Головні сержанти підрозділів Нацгвардії відточували свою майстерність - НГУ

Головні сержанти підрозділів Східного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України протягом тижня навчалися методично правильно передавати свої знання, навички та величезний бойовий досвід своїм підлеглим – сержантам та солдатам.

Тактична, вогнева та інженерна підготовка, військова топографія, розгортання бойових порядків, вправи навчальних стрільб, “такмед” — все це головний сержант має не лише розуміти та знати, а й вміти цьому навчити бійців. Саме тому головних сержантів відбирають з найбільш досвідчених та підготовлених військовослужбовців у підрозділі.

«Протягом тижня працювали з головними сержантами всіх підрозділів, які входять у наше оперативно-територіальне об’єднання. Серед нас є головні сержанти частин оперативного призначення, вони мають набагато більше воєнного досвіду. Важливо, щоб вони мали змогу його передати своїм колегам, – пояснює головний сержант Східного територіального управління НГУ Максим. Він додає, що з моменту повномасштабного вторгнення у плані підготовки сержантського корпусу багато що змінилося. – Спочатку ми готували екіпажі бойової техніки та займалися саме підготовкою мобілізованих, це були переважно солдати. За перший рік з моменту повномасштабного вторгнення через мене пройшло дві тисячі осіб. Проте ми не лише готуємо, а й збираємо зворотний зв’язок, ретельно вивчаємо бойовий досвід бійців, які повертаються на відновлення боєздатності. Останні зміни у тактиці показують, що роль сержантів сильно виросла, особливо коли йдеться про роботу малих груп. Тому ми почали більше уваги приділяти навчанню сержантського складу. Від цього напряму залежить те, наскільки ефективним буде той чи інший підрозділ. Врешті-решт особовий склад може все вміти, але якщо його ніхто не буде вести, заряджати, то позитивного результату не буде».

Переважна більшість головних сержантів, принаймні з якими ми спілкувались, мають багатий воєнний досвід, виразні лідерські якості, і є контрактниками. Є також ті, хто призвався по мобілізації вже після повномасштабного вторгнення.

«Головний сержант — радник командира підрозділу. Він є лідером. Є ситуації, коли головний сержант бере управління на себе. Я побував у такій ситуації на Бахмуті, і впорався. Довелося у момент відсутності командира мого підрозділу, управляти боєм. Крім того, я готую командирів відділень, головних сержантів взводів. Всі сержанти своєю чергою навчають рядовий особовий склад,

— розповідає гвардієць Зава. Сам для себе відзначив особливу користь інженерної підготовки на цих зборах, адже великий відсоток втрат приносять мінні загородження росіян. Основна задача Зави — передати той бойовий досвід, який він здобув у складі бригади оперативного призначення.

Я служу з 2018 року. Характер бойових дій з того часу дуже змінився. Пригадую, свою першу ротацію. Ми тоді стояли на Столиці Луганській. На нас тоді вишикувалась ворожа колона. Ми її прочекали до четвертої ранку, але так вона і не доїхала. Натомість зараз щільність артилерійського вогню така, що раніше складно було уявити. М’яко кажучи, є з чим порівняти, бо після повномасштабного вторгнення брав участь у деокупації Харківщини, потім воював у Бахмуті».

Учасники зборів — високомотивовані військовослужбовці. Вони чітко усвідомлюють своє призначення.

«До 2014 року я дев’ять років був луганським шахтарем. Окупанти прийшли на мою землю, і я став на її захист. У Національній гвардії я вже понад п’ять років. До того служив у Збройних силах та Державній прикордонній службі. Прекрасно усвідомлюю за що я воюю, і намагаюсь передати це моїм підлеглим. З цього все починається. Хлопці зараз на передовій, на луганському напрямку. Вони, без винятку, герої. Зараз там дуже складно: інтенсивність боїв, нові зразки озброєння та чисельність ворога даються взнаки», – розповів гвардієць Мірон. Він щойно повернувся з кремінського напрямку. Після зборів повертається до своїх людей.

«Мені 36. У Збройних силах України був командиром відділення, молодшим сержантом. У Національну гвардію прийшов у березні 2022 року, за цей час доріс до головного сержанта батальйону. Остання моя гаряча точка – Кліщіївка під Бахмутом. Ми були у складі штурмового загону. Так, я багато чого вмію та знаю, але немає нічого постійного. Змінюється противник, умови, засоби ведення війни, сама військова справа. Зупинятися — погана ідея. Крім того, я маю знати та вивчати своїх солдатів та сержантів, їх рівень підготовки та морально-психологічний стан. Я повинен розуміти, кого з ким у «двійку» ставити, хто що вміє, хто і нащо здатен, щоб вони могли виконати те чи інше завдання», — розповідає гвардієць Спортік.

Головні сержанти переважно досить суворі на вигляд люди. Їх такими робить не лише велика відповідальність, але й війна. Проте трапляються й винятки — доказ тому колишній ультрас — насмішкуватий та войовничий гвардієць Греча. З його “кемел-бегу” величезними блискучими чорними очима на світ дивиться зеленкуватий вухань Ґроґу – фантастичний персонаж телесеріалів «Мандалорець» і «Книга Боби Фетта».

«Мені 23. Я з Харкова. Воював на Харківщині, Луганщині, Донеччині, на запорізькому напрямку. Малого Ґроґу мені якось подарувала дружина. Він вже давно став бойовим. Я з ним ходив на штурми у Роботиному — це зараз просто пляма з бетону та цегли. Поводить себе добре. Ми вижили й це – головне, бо зараз на запорізькому напрямку сильно ускладнюють ситуацію російські fpv-дрони. Але навіть у цих умовах, ми маємо вистояти, і для цього нам потрібно більше ресурсів, – розповідає гвардієць Греча. – Коли втрачаєш людей, з якими служиш з першого дня, то це змінює тебе. Зрозуміло, що далі ти робиш все можливе, щоб це більше ніколи не повторилося. Навіть, коли це неможливо. Ти попри все будеш тренувати, навчати людей, щоб вони лишалися живими».

Головні сержанти наразі вже повернулися до своїх військових частин. Вони відпрацьовують різноманітні тактичні сценарії та організовують взаємодію зі своїми підлеглими вже з урахуванням тих знань, що вони здобули на цих навчально-методичних зборах. Їхня задача – максимально адаптувати своїх підопічних до змін у тактиці ведення бойових дій.

Відділення інформації та комунікації Східного територіального управління Національної гвардії України

Перейти до вмісту