НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

На долю нашої країні випали непрості часи. На додачу до війни, що триває понад 7 років, маємо пандемію вірусу COVID-19. Ці події негативно впливають на психоемоційний стан населення. Підвищення тривоги, роздратування, занепокоєність, страх за своє здоров’я і життя та своїх близьких можуть турбувати багатьох українців.

 

 

У Всеукраїнський день психолога військовий психолог 5 Слобожанської бригади молодший сержант Олеся Яценко розповідає про один зі способів самодопомоги в кризові періоди життя – допомогу іншим:

 

Можливо, Ви колись звертали увагу, як у важкі для суспільства часи деякі люди стають волонтерами? Волонтер – це людина яка добровільно, безкорисливо виконує суспільно корисну діяльність.

Річ у тому, що під час кризових ситуацій, коли є загроза, люди інтуїтивно відчувають потребу не сидіти склавши руки, а в силу своїх можливостей у будь-який спосіб допомагати іншим.

Так відбувається, тому що у важкі часи у людей сильно підвищуються почуття страху, тривоги та занепокоєння. А відсутність розуміння ситуації і невідомість здатні просто «паралізувати» людину, зробити заручником власного страху, посіяти в душі паніку. Такі стани виникають, бо людина розуміє загрозу, але зарадити цьому «не може»; не може зупинити війну, або припинити пандемію. І це почуття безпорадності вражає людину не менше «вірусу». Такі психоемоційні стани погано відбиваються на самопочутті та здоров’ї людини, негативно впливають на її дієздатність, людина буквально «не знаходить собі місця», або відчуває сильну пригніченість.

От тоді і виникає внутрішній поштовх зробити щось, допомогти тому, кому ще важче. Збір грошей та придбання необхідних речей для військових, допомога людям, що були вимушені покинути свої домівки, допомога постраждалим безпосередньо на місці події (вибух складу з озброєнням, пожежа, стихійне лихо тощо), або ж турбота про сусідку похилого віку, безхатню тварину, хвору подругу – це природна реакція турботи, що направлена на зниження страху і появи надії, повернення оптимізму. Допомога іншим в кризових ситуаціях повертає людині відчуття контролю над загрозою і не лишає місця для фантазій і уявлень, що лякають; зменшує необізнаність і почуття безпорадності. Коли людина допомагає, бере участь у вирішенні кризової ситуації, то більше розуміє ситуацію, відчуває свій внесок в зменшення небезпеки, або негативних наслідків. Така людина вже не є пасивною, безпорадною «жертвою».

 

Реакція турботи активує вироблення наступних гормонів:

  1. Окситоцин сприяє виникненню почуття емпатії та співчуття до того, хто в біді, і разом з тим, зменшує страх, збільшує сміливість і впевненість.
  2. Дофамін підвищує мотивацію і одночасно пригнічує страх. Саме дофамін дарує нам відчуття, що ми здатні зробити щось гарне, значне і готує наш організм до фізичної активності. Дофамінова реакція гарантує, що в екстремальній ситуації ви збережете контроль над собою.
  3. Серотонін загострює інтуїцію, сприйняття та самоконтроль, забезпечує краще розуміння ситуації і вибір адекватних дій.

 

Просто згадайте те відчуття, яке виникало у вас, коли Ви комусь допомогли, когось підтримали, коли почули «Дякую», або ж побачили результат власних добрих справ. В такі моменти значно покращується настрій та загальне самопочуття, виникає відчуття радості та піднесення, а страх, тривога і безпорадність відступають. 

Насправді, будь-яка допомога іншим сприятиме поліпшенню настрою і поверненню  контролю над власним життям. Висадити біля будинку красиві квіти, нав’язати теплих шкарпеток і передати їх в будинок для літніх людей, допомогти товаришу розв’язати проблему, організувати в своєму дворі будиночок для безпритульних котів, обирайте те, що підходить саме Вам.

Допомога оточуючим – це ефективний природний спосіб позитивного перетворення стресу. В негативній ситуації, коли ви відчуваєте безпорадність, будь-які дії, що направлені на підтримку інших людей, допомагають вам зберегти мотивацію і оптимізм, покращити загальне самопочуття.

 

 Просто бути поруч і вислухати іншого –  це вже не мало.

 

Діана Краснікова