П'ятниця, 18 Вересня, 2020 - 17:46
29 Січ 2016

Добровольчі батальйони у складі Національної гвардії України – бойовий шлях «Донбасу»

 

На початку антитерористичної операції у Східному регіоні держави спроможності Збройних Сил України, інших військових формувань були обмежені через систематичне ігнорування попередньою владою потреб їх розвитку та удосконалення, а іноді й свідомого скорочення бойового потенціалу.

 

Запорукою обороноздатності країни в той час стала ініціатива патріотично налаштованих громадян, які за власним бажанням створювали добровольчі підрозділи для захисту від сепаратизму та агресії.

 

З перших днів становлення та розбудови Національної гвардії України до неї увійшли батальйони «Донбас» та «Імені генерала Кульчицького», які були сформовані з активістів «Майдану» та інших патріотів.

 

Кожен з них має свої історичні традиції та бойовий шлях. Вони першими вступили в нерівне протистояння з гарно озброєним ворогом.

 

Слід зазначити, що службово-бойовий шлях батальйону спеціального призначення «Донбас» Національної гвардії України розпочинався із загону народного ополчення жителів Донеччини, який пройшов бойове хрещення 25 травня 2014 року в боях з терористами у населеному пункті Карловка Донецької області.

 

На початку червня 2014 року рішенням керівництва МВС України згаданий добровольчий батальйон увійшов до складу Національної гвардії України.

 

Протягом липня 2014 року батальйон воював під Горлівкою та Попасною, де загинуло 3 добровольці. 22 липня 2014 року під час 2-го штурму м. Попасна було звільнено від терористів.

 

23 липня батальйон прибув в район м. Лисичанськ Луганської області з метою визволення міста, а вже 24 липня підрозділ «Донбасу» разом з іншими військовими підрозділами штурмом звільнили м. Лисичанськ і спільно з бійцями 24 механізованої та 95 аеромобільної бригад ЗСУ підняли Державний Прапор над будинком Виконкому.

 

Після цього протягом  кількох діб «донбасівці» виконували завдання по «зачистці» міста Лисичанська, в результаті чого було виявлено склад озброєння та продовольства терористів на території скляного заводу.

 

Батальйон брав участь у «зачистці» селища Золоте та боях за місто Первомайськ.

 

10 серпня 2014 року разом з підрозділами ЗСУ та іншими військовими формуваннями було розпочато операцію по звільненню від терористів міста Іловайськ Донецької області, в якій батальйон спеціального призначення «Донбас» відігравав ключову роль.

 

Але за відсутності відповідного потужного озброєння, броньованої техніки та введення на плацдарм бойових дій регулярних військ Російської Федерації, батальйон вимушений був відступити та поніс значні втрати:  загинуло 22, отримали травми та поранення 39, було захоплено у заручники 111 та зникли безвісти 20 бійців «Донбасу».

 

У період січня-лютого 2015 року батальйон «Донбас» брав участь у бойових діях у районі населених пунктів Вуглегірськ, Нікішино, Чернухіно. Новогригорівка, Дебальцеве та  Логвіново Донецької області, де загинуло 8, отримали поранення 8, було захоплено у заручники 1 та зникли безвісти 2 військовослужбовці.

 

Загалом під час проведення антитерористичної операції батальйон «Донбас» втратив 67 побратимів, отримали поранення 173 чоловіки.

 

Перебували у заручниках незаконних збройних формувань 132 чоловіки, одного до цього часу не звільнено, рахувались зниклими безвісти 78 чоловік, залишаються не розшуканими - 20.

 

За мужність і героїзм, проявлені при захисті України від збройної агресії Державними нагородами України нагороджено 245 бійців батальйону, 66 із них посмертно, відзнаками Міністерства внутрішніх справ України нагороджено 11 осіб, із них 3 іменною вогнепальною зброєю, 120 отримали відзнаки Національної гвардії України.

 

Матеріал щодо бойового шляху батальйону «Імені генерала Кульчицького» буде викладено в наступній публікації.