Єдиний портал повідомлень викривачів - НГУ

Єдиний портал повідомлень викривачів

У лютому поточного року Національну гвардію України підключено до Єдиного порталу повідомлень викривачів, на якому громадяни можуть повідомляти про факти корупції, які їм вдалося зафіксувати.

Підключення відбулось відповідно до вимог Порядку ведення Єдиного порталу повідомлень викривачів, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 03 січня 2023 № 1/23.

Портал забезпечує цілодобовий відкритий доступ для подання повідомлень (у тому числі анонімних) через внутрішні канали повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, вчинене військовослужбовцями або працівниками Національної гвардії України.

Будь-яка особа, якій стала відома інформація про корупційне або пов’язане з корупцією правопорушення, може повідомити про це на Порталі. Законодавство не містить будь-яких обмежень з цього питання.

Слід зазначити, що повідомлення підлягає розгляду, якщо наведена у ньому інформація містить фактичні дані, що вказують на можливе вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», які можуть бути перевірені.

Однак не кожен може набути статус викривача. Особу вважають викривачем за сукупності таких умов:

  • повідомити про корупцію має фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), яка переконана, що її інформація є достовірною;
  • наведена у повідомленні інформація повинна містити фактичні дані, що доводять можливе вчинення іншою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, які можна перевірити;
  • ця інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходження нею служби чи навчання.

У разі відсутності хоча б однієї з вищевказаних умов особу вважатимуть заявником, а таке звернення буде розглянуте відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

На Порталі є покрокова інструкція щодо того, як діяти, схема розгляду повідомлення, а також довідкові матеріали щодо прав викривача, порядку  розгляду повідомлень тощо.

Портал також пропонує вибір — анонімно повідомити про корупцію чи із зазначенням анкетних даних.

Кожному гарантується право на конфіденційність. Однак, якщо особа здійснила повідомлення анонімно, вона не може претендувати на винагороду, а також не може користуватися статусом викривача.

Першою умовою для отримання винагороди є статус викривача у кримінальному провадженні. Розмір винагороди становить 10% від грошового розміру предмета корупційного кримінального правопорушення, або від завданого державі збитку. Проте винагорода не може бути більшою за 3 000 мінімальних заробітних плат, встановлених на час вчинення такого правопорушення. Винагороду виплачують за результатами судового розгляду після ухвалення судом обвинувального вироку, що набрав законної сили коштом Держбюджету органами держказначейства.

У будь-якому разі кожному заявнику надаватимуть ідентифікатор за яким можна слідкувати за ходом розгляду повідомлення. Його необхідно ввести у відповідне поле на Порталі та дізнатись на якій стадії перебуває розгляд повідомлення.

Повідомити про корупцію на Порталі можна за посиланням https://whistleblowers.nazk.gov.ua/#/ або натиснувши на кнопку «Повідомити про корупцію», яка розміщена на офіційному сайті Національної гвардії України.

Перейти до вмісту