19 грудня християни східного обряду святкують День Святого Миколая - НГУ

Святий Миколай (Чудотворець, Угодник) – одна з найшановніших постатей у християнстві. Він вважається покровителем мандрівників, моряків, торговців, сиріт, захисником обвинувачених і безневинно засуджених. Згідно з давніми писаннями, чоловік жив в III-IV століттях і прославився багатьма чудесами. Одна з легенд свідчить, що одного разу Микола Чудотворець врятував від страти безвинно засуджених людей, зупинивши ката з мечем. А також вберіг жителів міста Міри від голоду, приснившись одному з італійських купців, давши йому грошей і попросивши його приїхати до людей із зерном.

Досягнувши глибокої старості, святий Миколай мирно помер приблизно в 351 році. Після смерті його нетлінне тіло замироточило і стало об’єктом паломництва.

Над могилою в VI столітті побудували базиліку, а на початку IX століття церкву Святого Миколая. У ній мощі зберігалися до 1087 року, аж поки їх не викрали італійці з міста Барі.

На честь Святого Миколи було побудовано безліч храмів і монастирів, святого шанують представники християнства в багатьох країнах, а в Україні в пам’ять про Чудотворця назвали місто.

Православні знають, що один з найбільш шанованих святих протегує всім мандрівникам, морякам, а також жебракам, хворим і, звичайно, дітям. Тобто, тим, хто потребує його допомоги. Головна традиція свята – подарунки та цукерки, які святий вночі кладе під подушку малюкам. 

Історія її вельми цікава: в сусідньому будинку від Миколи жив бідний вдівець, дочка якого закохалася в хлопця з багатої сім’ї. Але батьки нареченого не хотіли брати в сім’ю безприданницю. Тоді Микола під покровом ночі кинув у вікно дівчини згорток з монетами, таким чином забезпечивши їй придане і не дозволивши розлучити закоханих. З того моменту Микола відчув, що допомога – його покликання і почав підкидати в будинки нужденних іграшки, одяг або гроші.

Часто саме в День Святого Миколая в багатьох містах ставлять святкові ялинки на площах, влаштовують передноворічні гуляння, ярмарки та концерти. Благодійні організації вітають дітей-сиріт з цим світлим святом.

 

Традиції в Україні

Святий Миколай – один із найбільш шанованих в Україні святих. На його честь в році є два свята – весняне (22 травня) і зимове (19 грудня).

Зимового Миколая найбільше чекають діти. На заході України встановилася традиція писати святому лист, в якому дитина вказує, що доброго і поганого вона зробила протягом року, і просити про подарунки.

За традицією, ввічливі і привітні діти знайдуть під подушкою подарунок, а той, хто не слухався батьків, отримає різки.

У цей день прийнято відвідувати церкву і підносити молитву святому, просячи про благополуччя і заступництво.

Вважається, що святий Миколай Угодник в своє свято обходить землю, проганяючи нечисть.

Перейти до вмісту