Фактори, які зумовлюють живучість міфу про «українських нацистів» та страшилок про «Aзов» - НГУ

Від самого початку повномасштабної війни росії в Україні рф називала функціонування «Азову» ледь не найголовнішою причиною «спеціальної операції з денацифікації України». Пропагандистські ЗМІ кремля в цей час постійно поширювали дезінформацію про цей підрозділ.

Загалом кампанія з демонізації росією добровольчих батальйонів України носить системний характер. «Aзoв» опинився у фокусі російської пропаганди ще з 2014 року.

З початком повномасштабного вторгнення ця пропаганда лише зростала і не лише на телебаченні та в інтернет-ресурсах рф. Так, 8 березня цього року російська пропаганда у Бердянську серед українського населення навіть поширювала листівки, в яких йшлося про нібито боротьбу рф проти нацистських угруповань, зокрема «Aзoву». Ця інформація подавалася окупантами як безальтернативна у розвитку подій. На думку очільників росії, українці мали ненавидіти міфічних нацистів, натомість суспільство нашої держави консолідувалося у ненависті до путіна та рф.

Пізніше росія для виправдання авіабомбардування пологового будинку в Маріуполі заявила, що начебто у приміщенні замість породіль переховувалися бійці «Aзoву».

Кремль навіть вдавався до пропаганди «на виїзді», поширюючи у німецькомовних медіа прорашистські наративи щодо українського «наці-батальйону Aзoв». У такий спосіб російські пропагандисти намагалися викликати в світовій спільноті осуд та дистанціювання від України.

За відсутності відчутних успіхів у дискредитаційній кампанії проти «Aзoву» російська пропагандистська машина розпочала кампанію, спрямовану на введення українців у стан зневіри. Основна мета – осквернити «Aзoв» як своєрідний символ боротьби українців та піддати сумніву мужність і витривалість військових. Так само поширювалися фейки і в міжнародних медіа.

Ледь не щодня російські медіа продукували дезінформаційні прогнози щодо того, скільки ще протримаються українські військові на території комбінату «Aзoвсталь». 19 квітня кадиров переможно заявляв, що «бандерівців у Маріуполі «доб’ють» вже сьогодні». Після того, як прогноз кадирова не справдився, 21 квітня він знову заявив, що «Aзoвсталь» цілковито перейде під контроль російських військових «до або після обіду». Потім с.шойгу давав новий прогноз, уточнюючи, що «на завершення операції в «Aзoвсталі» потрібно 3-4 дні».

Ці фейкові прогнози з одного боку були елементом психологічного тероризму, а з іншого – формували для росіян альтернативну дійсність щодо подій в Маріуполі.

Незламність українських військових змусила кремлівські медіа вдатися навіть до відвертої брехні і «визнання» їх так званою терористичною організацією в рф. Фейки щодо причетності воїнів “Aзову” до злочинів не підкріплені жодними офіційними фактами. У Маріуполі до кінця лютого 2022 року була присутня Моніторингова місія ООН з прав людини.

У Маріуполі також була доволі велика єврейська громада, яка за вісім років інснування підрозділу жодного разу не зіткнулася з жодними проблемами щодо «Aзову». Аналогічна ситуація й з мусульманами в місті чи великою грецькою громадою. До того ж, в підрозділі проходили службу бійці різних національностей, які мали громадянство.

Та найбільшою небезпекою для етнічних громад Маріуполя, як і для всіх мешканців міста, стало застосування важкої зброї, ракет та авіаційних бомб по об’єктах цивільної інфраструктури з боку російських агресорів.

Один з факторів, які зумовлюють живучість міфу про «українських нацистів», полягає саме в тому, що він вигідний не лише росії, ним можна лякати росіян, громадян інших країн, аби виправдати війну.

Перейти до вмісту