НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

Сім років тому відбулася одна з найбільш значних та важливих перемог українських військових над проросійськими збройними формуваннями. Саме 13 червня 2014 року близько п’ятої години ранку захисники України, бійці підрозділів МВС та Національної гвардії України, розпочали операцію зі звільнення півмільйонного міста на узбережжі Азовського моря – Маріуполя.

До річниці звільнення міста від проросійських бойовиків у півмільйонному портовому місті пройшли святкові заходи.

Зранку центром Маріуполя пройшов святковий парад військовослужбовців та техніки. Маршем пройшли колони військової частини 3057 Національної гвардії України, Збройних сил України, Національної поліції, Державної прикордонної служби України, курсанти, ветерани та інші представники силових органів.

Участь в урочистостях узяли командувач Національної гвардії України генерал-полковник Микола Балан, перший заступник секретаря РНБО генерал-полковник Михайло Коваль, представники відомств системи МВС, держпосадовці, журналісти, мешканці Маріуполя. Після маршу на Театральній площі відбулося урочисте нагородження захисників Маріуполя.

«Сьогодні ми вшановуємо річницю, що стала визначною не тільки для Маріуполя, але й для всієї України. Тому що якраз 7 років назад як раз в цьому прекрасному місці, відбулися події, що були наглядним прикладом показали: нашій державі не можуть диктувати умови», – виступив генерал-полковник Микола Балан.

Також командувач Національної гвардії зазначив:

«У НГУ дислокується в місті Маріуполі 12-та бригада, до складу якої входить легендарний загін спеціального призначення «Азов». Тому звертаюсь до військовослужбовців: «Пам’ятайте, що це ваше рідне місто і будь-який житель цього міста і регіону – це наш побратим, до якого треба відноситися як до своєї рідної дитини або як до своїх батьків». Пишаюсь кожним військовослужбовцем Національної гвардії України, Державної прикордонної служби, Збройних сил України, пишаюся всіма захисниками України, дякую за службу. Слава Україні!»

«Ми захистили, вберегли Маріуполь, я впевнений, що ми переможемо в Криму і на Донбасі. Слава Національній гвардії України, Слава полку «Азов», Слава Збройним силам України, Слава українському Маріуполю і Слава Україні!» – Звернувся до присутніх відомий журналіст Дмитро Гордон.

Командир загону спецпризначення Нацгвардії «Азов» капітан Денис Прокопенко (Редіс): «Не маючи абсолютно ніякого бойового досвіду лише стрілецьку зброю та волю до перемоги українські добровольці йшли в бій за Україну. На той час не йшло ніякої мови про отримання письмових бойових розпоряджень з Генерального штабу, кожна година була на рахунку, ситуація вимагала приймати рішення на місці і діяти, діяти рішуче! Вже після 6 годин проведення операції завдяки рішучим діям «Азову», НГУ та ЗСУ Маріуполь знову став Українським. Для багатьох з нас це був перший бій та перша перемога, в яких сформувалося полум’я боротьби. І ми по сьогоднішній день стоїмо на сторожі нашої держави. Маріуполь буде завжди вільним! Слава Україні!»

Нагадаємо, Маріуполь – це місто, яке мало для бойовиків неабияке значення. Тут і два величезні металургійні комбінати, і машинобудівне підприємство, і, що найбільше цікавило найманців, – порт.

З квітня Маріупольська міська рада була захоплена сепаратистами, а 9 травня відбувся штурм будівлі міського управління міліції. Спроба проросійських сил встановити контроль над одним із найбільших та стратегічно важливих міст Донбасу стала поштовхом до активних дій українського командування.

Вранці 13 червня розпочалася активна фаза спецоперації зі звільнення Маріуполя, яка проходила максимально швидко. «Азовці» розпочали обстріл ворожих укріпрайонів із зенітної установки, яка була закріплена на імпровізованій броньованій вантажівці. Після цього у протистояння вступили бійці, які мали завдання розгромити штаб проросійських найманців. Українські захисники, які на той момент опиралися в першу чергу та патріотизм і мотивацію, а не на переваги в оснащенні, ліквідували ключові опорні точки ворога та відновили контроль над містом.

І порт, і люди, і Маріуполь залишилися під українським прапором.

Пресслужба НГУ ОС