, затягуючи думку вдалечінь, примушуючи уяву будувати неймовірні картини заобрійного. Вітер буває різноманітним, може злегка огортати, а може різко, поривчасто тріпотіти і навіть жорстко гуркотіти буревієм. Кожна жива душа створює свої звуки. Якісь, щоб привернути увагу, якісь, щоб замаскувати чи навіть привабити жертву. Світ навчився маніпулювати звуками, створювати з них співзвуччя, які утворюють гармонії. Слухаючи всю неможливу кількість звуків, людське вухо поступово стало вловлювати з них композиції, мелодії. Так з’явилася чудодійна, чарівна, запальна, сумна, тепла, холодна, різноманітна музика.

Майстерно порається із гармонійними витворами, творчо перетворює, переставляє і підставляє, перекладає, віртуозно направляє, підсилює, а десь зменшує, вкорочує чи подовжує, та в результаті, творить музику військовий оркестр 11 бригади ім. Михайла Грушевського Південного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України під керівництвом військового диригента майора Олександра Федорчука.

Оркестр був створений ще в 1964 році для підняття бойового духу військовослужбовців та членів їх сімей. Із самого його створення дотепер в ньому виступає один з лідерів – артист І, ІІ категорії Ігор Кандиболоцький. Чоловік був першим вихованцем оркестру і пізніше став його диригентом. По закінченні військової служби він не покинув творити музику, а повернувся до колективу в якості цивільного службовця, адже музика – це стан душі, мелодія веде, підтримує, заспокоює, запалює, стає постійним і незмінним супутником життя.

«За роки існування наш нацгвардійський оркестр здобув багато визначних нагород, а кількість подяк, грамот і подарунків вже й не злічити. Ми виступаємо з концертами для військовослужбовців і членів їх сімей, в театрах, концертних залах Одеси та за її межами, постійно беремо участь в різних конкурсах, фестивалях, презентаціях, здійснюємо музичний супровід державних свят, визначних подій. Також можемо дивувати публіку плац-концертом з елементами «Дефіле» і фігурного марширування», – розповідає Ігор Кандиболоцький.

Чоловік в оркестрі виконує партії для саксофона. Він з любов’ю відноситься до свого інструмента, береже його й завжди підтримує в ідеальному стані. Звичайно, як в будь-якій справі, бувають і курйозні випадки.

Один з таких стався нещодавно.

 «Поїхали в Арциз на концерт, успішно відіграли там, завантажились в автобус, приїхали назад до Одеси вже вночі. Через те, що під час розвантаження інструментів було темно, не помітили, як випадково залишили дороговартісний саксофон в салоні. Всі почали заносити речі в приміщення, а автобус тим часом поїхав назад в Арциз. Лише наступного дня вранці помітили, що не вистачає одного музичного інструмента. На щастя, змогли швидко зв’язатися з організаторами концерту в Арцизі, які знайшли валізу і доправили в Одесу поштою», –  пригадує Ігор Кандиболоцький.

Сьогодні оркестр 11 бригади ім. Михайла Грушевського – це колектив майстрів своєї справи. Лауреат багатьох міжнародних конкурсів, лауреат І ступеня фестивалю «Таврійські сурми», один з передових оркестрів Національної гвардії України, в 2021 році зайняв ІІ місце в конкурсі серед оркестрів НГУ.

Серед завдань є підтримання бойового духу військовослужбовців, мешканців міста Одеси та області. Артисти беруть участь в урочистих заходах (відкриття пам’ятників, супроводження святкувань), фестивалях, майже щотижня виступають на концертах в рамках акцій «З піснею до Перемоги» та «Підтримай своїх», співпрацюють з Одеською обласною філармонією імені Давида Ойстраха та державним комунальним підприємством «Парки Одеси».

Лідером колективу є диригент, майор Олександр Федорчук. Про нього та співпрацю з колективом розповідають партнери.

 Алла Вербанова, провідна редакторка, анонс-рупорка Одеської обласної філармонії імені Давида Ойстраха тісно співпрацює з Олександром Федорчуком. Колективи гвардійського оркестру та філармонії регулярно виступають разом на різних заходах, концертах.

«Ми виступали на майданчиках, в парках, скверах. В процесі з’явилася ідея створити спільний проєкт, де військовий оркестр буде акомпанувати артистам філармонії. І ось майже рік, як ми співпрацюємо. Навіть виступили разом на великому спільному концерті. Це було відкриття 176-го філармонійного сезону в Одеській обласній філармонії. Олександр дуже темпераментний, комфортний диригент. Він, я б сказала, неземний і космічний.», – розповідає Алла Вербанова.

