У Харкові вшанували пам’ять жертв Ходжалинського геноциду - НГУ

За ініціативи Почесного консульства Республіки Азербайджан у Харкові відбувся захід, присвячений роковинам Ходжалинського геноциду.

32 роки тому, в ніч з 25 на 26 лютого 1992 року після масованих артилерійських ударів збройні сили Вірменії за допомогою 366-го мотострілецького полку колишнього СРСР, а на момент трагедії – вже росії –  зайняли азербайджанське місто Ходжали та вчинили розправу із мирним населенням. 1275 осіб було взято в полон, 487 – отримали важкі травми, 130 дітей втратили одного з батьків, 25 дітей — обох, вбито 613 осіб, у тому числі 63 дитини, 106 жінок і 70 людей похилого віку, знищено повністю 8 родин. Досі невідома доля 150 осіб, у тому числі жінок та дітей.

Вшанувати пам’ять жертв Ходжалинського геноцида прийшли Почесний консул Азербайджанської Республіки в м. Харків Афган Салманов, представники Харківської обласної військової адміністрації та обласної ради, начальник секції персоналу Східного територіального управління НГУ полковник Олег Фомін, командир 5-ї Слобожанської бригади НГУ Дмитро Клодчик, начальник Національної академії НГУ генерал-лейтенант Сергій Соколовський, начальник Куп’янської МВА Андрій Беседін, жителі Харкова, представники азербайджанських діаспорських організацій та військових частин.

Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять жертв Ходжалинського геноциду, усіх героїв, які віддали життя за незалежність України та Азербайджана, мирних громадян, які стали жертвами збройної агресії.

Почесний консул Афган Салманов передав звернення Надзвичайного і Повноважного Посла Азербайджанської Республіки в Україні пана Сеймура Мардалієва, у якому йдеться про важливість визнання злочинів, скоєних вірменськими військовими на світовому рівні та притягнення всіх злочинців до відповідальності.

“У вересні 2023 року в результаті одноденних локальних антитерористичних заходів, проведених Переможними Збройними Силами Азербайджану, місто Ходжали було звільнено від тридцятирічної окупації. Хоча звільнення Ходжали є важливим кроком у припиненні безкарності, його не можна вважати достатнім для народу Азербайджану і особливо для жертв Ходжали з точки зору встановлення справедливості”, – сказано у зверненні пана Посла.

У свою чергу Почесний консул, звертаючись до учасників заходу, підкреслив значимість взаємної підтримки двох народів – азербайджанського та українського.

“В історії наших народів багато страшних сторінок, які не можна забувати. Маємо передати правду нащадкам, щоб вони усвідомлювали, що нічого немає дорожчого за життя людини. Дякую, що прийшли сьогодні вшанувати пам’ять невинних жертв трагедії Ходжали”, – сказав Афган Салманов.

Як зазначив начальник секції персоналу Східного теруправління НГУ полковник Олег Фомін, 32 роки минуло з часів, коли сталася Ходжалинська трагедія, але ця біль не буде забута ніколи. Бо не можна забути втрату близької людини – матусі, батька, сина чи доньки.

«Ми – українці – розуміємо це як ніхто інший.  Трагедія Ходжали багатьма порівнюється з Голокостом – спробами фашистів знищити єврейський народ. Або з Голодомором – спробами комуністів радянської росії знищити український народ. У кожної з цих світових трагедій є спільна риса – за ними стояли тоді та стоять сьогодні політики та ідеології, що досі живі та популяризуються у сучасній росії», – наголосив полковник Олег Фомін.

Командир 5-ї Слобожанської бригади НГУ, полковник Дмитро Клодчик акцентував увагу присутніх на тому, що розв’язана росією війна проти України й сьогодні призводить до загибелі дітей, жінок, літніх людей. Мета, як і у фашистів – знищення цілого народу.

«Азербайджан, як ніхто інший, розуміє це сьогодні. На звірства аналогічні подіям 1992 року не спроможний жоден український або азербайджанський солдат. Російський – спроможний! І розуміння цього, а також історична та національна пам’ять об’єднує український та азербайджанський народи задля співпраці, підтримки один одного та задля того, щоб у майбутньому ніколи не повторювались трагедії», – сказав полковник Дмитро Клодчик.

Відділення інформації та комунікації Східного ТУ

Перейти до вмісту