Як Нацгвардія стає частиною «Гвардії наступу» – інтерв’ю заступника командира бригади «Спартан» (ВІДЕО) - НГУ

Бригади Гвардії наступу, які зараз формуються, не дарма містять слово «наступ»: це будуть штурмові підрозділи. Кого туди рекрутують — «Суспільному» розповів Віталій Шум, заступник командира однієї з таких бригад. «Спартан» — бригада Національної гвардії, яка боронила Харків на початку повномасштабного вторгнення, відтискала ворога від міста у квітні, брала участь у звільненні регіону у вересні 2022 і нині воює, зокрема, у Бахмуті. Про конкуренцію із ЗСУ, участь у бойових діях строковиків, про пошук і поховання загиблих — інтерв’ю Ганні Силаєвій.

ВІСІМ ШТУРМОВИХ БРИГАД

Ця бригада буде частиною «Гвардії Наступу», яка зараз формується, правильно?

Наші військовослужбовці зарекомендували себе з позитивної сторони, відбили наступ на місто Харків, зачистили повністю Харківську область, ті рубежі, які нам були визначені з самого початку, таким чином ми ввійшли в «Гвардію наступу», нам дали назву штурмова бригада «Спартан».

Вона так називається, «Гвардія наступу», саме з перспективою на наступ?

Так, формуються штурмові бригади як підрозділів Національної гвардії, так і Нацполіції, і Державної прикордонної служби в загальній кількості вісім штурмових бригад. Ці бригади розміщені по різних точках України, різних областях і регіонах. Наприклад, є «Кара-Даг» – вони взяли зобов’язання звільнити Крим. У нас зобов’язання звільнити Харківську, Донецьку і Луганську області, тобто в загальному вийти на рубежі, які були визначені Конституцією України 1991-го року.

ПРО ФОРМУВАННЯ Й НАБІР

«Спартан» створюється з нуля чи на базі вже чинного підрозділу?

На базі чинного підрозділу, тільки змінилася чисельність, озброєння, екіпірування. Все повністю відповідно до штатної структури буде збільшуватися: і танкові підрозділи, і зенітно-ракетний, гаубичний дивізіони, в нас є батальйони, які укомплектовуються бронетранспортерами, бронеавтомобілями й автомобілями.

Наскільки важко йде формування нових підрозділів?

Здивувало, коли розпочалося повномасштабне вторгнення, як цивільне населення до нас пішло: як і мобілізувалися, так і укладали контракти, тобто люди були готові обороняти свою державу й обороняти свій рідний дім. Зараз почалося формування штурмових бригад, проводиться відбір особового складу, у нас є певні вимоги, цікавить цивільне населення, яке мотивоване.

КРИТЕРІЇ ТА ВИМОГИ

Обираючи між людиною яка воювала і тим хто хоче, але нічого не вміє?

Увага на це звертається, якщо у громадянина вже є досвід у бойових діях з 2014-го року, людина мотивована, бажає, хоче, але має проблеми зі здоров’ям, таких людей ми також відбираємо. У нас є різні підрозділи – є бойова служба, інструктори, які планують навчання, тренування, практику. Є різні випадки, приходять кандидати мотивовані, навчені, але раніше судимі – ми таких людей не беремо, бо репутація для нас має значення.

ПРО МОТИВАЦІЮ

Чи правильно буде сказати, що за цей рік всі хто вмів, і хотів, і відчував бажання і потребу піти захищати Україну вже воюють?

Українська нація – досить мотивована! Від початку війни до нас у військову частину прибув цивільний з західної України, він з багатодітної сім’ї, звернувся до військкомату, там йому відмовили. Він довго не думаючи, сів на потяг і приїхав у Харків, на залізничному вокзалі знайшов працівників поліції, почав їм казати: «Я хочу воювати хлопці – війна!», вони його відправили у харківський військкомат, там побачили, що людина мотивована і він потрапив до нашої бригади.

СТРОКОВИКИ ТА КОНТРАКТНИКИ

Яке зараз співвідношення добровольців і кадрових військовослужбовців?

У нас на цей час такого порівняння немає, якщо військовослужбовець за контрактом, мобілізований – строковик, вони обидва є військовослужбовцями під час воєнних дій. У нас з перших днів війни брали участь солдати строкової служби. Строковики показали себе з такої позитивної сторони під час оборони й міста Харкова, і Харківської області, що деякі на голів п’ять-шість вище навіть від кадрових військовослужбовців.

Ви маєте на увазі саме мотивацію чи професійність підходу?

Мотивація, а професійність, навченість вся здобувалася в бою. Всім страшно було перші дні. Офіцери не показували, що вони бояться. Підлеглий особовий склад почав за ними тягнутися.

Про строковиків ще спитаю: чи їх питали, чи могли вони відмовитися? Чи їх підняли й по тривозі вийшли на якусь позицію?

Розумієте, якщо раніше в нас згідно з всіма нормативними документами, коли почалося проведення Антитерористичної операції, Операції об’єднаних сил, було конкретне розпорядження, що солдатів строкової служби не допускати, тільки якщо він бажає особисто, з дозволу батьків, з дозволу його особистого, тоді й відправляли в цей чи інші райони виконання задач. А зараз солдат строкової служби, який був призваний у 2020-му році, який вже мав весною демобілізуватися у 2022-му році, він залишився воювати, бо його не демобілізували. Строковикам просто низький поклін від нашої бригади – 24 лютого о 7:30 ранку з території нашої частини розрахунками гаубичного дивізіону була положена колона російських танків при в’їзді в Харків. Строковики також збили перший ворожий літак Су-24. Також їхній розрахунок: один збиває літак, а інший через деякий час бере в полон підполковника Російської Федерації.

ПРО ОБОРОНУ ОКРУЖНОЇ

У вас була своя ділянка на кільцевій, яку ви боронили?

У нас були визначені рубежі на самій кільцевій, починаючи від “Рози вітрів”, це як на Старій Салтів і аж до Черкаської Лозової.

Тобто три виїзди з міста: на П’ятихатки, на Циркуни й на Вовчанськ — це був ваш відрізок? І це, власне, був головний напрямок ворожого наступу.

Першим ділом взяли бій, потім тримали оборону, після цього почали помалу їх відтісняти. Взяли оборону Золочівського району, Дергачівського.

І брали участь у звільненні Харківської області.

У вересні вже конкретно контрнаступ пішов наш: Слатине, Козача Лопань, Дементіївка. З червня це реально для нас було, як Бермудський трикутник. Як для росіян Чорнобаївка, так само для нас була Дементіївка. Після контрнаступу аж до границі їх всіх виштовхнули.

БОЙОВИЙ ДОСВІД

Коли минувся оцей перший страх, перша розгубленість? Це питання годин чи днів?

Розгубленість я загубив ще у 2014-му році у місті Луганськ. 29 квітня, коли вже пішли, як називали їх “сєпари”. І першим ділом ми взяли оборону Управління внутрішніх справ Луганської області. Після цього я брав участь в обороні Луганського аеропорту разом з 80-ю десантно-штурмовою бригадою. Саме тоді в мене розгубленість була.

Війна все ж таки відрізняється?

Це просто “квіточки” були. Зараз наша бригада виконує задачі в Бахмуті. От там зовсім інша війна.

ЩО ВІДОМО

На 1 березня 24 тисячі 235 українців вже подали заявки на вступ до штурмових бригад «Гвардії наступу», які з 1 лютого почало формувати Міністерство внутрішніх справ України.

За матеріалами Суспільне Харків

Перейти до вмісту