Каністерапія: реабілітація нацгвардійців бригади «Спартан» за лінією фронту - НГУ

Військова служба – це завдання, яке вимагає надзвичайних зусиль від тих, хто стоїть на передовій оборони нашої країни. Воїни постійно перебувають в складних та стресових ситуаціях, і їхнє фізичне та емоційне здоров’я є ключовим для успішного виконання завдань. Ефективним засобом для поліпшення психофізичного стану військовослужбовців виявився метод лікування та реабілітації, відомий як каністерапія, з використанням спеціально навчених собак. Тож три хвостаті лікарі: Міра, Рада та Ляля завітали до військовослужбовців бригади «Спартан».

«Міра найдосвідченіша собака, вона працює в терапії понад шість років– її спеціалізація це діти з психічними та ментальними розладами,розладамиаутистичного спектра. З 2016 року ми з нею працюємо з дітками евакуйованими з зони АТО з посттравматичними синдромами, які викликані психологічними травмами.Раді шість років, вже три з яких вона практикує реабілітацію, Ляля тільки навчається.З військовими проводимо групові й індивідуальні терапії, але найголовніше сьогодні – емоційно наповнити хлопців», –  зазначила кінолог-каністерапевт Ярослава Косогова.

Собаки відомі своєю вірністю та чуйністю до емоцій та стану людини. Їхній природний інстинкт надавати підтримку та розслаблення робить їх ідеальними терапевтами для військових, які потребують відновлення після служби на передовій. 

«Взаємодія з собаками сприяє зниженню рівня тривожності та депресії, покращує настрій, знімає емоційне навантаження, військові стають більш відкритими та комунікабельними. Крім того, собаки-терапевти допомагають у фізичній реабілітації військових. Із задоволенням супроводжуючи їх у прогулянках, вони стимулюють рухову активність та допомагають військовим із пораненнями відновити м’язову та суглобову функцію», –  зауважила кінолог Оксана Шибарова.

Як зазначають психологи, не кожна собака може стати професійним лікарем, бо спершу чотирилапі проходять спеціальний тест на відсутність агресивної реакції на людей та страху перед гучними звуками й незвичайними предметами. Після цього собак навчають взаємодіяти з пацієнтами. Останнім етапом підготовки є складання іспиту та отримання ліцензії на лікування.

«Коли ми проводимо каністерапію, ми прагнемо досягти терапевтичного ефекту у вигляді тих позитивних емоцій, які отримує людина від контакту з собакою. Для хлопців, які тільки вийшли із зони бойових дій, у яких триває процес декомпресії та відновлення є різна форма роботи. Індивідуальна розробляється спільно з кінологом, коли в процесі бойових дій військовослужбовець отримав досить глибоку психологічну травму. Групова робота є теж ефективною, проте  з меншою залученістювійськовослужбовців»,– ділиться нацгвардієць-психолог Ігор Гутнік.

Взаємодія з собаками має важливе значення для військовослужбовців, оскільки під час виконання бойових завдань, саме ці тварини допомагали їм не лише відчувати підтримку і тепло, але й попереджали про можливі небезпеки. Іноді собаки стають вірними друзями, з якими бійці діляться своїми думками і почуттями. В результаті такого спілкування, через каністерапію військові розвивають довіру до інших людей та розкривають свої почуття та емоції. Цей процес сприяє швидкому психотерапевтичному відновленню та соціальній адаптації.

Відділення інформації і комунікації Східного ТУ

Перейти до вмісту