Харківські гвардійці відновлюються після боїв за допомогою іпотерапії (ВІДЕО) - НГУ

Кінь. Яка перша асоціація у вас складається, почувши по цю тварину? Міць, простір, свободолюбство? Як і собака, кінь був першим другом та помічником людини – і в бою, і в мирному житті. Саме тому у світовому фольклорі кінь займає особливе місце, про нього складали пісні та легенди. Недарма саме коні допомагають воїнам відновитися після виконання бойових завдань.

Але про лікувальні особливості цих сильних, швидких тварин міцної статури людство дізналось відносно не так давно. – лише на початку 18-го сторіччя. І лише з початком російської агресії проти України у 2014 році волонтери запропонували застосовувати іпотерапію для відновлення поранених або емоційно виснажених військовослужбовців.

На щастя, бійці Слобожанської бригади НГУ мають надійних друзів та партерів з активної конюшні «Рай».

«Сьогодні ми з задоволенням працюємо з 5-ю Слобожанською бригадою. Наше завдання – змінити бійцям картинку перед очима. Нехай це буде на 4-5 годин, але це будуть дуже позитивні емоції!», – розповідає про співпрацю з нашою військовою частиною власник стайні Олександр Ніконенко.

Кожного тижня 15-20 наших побратимів, що зазнали поранень та довгий час проходили лікування у медичних закладах, приїздять до цього «кінського раю».

Так, вже заздалегідь хтось побоюється, почувши тільки одне слово – “кінь”, хтось взагалі байдужий, а дехто відчуває лише приємні емоції. Втім, як запевняють волонтери, це – нормальне явище, адже «міська людина» звикла що кінська сила – це лише ступень вимірювання потужності двигуна автівки. І саме у «Раю» цей міф розвіюється.

Бійці отримали дуже цікаву інформацію про особливості психології коней, правила поводження з ними, сеанси «контактної» терапії та верхової їзди. «Фішкою» стайні «Райські коні» є те, що коні тут живуть у природних умовах, вони не обмежені у своїх пересуваннях та знаходяться у максимально комфортних для себе умовах. Це є необхідною умовою іпотерапії, бо тільки врівноважені коні, що знаходяться у гармонії з природою – можуть передати людині необхідні для реабілітації емоції.

«Наш проєкт має назву «Коні Перемоги», це програма психологічного розвантаження для військових. Коні весь час привертають до себе всю вашу увагу, неможливо думати про щось інше, коли ти з конем. Це проєкт для всіх, хто може прийти та від’єднатися від довкілля, побути в нормальній життєвій ситуації», – каже співвласниця стайні Анна Ніконенко, паралельно спілкуючись та граючи з красенем Багі, який явно відчуває себе членом цього волонтерського табуна чи родини.

Анна відкриває нам секрет, що табун – це природний стан та запорука безпеки існування коней у природі, про ієрархію та устрій цієї кінської спільноти.

Іпотерапія, як доведено й медиками, й психологами, дуже позитивно впливає на психічні захворювання, депресію. Лікування іпотерапією складається не тільки з верхової їзди, але також з безпосереднього спілкування та догляду за конем, що дозволяє зняти стресовий стан, позбутися від напруги, почуття страху або тривоги. Підхід до кожного пацієнта є особливим, для кожного потрібно підібрати свого коня. І саме на цьому волонтери побудували програму реабілітації гвардійців, розповідає голова громадської організації «ХаРобрість» Марія Волкова.

«Ми вигадали цей проєкт ще взимку, так вийшло, що на цій стайні утримується моя власна конячка. Я приїздила до неї та знала, як це допомагає мені особисто. У квітні ми почали сюди возити групи людей, ми вважаємо, що спілкування з конями допомагає розслабитися та сконцентруватися на власному тілі, власних позитивних емоціях. З вашою бригадою ми працюємо, бо ви найкращі, вдалося знайти контакт з вашими військовими психологами», – зауважує Марія.

Після проведеної лекції по психології коней та правилам безпеки поводження з конями – бійці переходять до найприємнішого — спілкування, обіймів та інших контактних взаємодій. Позитивні вібрації просто заповнюють весь майданчик вигулу коней. Бійці, що отримали такий неординарний сеанс реабілітації, розчулено діляться із нами своїми враженнями.

«Дуже незвичні емоції, радісно та водночас дуже спокійно», – ділиться гвардієць Андрій.

«Це неможливо висловити. Спокій, розслаблено все. Дуже гарно, дуже сподобалось», – каже військовослужбовець НГУ Сергій.

«Мені дуже сподобалось, дуже цікавий захід, це тварини, це пригода, це цікава компанія. Я не можу описати словами, дуже приємно», – ділиться Денис.

Професійну точку зору на іпотерапію висловив начальник відділу психологічного забезпечення нашої бригади підполковник  Станіслав Кузнецов:

«Можна сказати, що у нас в бригаді немає людей, які б не брали участь у бойових діях. Кожен боєць вже має бойовий досвід перебування під щільним обстрілом ворога, перебування під бойовими стресорами. Як відомо, для нашої психіки це не проходить безслідно. Багато хто з наших бійців відчувають зараз наслідки цих бойових психічних травм. Ми пропонуємо певну альтернативу зняття негативних психічних напружень. Величезне значення має те, що кінь дуже спокійна тварина, під час спілкування з ним увесь цей спокій передається бійцю».

Наприкінці бійці отримали практику верхової їзди та сюрприз – дуже смачний обід від власників такої гостинної стайні «Райські коні».

Відділення інформації і комунікації Східного ТУ

Перейти до вмісту