З ОКОПУ В АЛЬПИ: як проходять психологічну реабілітацію військовослужбовці Національної гвардії України (ВІДЕО) - НГУ

За спільної ініціативи двох країн, Польщі та Італії, група нацгвардійців відправилась до Італійської Республіки на гірськолижний курорт Кронплатц в населеному пункті К’єнес для проходження психологічної реабілітації.

Це стало можливим завдяки ініціативі та фінансовій підтримці керівництва Міжнародної гірсько-лижної школи «Актив Спорт» в особі Чеслава Дабровскі та родини Фалькенштейнер. З української сторони проєкт підтримали волонтери України та Міжнародний благодійний фонд «Українсько-європейські ініціативи».

 

«Наша основна мета, щоб наші бійці повернулись не тільки в стрій, а й до нормального життя. Тому ми організували цей проєкт і зацікавлені в тому, щоб він вийшов вдалий», – зазначила координатор проєкту від НГУ Тетяна Гусєва.

 

«Передусім – це «Open your mind», щоб воїни відпочили, морально.  Вони мають можливість відкрити умисли, очистити їх від вибухів, від тієї загрози, яку несе ця російська нечисть», – поділився волонтер Чеслав Дабровскі.

Чотиризірковий готель «Kronblick», який прийняв бійців, знаходиться в Альпах. Чисте гірське повітря, тиша та спокій має гарний вплив на психоемоційний стан військовослужбовців після отриманого травматичного досвіду.

 

«Ми плануємо розвивати цю ініціативу й надалі, не тільки в Італії, але й в інших країнах. Щоб наші хлопці дійсно реабілітувалися. Це перший досвід з Нацгвардією, але думаю, що це тільки початок», – розповів президент благодійного фонду «Українсько-європейські ініціативи» Олег Брусков.

Нацгвардійці, які проходять реабілітацію побували в гарячих точках по всій лінії фронту. Мобілізовані та кадрові військові. Дехто отримав поранення на початку повномасштабного вторгнення під час оборони Київщини, а хтось нещодавно, коли тримав місто Бахмут.

 

«6 березня ми виїхали в село Мощун на бойове завдання. Наша задача була не допустити установки ворожих понтонів. Ми знайшли «Орлана», який впав на нашу територію. Передали інформацію, яка була на карті пам’яті про місцезнаходження понтонів нашій артилерії. Згодом вони їх знищили», – поділився військовослужбовець Шрам про одну з успішних своїх операцій.

Поранення боєць отримав, коли вступив у ближній стрілецький бій з десантниками російської федерації.

«Один із ворожих солдатів, якого я бачив, майже чітко влучив в мене. Куля пройшла через бруствер, від рикошетила від нього і потрапила мені під око. Я відразу втратив свідомість. Потім прокинувся, побачив багато крові, голова болить, каска розірвана. Кричу триста, але ніхто не чує, бо йшов бій. Почав повзти до медиків, до ДОТу, мене перев’язали», – розповів Шрам.

Бійці Крим та Якудза отримали поранення наприкінці 2022 року під час оборони Бахмута.

 

 

«Пройшов курс бойового медика та поїхав на передову в Бахмут. Під мінометний обстріл потрапив. Це був наш перший бойовий виїзд і одразу один з перших поранених був я», – розповів військовослужбовець НГУ Крим.

 

«Поступила термінова задача. Ми виїхали в місто Бахмут. Коли продавили інші напрямки ми ще тримали оборону. Нас у півкільце взяли і почали з усіх сторін наступати. Тоді почався більш масований обстріл. По нас увесь час працював танк, артилерія, авіація. Навели ворожий АГС. Було поранено 5 військовослужбовців включаючи мене. Я отримав 12 осколкових поранень. Два з них вийшли навиліт, «прошило» праве коліно  та ліве стегно. Решта все пішло по кінцівках та одне в живіт. На щастя в нас дуже хороші медики, які зберегли нам життя», – поділився історією поранення військовослужбовець НГУ Якудза.

Попри тяжку ситуацію на фронті, бійці мають високий бойовий дух та впевненість в перемозі українського війська.

 

«Наші бійці достатньо мотивовані, розуміють, що від них вимагає керівництво. Немає панічних настроїв, не дивлячись на те, що погодні умови були дуже тяжкі, коли виконували завдання за призначенням. Було холодно, волого, брудно, але ніхто не роскисав, – розповів військовослужбовець НГУ Удав.

К’єнес славиться своїми термальними та мінеральними водами, що позитивно впливає на відновлення та швидке загоєння кісток, суглобів та м’язів. Також військовослужбовцям вдалося сходити в Альпійські гори, а дехто навіть покатався на лижах.

Нацгвардійці заспівали гімн біля Дзвону пам’яті «Concordia 2000» в пам’ять про загиблих захисників України в російсько-українській війні.

«Реабілітація відбувається чудово в мальовничих Альпах. Природа – супер, повітря також. Готель надає всі послуги, щоб класно відпочити: є бані, хамами, басейни. Можна і відпочити, і оздоровитися. Найбільше сподобалось катання на лижах. Це щось нове та цікаве – адреналін, емоції», – поділився враженнями Шрам.

«Дуже красиві гори, вони поруч скрізь, куди не подивишся. Я вважаю, що це правильне рішення, потрібно давати людям відпочивати морально і фізично. Півроку проведених в зоні бойових дій негативно позначається на людині», – розповів Крим.

«Ми всі з хлопцями були в одній батальйонно-тактичній групі, певною мірою співпрацювали, прикривали один одного. А тут ми змогли разом по-справжньому відпочити і обговорити наші спільні операції», – розповів Якудза.

Наприкінці реабілітації військовослужбовці відвідали гірськолижні змагання Helmissimo, у яких вболівали за українських лижників та друга Чеслава Дабровскі.

Під час нагородження учасників змагань Helmissimo пан Дабровскі звернувся до вболівальників та представив присутніх нацгвардійців: «Доброго дня, ми з України. Хочу подякувати присутнім тут військовослужбовцям з України. Там на сході,  вони борються за нашу і вашу свободу. Хлопці ви неймовірні. Ви справжні атланти, бо  вже рік тримаєте  фронт, тримаєте українські, а отже європейські кордони. Дякую вам. Дякую за те, що ми можемо жити і працювати в Україні. Я прощу вшанувати хвилиною мовчання захисників України і мирних жителів, які загинули на цій війні».

Національна гвардія України планує розвивати ініціативу з психологічної реабілітації військовослужбовців й надалі і запрошує волонтерів та благодійні фонди до співпраці.

Преслужба НГУ,

автор Віктор Петриченко,

фото, відео автора

Перейти до вмісту