Військові психологи поспілкувались з нацгвардійцями на передовій - НГУ

Для багатьох українців війна у всіх її жахливих проявах залишається поза зоною видимості – ми бачимо зруйновані будинки, ворожі ракети чи дрони,  загиблих людей, але не передову.

Зберігати спокій під час активної фази бойових дій дуже не просто, особливо для тих, хто вперше проживає війну і не знає, як контролювати свій стан. Адже військові не просто спостерігають за ситуацією в країні, а беруть активну участь у тому, щоб звести нанівець агресію російської федерації, бачать невимовні жахи та піддаються величезним навантаженням.

«Після повторюваного травматичного досвіду військовим на передовій потрібна допомога психолога та ментальна реабілітація і важливо надавати цю допомогу вже зараз», – ділиться психолог частини Олеся.

Військовослужбовці Слобожанської бригади, що зараз перебувають на відновленні та активно готуються до повернення на бойові позиції, раді бачити психолога Олесю, можливо тому, що вона одна з тих, хто відвідував їх в зоні ведення бойових дій. Але є і ті, хто бере каву та цигарку та йде далі в гущу лісу…

Проводжаючи військового поглядом, повного розумінням, Олеся ділиться: 

«Багато військових, які пройшли через важкі та травматичні ситуації, просто замикаються в собі й навіть не намагаються шукати контакту з оточуючими. Це заважає відновленню або відтягує його, адже для початку військовослужбовець має зізнатися самому собі, що травма негативно вплинула на нього і з цим щось потрібно робити. Тиснути в жодному разі не потрібно, можна ще раз спробувати запропонувати підтримку».

Очі більшості військовослужбовців ще стомлені, проте, в них вже починає  прокидатися жага до життя. Це вже зовсім не ті очі, що були у хлопців одразу після виходу з бойових позицій.

Сором’язливий здоровань вітається з Олесею кивком голови, і наче вибачаючись за щось, пояснює: 

“У нашому сприйнятті звернення до психолога це щось дике, адже ми чоловіки…ну, ви розумієте? Думаю деякі просто соромляться, але я з радістю з вами поспілкуюся, бо ви хороша людина!”

Молодий хлопець з модною зачіскою щиро ділиться: «Олеся! Я щось зовсім погано сплю і почуваюся стомленим», і Олеся приймає рішення відвести військовослужбовця трохи в сторону, де вони «зникають» у розмові на пів години…

В цей час разом з іншим психологом частини Вікторією хлопці розглядають метафоричні карти, які допомагають «розігріву» та встановленню довірчих відносин між членами групи та психологами, а як результат дають можливість сконцентруватися на майбутніх досягненнях та успіхах.

Спочатку вони жартують, розглядаючи картинки на яких є жінки, але поступово перестають один одного перебивати та перемикають увагу на Вікторію, що пропонує вибрати «в сліпу» три карти й описати що вони бачать там.

«А хочете розкажу вам одну смішну історію?», – вигукує блакитноокий військовий, відволікаючи групу від розгляду вибраних карт. – «Якось, коли я був в окопі, обстріли не вщухали 4 години, а то й більше, а я дуже сильно хотів, пробачте, в туалет. Думаю, висунуся і капець мені».

Ніхто більше не сміється, схожі спогади є майже у кожного…

Після невеликої паузи Вікторія вміло концентрує увагу військових на зображеннях метафоричних карт, і цього разу всі вже уявляють своє майбутнє після перемоги.

«О! Це я знімаю військову форму і…прийматиму гарячу ванну, принаймні години три», – ділиться один і його погляд фіксується на карті, начебто зосередившись на ній він зможе переміститися в це омріяне майбутнє.

«А в мене ось подорож на літаку, певно в Італію, а може Францію…не знаю ще точно, нехай дружина обирає!», – військовий переводить погляд на небо і замружує очі від яскравого сонця.

«А на моїй, однозначно, салют в честь нашої перемоги!», – посміхається третій.

Нехай на пару годин, але військовослужбовці відволікаються від спогадів про жахіття війни та починають мріяти про майбутнє…

А в цей час Олеся вже розмовляє з військовослужбовцем, що нещодавно ховався в лісі від психологів і також п’є каву, якою він її пригостив.

Час пролітає швидко і психологи вже мають їхати на іншу позицію.

«Приїжджайте частіше!»,  – пропонують військовослужбовці  й ця пропозиція щира.

« Після перемоги повернуться додому воїни, котрі ціною свого здоров’я захистили Україну від російських окупантів. Турбота про них, в тому числі психологічна допомога, має стати однією з головних місій», – переконана Вікторія.

Наші хлопці та дівчата найкращі, наймудріші та найсміливіші. Більше того на психологічному рівні ми вже перемагаємо ворога і це свідчить про те, що найближчим часом ми переможемо цю війну!

Перейти до вмісту