На деокупованих територіях Харківщини триває розмінування. Сапери Національної гвардії знешкодили вже більше тисячі одиниць вибухонебезпечних предметів.
![Сапер Национальной Гвардии Украины разминирует лесную дорогу недалеко от Украино-российской границы в Харьковской области 20.09.2022. Фото Мариенко Андрея](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/09/1-32.jpg)
![Солдат Национальной Гвардии Украины проходит мимо разрушенного дома в одном из сел недалеко от Украино-российской границы в Харьковской области 20.09.2022. Фото Мариенко Андрея](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/09/2-27.jpg)
![3](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/09/3-17.jpg)
![Сапер Национальной Гвардии Украины разминирует лесную дорогу недалеко от Украино-российской границы в Харьковской области 20.09.2022. Фото Мариенко Андрея](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/09/4-13.jpg)
![Солдат Национальной Гвардии Украины около сгоревшего русского бронетранспортера недалеко от Украино-российской границы в Харьковской области 20.09.2022. Фото Мариенко Андрея](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/09/5-12.jpg)
![Сапер Национальной Гвардии Украины разминирует лесную дорогу недалеко от Украино-российской границы в Харьковской области 20.09.2022. Фото Мариенко Андрея](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/09/6-10.jpg)
![Остатки оружия и русской бронетехники недалеко от Украино-российской границы в Харьковской области 20.09.2022. Фото Мариенко Андрея](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/09/7-11.jpg)
![Солдат Национальной Гвардии Украины около взорванного русского танка недалеко от Украино-российской границы в Харьковской области 20.09.2022. Фото Мариенко Андрея](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/09/8-8.jpg)
![Солдат Национальной Гвардии Украины на взорванном русском танке недалеко от Украино-российской границы в Харьковской области 20.09.2022. Фото Мариенко Андрея](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/09/9-10.jpg)
![Солдат Национальной Гвардии Украины около взорванного русского танка недалеко от Украино-российской границы в Харьковской области 20.09.2022. Фото Мариенко Андрея](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/09/11-7.jpg)
![Солдаты Национальной Гвардии Украины идут мимо остатков русской бронетехники недалеко от Украино-российской границы в Харьковской области 20.09.2022. Фото Мариенко Андрея](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/09/12-4.jpg)
Інженерні розрахунки НГУ працюють на території Золочівського, Дергачівського та Харківського районів, які два тижні тому були звільнені від російських окупаційних військ. Серед найбільш замінованих населених пунктів — Макарове, Турове, Дементіївка, Уди та Гоптівка. Були знешкоджені такі вибухонебезпечні предмети, як касетні боєприпаси РСЗВ «Смерч» та «Ураган», артилерійські снаряди, постріли для гранатометів, ручні гранати, протипіхотні та протитанкові міни.
Сапери працюють на безпечній дистанції один від одного – це 50-100 метрів. У залежності від забруднення місцевості на розмінування території спеціаліст витрачає стільки часу, скільки йому необхідно – 100 метрів він може пройти як за 10 хвилин, так і за годину-дві», – розповів командир групи розмінування нацгвардієць «Тротил».
Наразі сапери зосередились на розмінуванні доріг, узбіч, житлових будинків, державних та громадських установ, шкіл та дитячих садків. Окупанти широко застосовують різноманітні боєприпаси та способи мінування, зневажаючи положення Женевської конвенції [Конвенції про заборону або обмеження застосування конкретних видів звичайної зброї, які можуть вважатися такими, що завдають надмірних ушкоджень або мають невибіркову дію].
Перед тим, як заїхати в деокупований населений пункт, ми проводимо інженерну розвідку. У Козачій Лопані противником були заміновані цивільні житлові будинки та вулиці, майже під кожною подушкою були знайдені закладені ручні гранати. Протитанкові міни ТМ-62 противник комбінує, замість стандартного підривника з протипіхотними мінами ПМН-2 [протипіхотна фугасна натискної дії], де сила спрацювання 8-25 кілограмів. Під час розмінування Макарівської школи загинув сапер з моєї групи. Вона була замінована повністю – двері, вікна, навчальні класи, дитячий майданчик», – пояснює «Тротил».
Міни, нерозірвані снаряди та вибухові пристрої становлять небезпеку для мирних жителів, проте часто цивільні ігнорують попереджувальні знаки та підриваються, оскільки їдуть на свій страх та ризик через заміновану місцевість, ґрунтовими дорогами, лісами та лісосмугами.
Протитанкові міни шукають за допомогою щупа та металошукача. За допомогою щупа сапер також визначає пластикові інженерні боєприпаси на які металошукач не реагує. Якщо попадаються розтяжки, вони не знімаються, а знищуються на місці. Інженерні боєприпаси встановлені з підривником МУВ [МУВ-2, МУВ-3 і МУВ-4, абревіатура з рос. мови — модернізований спрощений підривник] не знешкоджуються, а також знищуються», – зауважив «Тротил».
Інженери Нацгвардії на звільнених прикордонних територіях працюють спільно з підрозділами ДСНС та Збройних сил. За словами самих саперів, один день активних бойових дій дорівнює місяцю розмінування.
Відділення інформації та комунікації Східного територіального управління Національної гвардії України