Місія психологів – лікувати душі військових - НГУ

23 квітня в Україні відзначається Всеукраїнський день психолога. Повномасштабне вторгнення рф продемонструвало, що моральний дух є надзвичайно важливим, а тим більше якщо йдеться про військових. Саме психологи надають психологічну допомогу нашим воїнам, лікують їхні душі.

Про особливості роботи військового психолога та як знайти підхід до бійців, розповіла психолог служби психологічного забезпечення Національної академії Національної гвардії України майор Алла Кондратьєва.

Її місія – це моніторинг психологічного стану особового складу військовослужбовців Академії та оцінка їх психологічної готовності до виконання бойових (спеціальних) завдань, вміти розпізнати проблеми у військовому колективі та знайти шляхи їх вирішення. У роботі використовує різні психологічні техніки. Це – арт-терапія, травмафокус-терапія, методи когнітивно-поведінкової терапії тощо.

«Наша задача – розпізнати психологічні травми, які впливають на  психологічний стан колективу та знайти шляхи відновлення боєздатності особового складу. Для кожного військовослужбовця розробляється план роботи, і це працює. Крім того, психолог повинен вміти навчити військовослужбовців методам самодопомоги під час виникнення стресових ситуацій. Я спостерігаю за поведінкою бійців, вивчаю її, і обов’язково розмовляю з ними. Всі військові потребують, щоб їх вислухали. Виговоритися для бійців – дуже важливо, – говорить психологиня. – До речі, в Академії відібрані помічники психологів в кожному підрозділі. Це військові з числа найбільш комунікабельних, які мають високі морально-ділові якості, високий емоційний статус, користуються авторитетом в колективі. Вони допомагають психологам навчаючи особовий склад навичкам розпізнавання ознак негативних психоемоційних станів та порядку дій для збереження життя і здоров’я військовослужбовців».

Військова психологиня говорить, що психологічний стан військових за роки повномасштабного вторгнення рф був і лишається достатньо високим. Алла щодня перевіряє особовий склад, який залучають до несення служби на блокпостах та бійців, які виконують бойові (спеціальні) завдання.

«Військовослужбовці навпаки стали більш впевнені, досвідчені та мотивовані й розуміють, що правда на їх стороні, ворог прийшов на нашу землю, а не ми до нього. Звісно, в умовах бойових дій, коли в Харкові кожного дня без винятку лунають вибухи, треба мотивувати бійців ще більше, помічати навіть найменші успіхи бійців і говорити про це. Слова підтримки сприяють виробленню в бійця того дофаміну, який забезпечить багато сил, енергії зробити наступний крок, докласти більше зусиль, щоб бути ще кращим у роботі та на службі», – підсумовує майор Алла Кондратьєва.

Психолог служби психологічного забезпечення Академії, полковник запасу Ігор Зальотін надає психологічну допомогу бійцям, які виконують бойові (спеціальні) завдання в Харкові.

«Перш за все, я оцінюю психологічну готовність військовослужбовців до виконання завдань зі зброєю. Я консультую особовий склад і надаю психологічну допомогу військовослужбовцям і службовцям Академії, – говорить психолог. – Відчуття військовослужбовцями страху, тривоги, гніву – це природні реакції й можуть бути подолані відповідними психологічними методиками, які я застосовую». 

Стосовно того, як наразі, в сучасних реаліях війни, розташувати до себе людей, психолог говорить, що спочатку для налагодження контакту розповідає свою історію перебування в районі АТО.

«Я тричі брав участь в антитерористичній операції. Добре знаю, як вести бесіду з людьми після бойових завдань. Тому я проводжу презентацію себе, як психолога, розповідаю, чим і як я можу допомогти, пропоную всі варіанти розв’язання проблем і тоді людина розкривається», – зауважив Ігор Зальотін.

З приводу того, як продовжувати в складний час працювати та допомагати людям Ігор Зальотін каже, що мотивує те, що все життя він присвятив військовій справі й все, що навколо зараз відбувається, це дуже боляче.

«Найголовніше наразі – допомогти бійцям. Результати своєї роботи я бачу, люди дякують за психологічне консультування і це для мене найкраща мотивація. В перші місяці було складно, тому що була невідомість. Зараз ми пристосувалися, людей загартовуємо, проводимо заняття для того, щоб люди могли впоратися зі складними ситуаціями. І вважаю, що результат є. Хочу побажати всім українцям психологічного здоров’я, витримки й скорішої перемоги!», – підсумовує герой.

Відділ міжнародних зв’язків, інформації та комунікації НА НГУ

Перейти до вмісту