Про тісну й плідну співпрацю оркестру й комунального підприємства «Парки Одеси» відгукується його директор – Юрій Уцеховський. Із самого початку повномасштабного вторгнення рф в Україну комунальне підприємство проводить акцію спільно з будинком офіцерів Військово-Морських Сил Збройних Сил України «Підтримай своїх». В рамках цієї акції, комунальне підприємство «Парки Одеси», спільно з міською владою започаткувало акцію «З піснею до Перемоги». Загалом було проведено більше 200 концертів. Оркестр військової частини 3012 НГУ під керівництвом Олександра Федорчука регулярно бере участь в концертних програмах, спрямованих на підтримку морального духу містян, військовослужбовців, сімей вимушено переміщених осіб.

«Завдячуємо командиру 11 бригади ім. Михайла Грушевського Південного ОТО НГУ полковнику Вячеславу Краснопольському за те, що завжди відгукується на наші прохання. Олександр Федорчук у нас один із найхаризматичніших диригентів. Він і людина прекрасна, і диригент відмінний. Колектив оркестру нам ніколи не відмовляє. Артисти беруть участь у державних заходах, піднятті прапора в День Конституції, День Державного прапора, День міста та інших», – говорить Юрій Уцеховський.

Із самого малечку Олександр Федорчук займається музикою. Вона крокує разом з ним в ногу. В своєму рідному місті Рівне, ще дитиною, музикант закінчив музичну школу по класу труби, потім закінчив Рівненське музичне училище, теж по класу труби. Далі вступив до Військового інституту Львівської політехніки на кафедру військових диригентів, яку успішно закінчив в 2006 році. По закінченні інституту був направлений для подальшого проходження служби до міста Запоріжжя у військову частину Національної гвардії України. Там відслужив 8 років і вже в 2013 році був переведений до військової частини 3012 НГУ та очолив посаду диригента оркестру.

Щоб потрапити до військового оркестру, обов’язково потрібно мати музичну освіту. Перевага віддається консерваторській. Віковий ценз загальний, як для всіх військовослужбовців – від 18 до 60 років. Але, якщо людина вже завершила кар’єру військовослужбовця, проте бажає, і може продовжувати роботу в оркестрі, то можна повернутися в якості цивільного службовця оркестру без статусу військовослужбовця. В оркестрі працюють як жінки, так і чоловіки.

«На сьогодні конкуренція серед професійних музикантів висока, тому ми маємо можливість і бажання заповнити склад оркестру професіоналами. В першу чергу слід бути сильним музикантом, а це одразу видно під час прослуховування. Людина повинна довести свою майстерність на музичному інструменті. Ми задаємо кандидату певні музичні складності, і він вже показує на що гідний», – говорить Олександр.

Склад оркестру 11 бригади ім. Михайла Грушевського Південного ОТО НГУ налічує 21 людину. Це диригент та 20 музикантів. З них один – старшина оркестру, а всі інші – артисти І категорії, ІІ категорії та музиканти (службовці) оркестру. Задачі ставляться від начальника старшині оркестру, який в свою чергу дає вказівки артистам І категорії. Артисти І категорії займаються і допомагають артистам ІІ категорії. А ті, в свою чергу, допомагають службовцям оркестру.

Репертуар з початком повномасштабного вторгнення рф на територію України значно змінився. З’явилося багато нової української і патріотичної музики, та є запит на виховання молоді в дусі часу. Також оркестр орієнтується на потребу підняття бойового духу військовослужбовців. Репертуар змінюється досить часто. Основною зараз є тема війни та України. Плідною є співпраця з місцевими музикантами та письменниками. Так, одеський письменник Святослав Огренчук написав три пісні, які виконує оркестр. Репертуар формується спільними зусиллями всього колективу. Інструментуванням (тобто підготовка музичної композиції до виконання всіма членами оркестру) займається диригент особисто, та Ігор Кандиболоцький. 

Пригадуючи перші хвилини повномасштабного вторгнення рф в Україну, завжди усміхнений Олександр Федорчук смутніє.

«В перші хвилини 24 лютого 2022 року ми вже все розуміли, бо почалися прильоти по місту. По тривозі прибули до військової частини, отримали зброю та екіпірування, і були готові до виконання бойових завдань. Невдовзі вибули на підсилення об’єктів критичної інфраструктури, де й виконуємо завдання по сьогодні. Замість репетицій, у нас служба з охорони об’єктів. Паралельно займаємось і своєю основною роботою. Перший повноцінний концерт у нас вже був 26 березня 2022 року», – говорить Олександр Федорчук .

