Міжнародний день миротворців: Як гвардійці з миротворчим досвідом тепер захищають Україну - НГУ
Щороку Україна відряджала правоохоронців та військовослужбовців у миротворчі місії ООН. 20 років поспіль вони допомагали врегульовувати збройні конфлікти в різних країнах, стримували народні повстання, знешкоджували терористів, запобігали проникненню піратства, «реставрували» оборонний сектор країн, де ООН розгортала свої намети «миру» та відновлювали гуманітарну ситуацію на постраждалих територіях, забезпечуючи підтримку людям.
 
У Національній гвардії України налічується 111 миротворців. У зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України шестеро з них були відкликані з міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки до України з метою їхньої участі в захисті суверенітету та територіальної цілісності держави. Нацгвардійці повернулися з Республіки Кіпр, Південного Судану, з Аб’єй, з Демократичної Республіки Конго (ДРК).
Сергій повернувся з миротворчої місії в ДРК, де 2 роки виконував завдання в складі сил поліції ООН. Його миротворча діяльність була пов’язана з аналітичною роботою у Головному штабі місії. Він каже, що це допомогло йому досягти більш повного розуміння оперативної обстановки в місці виконання завдань і стратегічної обстановки в країні в цілому, зважаючи на неоднозначність і суперечливість різних видів інформації, що надходила з відкритих джерел.
 
Під час війни мені згадався і досвід місії в Косово 2006-2007 років, а саме: виконання безпекових завдань із захисту цивільного населення, перевірки будівель і транспорту, робота з біженцями, супроводження конвоїв гуманітарної допомоги, що в певній мірі схожі із теперішніми завданнями територіальної оборони», – розповів Сергій. 
Гвардієць-миротворець Олександр 7 місяць перебував у миротворчій місії в ДР Конго.
Я був направлений у спеціалізований підрозділ по боротьбі з організованою злочинністю, де був призначений у центр координації логістичного забезпечення місії ООН у ДРК. Поки що набуті знання не прийшлося використовувати на війні в Україні, але я, як і інші миротворці, відразу виявив бажання безпосередньо взяти участь у підготовці резерву Нацгвардії», – зазначив він.
Наразі три офіцера, що повернулися з миротворчих місій беруть участь у підготовці резервістів та мобілізованих до лав Нацгвардії.
Служба в навчальному центрі не така почесна, як на передовій, бо тут не стають героями і не отримують орденів. Але без отримання відповідних знань та навичок одного прагнення для перемоги недостатньо.  Окрім вмілого володіння озброєнням необхідно вміти у стислі терміни навчити військовослужбовців військовій справі, а це може зробити не кожен. Тому я у навчальному центрі навчаю воїнів», – каже Олександр, який повернувся з місії у Аб’єй.
 
За словами гвардійців миротворчі місії ООН і війна в Україні мають суттєві відмінності. Відповідно до мандату Ради Безпеки ООН миротворчий контингент вводиться в регіон, де активні бойові дії вже припинилися або мають низьку інтенсивність і, зазвичай, вже досягнуто мирної угоди та/або угоди про припинення вогню.
 
Наприклад, в ДР Конго відбувається внутрішній збройний конфлікт. І миротворці там мають справу, насамперед, із захистом населення від розрізнених груп легкоозброєних бойовиків, здійснюють навчання та моніторинг роботи місцевої армії та поліції, сприяючи тим самим підвищенню можливостей місцевих безпекових інституцій. До речі, миротворці НГУ були в складі поліцейського компоненту місії UNPOL. Натомість в Україні ми маємо повномасштабну зовнішню агресію високої інтенсивності із застосуванням авіації, важкої зброї та техніки, масовою загибеллю людей і руйнуванням цивільної інфраструктури.
Місія – це перш за все практичний досвід роботи в офіційній міжнародній організації глобального рівня. Це робота в мультикультурному і мультигендерному середовищі серед людей з різним досвідом, спеціалізацією, світоглядом. Є представники, починаючи від сусідніх з Конго африканських країн, до найбільш розвинених країн Європи і  Північної Америки. А ще, це колосальний досвід роботи з місцевим населенням, з місцевою поліцією і органами влади. Тут треба вміти знайти спільну мову, залучитися довірою, знайти шляхи надання допомоги в межах мандату. І звичайно ж без доброго знання мови тебе ніхто всерйоз не сприйматиме», – наголосив Сергій.
За словами гвардійців миротворчий досвід допомагає швидше адаптуватися до некомфортних умов, швидко та ефективного оцінювати ситуацію. А ще місії ООН навчили аналізувати ситуацію, вправно налагоджувати координацію між структурними підрозділами та роботі з деталями, що на війні рятують життя.
 
Пресслужба НГУ
Перейти до вмісту