Навики, які рятують життя - НГУ

Щорічно у другу суботу вересня в більшості країн відзначається Всесвітній день надання першої медичної допомоги (World First Aid Day).

В сучасних воєнних умовах існування українського суспільства особливо варто ще раз нагадати про це, адже знання й уміння вчасно та правильно надати першу медичну допомогу рятують щоденно сотні людських життів по усій країні.

Метою надання першої медичної допомоги є проведення потерпілому необхідних найпростіших медичних заходів для порятунку його життя, зменшення його страждань і попередження розвитку можливих ускладнень. Професійно таку допомогу надають медики, але прийомами надання першої допомоги зобов’язані володіти співробітники поліції, рятувальники і, звісно ж, нацгвардійці.

Як зазначає фельдшер однієї з військових частин Нацгвардії головний сержант пані Ольга, швидка медична допомога ​​ залишається одним з вирішальних чинників такого порятунку життя людини.

«Вміння кожного та кожної, не лише медиків, а й будь якої людини, надати першу необхідну допомогу потерпілому до прибуття рятувальних та медичних служб може зіграти вирішальну роль у спасінні життя, – розповідає медик. – Зараз ми, на жаль, бачимо, що ніхто не застрахований від небезпеки, нещасних випадків та поранень. Тому надзвичайно важливим є швидко зорієнтуватися та надати собі або іншому постраждалому невідкладну домедичну допомогу. Аби кожен з нацгвардійців знав і умів надати, у разі потреби, таку допомогу, ми постійно проводимо навчання особового складу. Під час занять, після засвоєння теоретичної бази, кожен з військовослужбовців практично вправляється у застосуванні прийомів надання першої медичної допомоги аж до набуття автоматизму в таких діях».

За словами лікарів, надання невідкладної медичної допомоги особливо ефективно протягом першої, так званої «золотої години», саме в цей проміжок часу максимальні компенсаторні функції організму людини, яка отримала раптові серйозні пошкодження, ефективно підтримують його стабільний стан.

Перша допомога не завжди виконується медичним персоналом. У надзвичайних ситуаціях звичайні люди часто повинні виконувати першу допомогу, щоб врятувати комусь життя.

Тому, як підкреслюють медики, дуже важливо, щоб кожна людина володіла найпростішими навиками першої допомоги.

Гвардійський фельдшер Ольга радить дотримуватися універсального алгоритму дій, що включає наступне:

  • оглянути місце події та впевнитись у тому, що надання допомоги буде безпечним, тобто забезпечити власну безпеку, а також безпеку потерпілого та людей навколо;
  • оцінити стан постраждалого (свідомість, дихання, пульс);
  • за необхідності викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а також інші екстрені служби (поліцію, аварійно-рятувальну службу, службу газу тощо);
  • оцінити наявність критичних кровотеч та зупинити їх;
  • забезпечити прохідність дихальних шляхів;
  • якщо у постраждалого відсутні ознаки життя та немає критичної кровотечі (або ви вже її ліквідували) – розпочати серцево-легеневу реанімацію;
  • перевести постраждалого у стабільне положення (на боці, обличчям до себе, рука під головою, нога зігнута в коліні), якщо не йдеться про підозру на травми хребта та кісток тазу і серцево-легенева реанімація була вдалою;
  • не залишати постраждалого та контролювати стан його життєвих функцій до прибуття екстрених служб.
Перейти до вмісту