2023 рік для колективу оркестру був насиченим. Артисти провели до сотні концертів для бійців. Їздили до місць несення служби. Для одеситів також давали багато концертів. Часто виступали в парку імені Тараса Шевченка, Міському саду. Долучалися до акцій «З піснею до Перемоги» та «Підтримай своїх». Практично кожні вихідні оркестр мав виступи.

Разом з вертепом колектив оркестру їздив колядувати. Вітали гвардійців на бойових позиціях. Побратими радо приймали вітання з новорічними святами і віддячували позитивними емоціями. Підтримка бойового духу військовослужбовців – головний напрям діяльності військового оркестру. В 2023 році оркестр із виступами для гвардійців об’їздив майже весь Південь.

Зараз оркестр тісно співпрацює з комунальними підприємствами «Парки Одеси», «Одеська обласна філармонія імені Давида Ойстраха». З філармонією особливі відносини – багато співаків охоче йдуть на співпрацю. Тісною є співпраця з місцевим поетом Святославом Огренчуком, баяністом Володимиром Войцеховським, “волонтерським гуртом “Хвиля”, в якому є артисти Одеського оперного театру.

Яким чином відбувається об’єднання сценічного співу та оркестрової музики розповідає провідна редакторка Одеської обласної філармонії імені Давида Ойстраха Алла Вербанова: «У нас є артисти з різними стилем виконання, тембром голосу тощо. Обираємо пісню, визначаємо кому вона більше підходить, тоді зустрічаємося з Олександром Федорчуком на базі оркестру або у нас в філармонії і проводимо репетицію. Кожен вокаліст прослуховує фрагменти творів і обирає, яка пісня йому по партитурі, діапазону підходить. Всі професіонали, тому відшліфувати і зробити програму не так складно».

У колективу оркестру підготовка до виступів завжди проходить легко і невимушено. При підготовці до заходів відбувається підбір тематик композицій, що виконуватимуться, репетиція їх виконання. Підготовка до кожного заходу відбувається індивідуально. Тематика виходить від направлення свята – якщо це новорічні свята, то звучать колядки, щедрівки, якщо свято присвячене місту, то грають композиції, пов’язані з Одесою. Відвідуючи бійців оркестр підбирає підбадьорливі пісні, а також ті, які вже заслужили популярність серед українців. Не забувають артисти додавати колоритних українських ритмів. Таким чином вони підтримують бійців, що виконують бойові завдання, та додають українського етнокоду. Для всього колективу оркестру важливо, щоб їхня музика торкала серця слухачів, доносила закладений в неї сенс.

«Щирі посмішки, сяючі очі – це те, що для нас важливо під час виступу. Коли ми бачимо такий емоційний відгук від слухачів, а особливо від воїнів, це заряджає і надихає. Буває, що після концерту приходиш додому, і ще півночі не можеш заснути, знаходишся у піднесеному настрої. Так люди нас заряджають своєю позитивною енергією. Нас з задоволенням всюди слухають. Тільки чують десь оркестр, одразу збирається навколо натовп. Приємно, коли люди тягнуться, коли ми віддаємо свою енергію їм, а вона повертається до нас», – розповідає Ігор Кандиболоцький.

Керівник військового оркестру НГУ майор Олександр Федорчук пишається своїми підлеглими. Суперсилою колективу він вважає його мобільність. Колектив оркестру заслужено користується популярністю серед мешканців, Одеси і області, а також військовослужбовців. Має прихильників із різних куточків України. Про це говорить і активність в соціальних мережах.

«Наша сторінка в фейсбук постійно набирає популярність. Поступово починаємо освоювати й нові простори інтернету, фрагменти наших виступів вже можна зустріти в Tik Tok. На мою думку, популярним нас робить постійна праця і участь у масових заходах. Коли у нас було відкриття сезону в Одеській обласній філармонії, нам було надано право відкриття концерту. Нас тоді зустрічала повна концертна зала», – розповідає Олександр.

Після війни військовий музичний колектив мріє піднімати самобутню культуру мирного життя. Музиканти хочуть зосередитися на розвитку української культури і захищати країну творенням нового українського культурно-етнічного коду, який відповідатиме сучасним тенденціям і підтримуватиме все те, українське, заради чого бійці стоять насмерть сьогодні.

Військовий оркестр 11 бригади імені Михайла Грушевського Південного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України продовжує працювати і дивувати публіку своїми виступами, надихати і підтримувати військовослужбовців та членів їх родин. Колектив твердо впевнений у майбутньому і рухається тільки вперед.

Група інформації і комунікації Південного Одеського ТУ

Перейти до вмісту