27 липня 2022 року Президент України Володимир Зеленський нагородив 4-ту бригаду оперативного призначення імені Героя України сержанта Сергія Михальчука, 3-тю бригаду оперативного призначення імені полковника Петра Болбочана та 8-й полк оперативного призначення НГУ ім. Івана Богуна Національної гвардії України почесною відзнакою «За мужність та відвагу» (Укази Президента України № 535, 536, 537 / 2022).
Така нагорода відзначає мужність та героїзм особового складу підрозділів під час захисту державного суверенітету, незалежності, територіальної цілісності України.
4 бригада оперативного призначення імені Героя України сержанта Сергія Михальчука
Бригада була створена у 2016 році як підрозділ нового зразка. Її структура та управління від початку побудовані за принципом військових підрозділів країн-членів НАТО. У побутовому спілкування підрозділ більш відомий як Бригада швидкого реагування.
Починаючи з вересня 2016 року особовий склад бригади виконував службово-бойові завдання у районі Станиці Луганської, в 2017 – у м. Маріуполь та на першій лінії оборони в районі Світлодарської дуги, здійснював боротьбу з диверсійно-розвідувальними групами противника та ведення контрснайперської боротьби з незаконними збройними формуваннями у складі сил спеціальних операцій, попередження та припинення перевезення контрабанди в бік непідконтрольної території, ведення розвідки групами безпілотної авіації, розмінування територій з метою забезпечення безпеки військ та цивільного населення.
З вересня 2019 року по травень 2020 року батальйонно-тактична група військової частини виконувала бойові завдання в районі проведення операції Об’єднаних сил у безпосередньому протистоянні агресорові на Світлодарській дузі, зокрема, сумнозвісному незаконному збройному формуванню “Сомалі”, яке звинувачується в актах тероризму.
24 лютого 2022 року ротно-тактична група бригади першою прийняла бій з елітними російськими спецпризначенцями в районі аеропорту “Антонов” (смт Гостомель), що відіграло ключову роль в обороні столиці, не дозволивши окупантам швидко перекинути основні сили в безпосередній близькості до Києва. У результаті бою силами ротно-тактичної групи гостомельських гвардійців було нейтралізовано декілька російських гелікоптерів та близько роти особового складу противника.
Паралельно того ж ранку батальйонно-тактична група гостомельської бригади прийняла бій з переважаючими силами російського загарбника в районі Станиці Луганської, а згодом відзначилася в боях за Рубіжне та Сєвєродонецьк, стійко захищаючи від російських загарбників ці стратегічні населені пункти, аж поки їх не було зруйновано вщент російською авіацією та артилерією. В ході оборони силами батальйонно-тактичної групи було завдано значущих втрат противнику, а саме: знищено понад 300 одиниць броньованої техніки, ліквідовано понад 1000 загарбників та поранено майже 1300 окупантів. Саме в Сєвєродонецьку підрозділами бригади вдалося вперше в історії знищити російську 240мм САУ “Тюльпан”.
Ротно-тактична група бригади також відзначилася у боях в районі Гути Межигірської, Мощуна, Бучі та Ірпеня, завдаючи відчутних втрат ворогу.
За мужність та високий професіоналізм, хоробрість і самопожертву, шістьом військовослужбовцям бригади було присвоєно звання “Герой України”, з них чотирьом – посмертно.
3 бригада оперативного призначення імені полковника Петра Болбочана
3 бригада оперативного призначення була створена наказом МВС від 11.06.2014 №554 для участі в охороні громадського порядку та захисту територіальної цілісності України.
3 2014 року 3 бригада оперативного призначення брала участь в антитерористичній операції, операції Об’єднаних сил та приступала до виконання службово-бойових завдань у районі населених пунктів Оріхів, Врубівка, Світличне, Авдіївка, Нетайлеве, Карлівка, Новий Айдар, Станиця-Луганська, Кримське, Новотошківка, Капітонівка, Гречишкіне, Нижньотепле, Луганське, Чорнухине, Вуглегірська ТЕЦ тощо. Основними гарячими точками для бригади стали Дебальцеве, Кримське, Маріуполь та Попасна.
По лютий 2022 року особовий склад військової частини продовжував виконувати службово-бойові завдання в районі проведення операції Об’єднаних сил, здійснював контрольно-перепускний режим та фільтраційні заходи на блокпостах, охороняв оборонні об’єкти Збройних сил України.
3 початку повномасштабної військової aгpecії російської федерації проти України особовий склад бригади з перших хвилин вторгнення давав гідну відсіч спробам противника прорватися до міста Харкова. У взаємодії з підрозділами Збройних Сил України гвардійці продовжують мужньо боронити місто Харків, Харківську область та територію Луганської області.
24 лютого 2022 року в перші години вторгнення трьома розрахунками гармати Д-30 особовим складом гаубичного артилерійського дивізіону було знищено 4 танки противника на об’їзній дорозі під Харковом. Під час участі в боях на околицях міста нацгвардійці проявили героїзм та самовідданість із знищення живої сили противника та військової техніки.
Того ж дня близько 22:00 години екіпаж бронеавтомобіля бригади разом з підрозділами ТРО прийняли свій перший бій на околиці м. Харкова – у П’ятихатках, де зупинили колону російських військ. За результатами бойового зіткнення було ліквідовано особовий склад противника у кількості 26 осіб разом з командиром батальйону та взято в полон двох офіцерів. Завдяки цьому бою було зупинено подальше просування танкової роти військ агресора.
![](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/07/photo_2022-07-28_13-14-12-2.jpg)
![](https://ngu.gov.ua/wp-content/uploads/2022/07/photo_2022-07-28_13-13-46-2.jpg)
Особовий склад бригади неодноразово підбивав техніку ворога, зупиняв просунення окупанта на територію Харківщини, збив дозвуковий штурмовик СУ-25 та затримали пілота, який здійснював обстріли Харкова.
Також гвардійці військової частини 3017 брали участь у звільненні та зачистці Малої Рогані.
За особисту мужність i самовіддані дії, виявлені під час захисту державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі з початку повномасштабного вторгнення російської федерації державними нагородами відзначено 201 військовослужбовця бригади, 1 військовослужбовцю присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка».
8-й полк оперативного призначення НГУ ім. Івана Богуна
8-й полк оперативного призначення на захисті України від самого початку війни.
Бійці полку запобігли створенню псевдореспубліки у Харкові у 2014 році. У ніч з 7 на 8 квітня 2014 року бійці полку провели блискучу спецоперацію зі звільнення Харківської обласної державної адміністрації від сепаратистів без єдиного пострілу.
Згодом вони брали участь у боях за Слов’янськ і разом з іншими силовими підрозділами вибили бойовиків Гіркіна з населеного пункту Семенівка – це був один із перших успішних боїв українських військових з початком АТО. Потім військовослужбовці полку неодноразово успішно виконували бойові завдання у межах АТО та ООС.
Після повномасштабного вторгнення підрозділ був залучений до оборони столиці. Його бійці спільно з ЗСУ звільнили більше 20 населених пунктів Київської області, розбивали колони ворожої техніки та рівняли із землею позиції окупантів.
Після звільнення Київщини гвардійці 8-го полку НГУ продовжили обороняти Україну вже на східних рубежах, де воюють у найгарячіших районах і сьогодні.
Завдяки таким воїнам-гвардійцям можна бути впевненим, що Україна обов’язково переможе!
Пресслужба НГУ