Рік війни: перші години боїв, оборона та перемоги - НГУ

З перших днів повномасштабного вторгнення російських військ на територію України підрозділи Національної гвардії, у взаємодії з іншими складовими сектору безпеки і оборони, стримували наступ ворога на усіх оперативних напрямках, обороняли населені пункти, захищали об’єкти, які мали стратегічне значення для оборони держави.

Про це під час брифінгу в Military Media Center повідомив заступник директора Департаменту планування застосування Головного управління Національної гвардії України полковник Микола Уршалович.

«Перший бій, який став однією із головних перемог в боротьбі за столицю України Київ — це бій за Гостомельський аеропорт, у ході якого підрозділами бригади оперативного призначення імені героя України сержанта Сергія Михальчука, у тому числі збили 3 ударних гвинтокрила Ка-52», — розповів він.

Тоді гвардійці разом із підрозділом ЗСУ застосували артилерію по скупченню живої сили противника, що десантувалась з уцілілих гелікоптерів. Також вони завдали масованого артилерійського удару по злітно-посадковій смузі аеропорту. За даними української розвідки в аеропорту Гостомеля ворог планував висадити десант із технікою з використанням військово-транспортних літаків Іл-76. Але українські захисники летовища не дали змогу реалізувати цей план.

Мощун, Горенка, Козаровичі, Гута-Межигірська, Ірпінь, Бородянка, Буча — це ті міста, де героїчно тримали оборону воїни Нацгвардії у боях за Київ.

Першу висадку повітряного десанту у цій війні гвардійці здійснили в березні у Чернігівській області метою протидії просування ворога з чернігівського напрямку в сторону столиці.

24 лютого артилерійський підрозділ бригади оперативного призначення ім. полковника Петра Болбочана, який складався у тому числі із строковиків Нацгвардії у взаємодії з підрозділами Збройних Сил України знищили колону ворожої техніки на підступах до Харкова. Наприкінці березня в ході контрнаступу, противник був відкинутий від міста на 5-10 км. Підрозділи Нацгвардії становлять важливий осередок оборони Харкова і досі.

 

Саме завдяки самовідданості та героїзму гвардійців 15-ї бригади оперативного призначення імені Героя України лейтенанта Богдана Завади Національної гвардії України та 23-ї окремої бригади охорони громадського порядку «Хортиця» Національної гвардії України був зупинений наступ противника на Запорізькому напрямку у березні минулого року.

Військовослужбовці Національної гвардії, зокрема 12-ї бригади оперативного призначення імені Дмитра Вишневецького Національної гвардії України та ОЗСП «Азов» тривалий час обороняли місто Маріуполь, сковуючи значні сили ворога. Воїни гвардійці вели бої з переважаючими силами противника за Рубіжне, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, де знищили численні підрозділи окупантів та кадирівських найманців.

«Наразі наші солдати і офіцери спільно із бійцями Збройних сил, прикордонниками неймовірними зусиллями, іноді ціною власного життя утримують Бахмут, знищуючи ворога, який не шкодуючи ні власних кадрових солдат, ні мобілізованих, ні «джентельменів удачі» ПВК Вагнер намагаються оволодіти цим українським містом», – підкреслив полковник Микола Уршалович.

Загалом, за час повномасштабного вторгнення рф в Україну підтверджено знищення нацгвардійцями 51-ї повітряної цілі:  літаків – 15 літаків, 11 – гвинтокрилів, 10 – крилатих ракет, 15 – БпЛА різних типів.

З 24 лютого 2022 року за мужність, відвагу і героїзм майже 4,5 тисячі воїнів Національної гвардії України відзначено державними нагородами, понад 700 нацгвардійців відзначені відомчими нагородами. Звання «Героя України» присвоєно 30 гвардійцям, 17 з них — нажаль посмертно.

Пресслужба НГУ

Перейти до вмісту