У Києві відбулася презентація результатів культурно-мистецького проєкту «ДІМ: Дитяча інклюзивна медіастудія. Місце сили». Це ініціатива, яка спрямована на розвиток безбар’єрності в українському суспільстві, а також на відновлення наших діток, які постраждали внаслідок збройної агресії рф проти України.
На захід запросили представників Міністерства культури та інформаційної політики України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, районних і селищних рад, благодійних фондів, а також гвардійців Північного об’єднання Героїв України: офіцера майора Віталія Литвина та головного сержанта Іллю Жеведя.
Загалом у проєкті взяли участь 120 діток з 35 населених пунктів України – це юні учасники, які мають інвалідність різних нозологічних форм захворювання, переселенці та діти, що пережили російську окупацію, а також сини та доньки військовослужбовців Сил безпеки та оборони України, в тому числі загиблих захисників та захисниць нашої держави.











«Дітям потрібно позбутися тих психологічних і фізичних травм, які вони набули за цю війну, і тому ми зробили для них особливу атмосферу, де вони не просто спілкуються один з одним, де вони ще й навчаються, де вони відкривають для себе світ телебачення, радіо, мультиплікації, операторського мистецтва, фотографії та роблять поробки, – пояснила керівниця проєкту та голова ГО «Громадське дитяче інтернет-телебачення і радіо «Веселка ТБ» Діна Ібрагімова. – В рамках токшоу у нас була зустріч з Героєм України Віталієм Литвином. Близько 80 дітей готували свої питання і ставили їх під час знімального процесу. Питання були дуже цікаві й жодне не повторилося».
За час існування проєкту молодь неодноразово зустрічалася із рятувальниками та військовослужбовцями Сил безпеки та оборони України, зокрема, й гвардійцями Північного оперативно-територіального об’єднання Героями України Віталієм Литвином та Іллею Жеведем.
«За 10 років досвіду бойових дій я вже перестав бачити прекрасне, тому що поховав багато своїх побратимів, багато бачив поганих речей, які може робити людство проти іншої людини. Маленькі учасники відкрили мені очі, як колись я в дитинстві, коли міг бачити прекрасне в будь-яких простих речах: в метеликах, воді, яка біжить, в різних кольорах. Я дякую кожній дитині, яка зробила для мене це відкриття, – поділився враженнями Герой України майор відділення розвідки бригади «Рубіж» Віталій Литвин, а ще відзначив рівень відео, фотографій та картин, які презентували юні митці: Ці діти – це такий великий культурний пласт, це майбутнє нашої культури, нашої української ідентичності, а всі військовослужбовці борються якраз за це майбутнє».








Кожна дитяча робота – це години кропіткої праці, куди учасники проєкту намагалися вкласти не лише власні старання, а й насичувати вироби глибоким змістом. Один з таких мистецьких творів – інсталяція у стилі всесвітньо відомої художниці Марії Примаченко.
Співавторка виробу Поліна Сапсай зізналася, що вони мріють про відновлення спадщини видатної українки, адже під час наступу російських військ у смт Іванків, Київської області, взимку 2022 року згорів історико-краєзнавчий музей, де зберігалося близько двох з половиною десятків робіт, частина з яких постраждала:
«Я дуже хочу, щоб інсталяція поїхала туди до музею Марії Примаченко, і щоб всі дивувалися, які ми, діти, талановиті. Ми ваше майбутнє, ми можемо все для вас зробити, навіть і заспівати, і зіграти на фортепіано. Все, що хочете можемо зробити!».
Авторка іншого художнього виробу – «Кобзарева сторінка» із солоного тіста й паперклею – Олеся Бондарчук має складнощі з опорно-руховим апаратом, утім це не завадило їй втілити свій задум і зобразити уривок із поеми та картини Тараса Шевченка «Катерина».
«Ми хотіли показати долю української жінки ХІХ століття. Мені дуже подобається читати. «Кобзар» – це наша національна книжка, я вважаю, і її має читати кожен українець, – розповіла дівчина. – Ми робили «Кобзареву сторінку» сумарно два тижні. Було складно, бо у мене руки погано працюють, тому, коли ти мнеш тісто, то буває із того виходить не те, що потрібно, але я справилась, мені це дуже подобається.
Обидві авторки художніх робіт мають схожі мрії – Перемога України у війні над окупантом, утім Олеся має ще власну мрію – це виступити на паралімпіаді з плавання:
«Це моя найбільша мрія, тому що я майстер спорту з плавання. Я маю надію змагатися на паралімпіаді у 2028 році».
Культурно-мистецькі проєкти для дітей з інвалідністю – це ще одна нагода звернути увагу українського суспільства на проблеми інклюзивності та відновлення дітей, які морально і фізично травмовані в результаті бойових дій.
«Я розповідаю про вас своїм побратимам, за що ми воюємо. Я згадую про вас, про вашу силу волі, як ви стараєтесь, що ви робите, як ви проходите цей тяжкий шлях для того, щоб вдосконалюватись, робити цю країну краще і розвивати її. Ви є тим трампліном, від якого ми здобуваємо силу й рухаємося вперед. А наше основне завдання – дати вам майбутнє. Ви прекрасні, ви найкращі. Дякую вам, що ви є. Слава Україні!», – підсумував зустріч Герой України головний сержант Північного Київського територіального управління Ілля Жеведь.
