НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

5 липня виповнилося сім років, як українська армія повернула правовий контроль і мир у міста півночі Донеччини – Слов’янськ, Краматорськ, Дружківку та Костянтинівку. Звільнення відбулося після майже трьох місяців бойових дій. 5 липня 2014 року у цих містах знову замайоріли українські прапори.

Зранку уся керівна ланка державних та силових структур, організацій, журналісти, волонтери, військовослужбовці згуртувалися біля меморіального комплексу, присвяченого загиблим під час падіння гелікоптера МІ-8 у 2014 році, розташованого на трасі Слов’янськ – Краматорськ. Цей пам’ятний меморіал розташований на місці колишнього блокпосту №5, який став одним із місць боїв за Слов’янськ 7 років тому. Саме тут проросійські війська проривалися з міста.

Квіти до пам’ятних знаків поклали міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна, голова Донецької облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко, заступник командувача Об’єднаних сил Віктор Ганущак, заступник командувача Об’єднаних сил з питань застосування сил і засобів НГУ Роман Козачонок та інші учасники. 

З 4 на 5 липня під ранок почалося пекло. Почався прорив колони зі Слов’янська. 2 танки, БМП, БМД, колона піхоти, легкові автомобілі – всі вони лишилися там. Бій тривав понад 4 години. Потім – ще техніка догорала, – розповів учасник тих боїв, сержант Національної гвардії Сергій Суховій.

Неподалік звідси – гора, яка була стратегічним символом опору українських сил під час боїв на Північну Донеччину – гора Карачун. Уже третій день тут триває фестиваль «Донеччина зустрічає своїх захисників», приурочений річниці звільнення Слов’янська і Краматорська українськими військовими. Тут розташувалися 2 табори – активної молоді і – військових, волонтерів, учасників боїв за те, щоб Донеччина лишалася мирною і українською. У програмі акції – і концерт, і розповіді учасників двох таборів.

Участь у фестивалі взяли і представники командування Об’єднаних сил, військовослужбовці Національної гвардії України, Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України, представники громадських об’єднань військово-патріотичного спрямування, молодь, яка займається у військово-патріотичних клубах.

Тут пройшли історичні лекції, тренінги з орієнтування на місцевості, заняття з поводження зі зброєю, самооборони та протимінної безпеки. 4 червня працювала виставка озброєння, 5 червня – виставка техніки. Окрім того, військова частина 3035 Нацгвардії України показала під час акції роботу кінологічних груп зі службовими собаками, презентувала мобільний центр психологічної підтримки. Для наймолодших відвідувачів гвардійський психолог підготував окрему навчально-пізнавальну програму в ігровій формі, де діти могли зобразити за допомогою паперу і фарб свої враження від акції.

Волонтерська організація «Чорний тюльпан» уже восьмий рік займається пошуком тіл загиблих у російсько-українській війні. Вона представила свою інсталяцію під назвою «Обличчя війни».

 Ми хотіли продемонструвати, який вигляд має сучасна війна — розповідають організатори заходу.

Представники благодійної організації HALO Trust розказали відвідувачам, як вони проводять пошуки вибухонебезпечних предметів, і про те, як діяти, якщо поблизу виявлено вибуховий пристрій, а також – що робити під час початку мінометного обстрілу. Продемонстрували, як працює робот для розмінування.

Протягом свята працювала польова кухня. Всі присутні мали змогу скуштувати справжню солдатську їжу.

Заступник  Командувача Об’єднаних сил Віктор Ганущак нагадав, що в перші дні російської збройної агресії на захист України встали добровольчі батальйони, волонтери, Збройні сили, Національна гвардія та інші військові компоненти держави.  

«Сім років російсько-української війни. Тисячі кілометрів бойових доріг.  Втрати, але і перші перемоги. Сім років назад були звільнені міста Краматорськ, Слов’янськ, Костянтинівка, Ми пам’ятаємо ті дні, ті героїчні подвиги наших хлопців і дівчат. На жаль, війна забирає найкращих.  Вічна пам’ять тим, хто загинув. Вони в наших серцях»,   сказав  Віктор Ганущак.

Міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна зазначила, що РФ довгі роки проявляла приховану агресію до незалежної України.  

«У 2014 році Росія зазіхнула на нас своїми збройними силами. Розпочалась російсько-українська війна. Але Росія не знала, і це її помилка, що існує українська нація, і Донеччина це показала найкращим чином.  Об’єдналися та відсікли цю навалу наші Збройні сили, Національна гвардія, Служба безпеки, добровольчі формування,  українці, що проживають тут, на Донеччині, які допомагали армії.  Дякую всім вам, тільки разом ми зможемо перемогти»,    сказала вона.  

Важливою родзинкою заходу став проліт гелікоптера МІ-8 з виконанням парашутного десантування військовими та хода учасників заходу для участі у меморіальному заході із вшанування пам’яті військовослужбовців, які загинули при звільненні та обороні півночі Донеччини.

Увечері в Краматорську і Слов’янську пройшли масові патріотичні заходи з нагоди святкування. У патріотичній ході в Краматорську взяли участь не лише державні і громадські діячі, коробки військових формувань, а й сотні містян, які несли прапори України різних форматів і вигукували патріотичні гасла. Деякі прохожі приєднувалися до ходи або фільмували захід на телефони.

 

Пресслужба НГУ ОС