Свято Покрови Пресвятої Богородиці - НГУ

Серед Богородичних свят церковного циклу на особливу увагу заслуговує свято Покрови Пресвятої Богородиці, яке цього року відзначається 1 жовтня. Унікальність цього свята полягає в тому, що воно є водночас релігійним та державним. У народі свято Покрови ще носить назву «Третя Пречиста».

Історія цього свята бере початок із міста Царгорода (Константинополя), коли Пресвята Богородиця своїм заступництвом допомогла людям, що молилися до Неї, врятуватися від загарбництва з боку арабських племен.

Коли столицю Візантійської імперії оточили вороги, а по всьому місту панувала тривога, у храмі Пресвятої Богородиці на Влахерах, де перебувала Її риза, відправляли службу та молилися дуже багато людей. Серед присутніх був святий Андрій Юродивий та його учень Епіфан. Під час молитви святому Андрію було видіння, у якому він побачив Богородицю в оточені ангелів та двох святих: Івана Богослова та Івана Хрестителя. Пресвята діва у видінні також молилися до свого Сина, Ісуса Христа, про заступництво вірних людей. Далі Богородиця взяла Свою хустину, розгорнула її, а в цей час, на морі, де стояв величезний ворожий флот, сталася сильна буря, через яку, ворог мусив відступити. Ось таким чудесним чином Пресвята Богородиця врятувала від можливої загибелі своїх вірних людей, які молитовно благали Її покрову та заступництва. Спочатку свято Покрови було місцевим локальним святом, але після падіння Константинополя, в 1453 році, воно розповсюдилося християнським світом.

Культ Богородиці як Заступниці і Покровительки широко розвинувся і серед українського народу: українські князі, королі, військо, козаки та гетьмани обирали Богородицю своєю Покровителькою та Заступницею. Відомо, що козаки збудували на Січі церкви в честь Покрови Пресвятої Богородиці, з іконою Її «Покрова». Вибираючись в похід на ворога, козаки проводили молебень до своєї Покровительки. Повернувшись щасливо з походу, складали Їй подяку. Також, Українська Повстанська Армія 30 травня 1947 р. проголосила свято Покрови своїм офіціальним святом.

У важкі часи війни та боротьби українського народу за свою незалежність та самобутність, Пресвята Богородиця та її Покров надзвичайно важливий для кожного воїна. Тисячі матерів моляться до Богородиці із одним важливим проханням – поверненням додому живими та не ушкодженими своїх героїв та героїні.

Ікона «Українська Богородиця» – покровителька воїнів. містить зображення Божої Матері, яка тримає в руках омофор і ним покриває українських воїнів-захисників різних історичних епох. Зокрема на іконі зображені: Святий Рівноапостольний Князь Володимир Великий, гетьман України Іван Мазепа в похідних військових латах, січові козаки, старшини Армії УНР в одностроях Третьої «Залізної» дивізії, козак Полку Чорних запорожців, воїни Української Галицької Армії, Української Повстанської Армії, боєць «Самооборони Майдану», вояки добровольчих батальйонів, сучасні українські воїни АТО, які зібралися навколо постаті небесного покровителя українського воїнства Архистратига Божого Михаїла.

Перейти до вмісту