16 липня – День прийняття Декларації про державний суверенітет України - НГУ

32 роки тому 355 депутатів Верховної Ради УРСР ухвалили Декларацію про державний суверенітет України. Документ проголосив суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах.

Це стало першим кроком до відновлення історичної справедливості та незалежності нашої держави. Боротьба за реалізацію положень Декларації про державний суверенітет України привела до прийняття «Акту проголошення незалежності України» 24 серпня 1991 року.

«По-перше, це єдино можливий на той час і перший в історії України державно-правовий документ або державно-політичний, який проголосив суверенітет. До цього часу проголошували і суверенітет, і незалежність різні організації: Народний рух, Гельсінська спілка і багато-багато. Але на державному рівні (що дуже важливо!) вперше радянська соціалістична держава проголошує суверенітет. Це унікальне явище. По-друге, декларація як документ розбудила лідерів, розбудила частину українського суспільства і народу та вселила в нього віру, що таки суверенітет, і таки незалежність можливі в наш час», –  зазначав тоді перший Президент незалежної України Леонід Кравчук.

Базові положення Декларації про державний суверенітет України згодом стали основою законодавчих актів державного значення – Конституції та законів України.

Сьогодні ми великою ціною виборюємо свободу, незалежність та щасливе майбутнє для України. Нехай цей день наблизить нашу перемогу над ворогом та розквіт нашої держави.

Перейти до вмісту