НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

Документальний фільм та книгу про історію добровольця-нацгвардійця, несправедливо засудженого в Італії через наклепи російської пропаганди, та перемогу України у цій справі презентували у Львівському палаці мистецтв.

Документальна стрічка, автором якої є директор департаменту комунікації МВС Артем Шевченко, створена за підтримки Мінкульт інформполітики, щоб правдиво показати особливості справи в італійському суді військовослужбовця Національної гвардії Віталія Марківа та звернути увагу на важливість інформаційної протидії. 

Символічно, що презентація фільму відбувається у Львові саме 29 травня, в цей день о 2014 році поблизу Слов’янська загинув генерал-майор Сергій Кульчицький, який довгий час служив командиром 2 Галицької бригади, яка тут дислокується. У Львові проживає його сим’я, і тут він похований на полі почесних поховань № 67 Личаківського кладовища.  Його ім’я сьогодні з гордістю носить славетний батальйон, в лавах якого захищав українську державність Віталій Марків.

«Документальний фільм «Позивний Італієць» розповідає про нашого героя-гвардійця Віталія Марківна, який воював на сході України, був звинувачений італійською владою за надуманим злочином, пройшов через суди і ув’язнення. Воїна, за долю якого вболівала вся Україна. Завдяки  зусиллям правоохоронців, дипломатів, потужною підтримки української діаспори Віталій був повністю виправданий та повернувся додому. На його місці міг опинитись кожен українець і за кожного ми б боролися, адже ми одна сімя», наголосив начальник Західного територіального управління Національної гвардії України генерал-лейтенант Олександр Набок.

Також, під час зустрічі була представлена книга «Віталій Марків» авторки  Дар’ї Бурої. Для автора було важливо, щоб книга була максимально правдивою та доказовою для того, щоб її прочитало якомога більша кількість людей. Книга вийшла у харківському видавництві «Фоліо» чотирма мовами: українською, російською, англійською та італійською.    

Що надихнуло написати книгу про ті події, які розпочались о 2014 році та тривають навколо нас досить, розповіла авторка книги «Віталій Марків», Дар’я Бура:  «Я писала про Віталія саме як про людину. Мене цікавило, яким він був у дитинстві, які фактори вплинули на нього, що він, нічого не потребуючи в Італії, повернувся до України. Чому він був на Майдані та пішов служити в армію. Але найбільше мене надихнула мати Віталія, пані Оксана, тому що вона дуже відверто зі мною говорила та щиро розповідала яким Віталій був в дитинстві, який в нього був характер коли він був підлітком. Саме людські якості було найцікавіше досліджувати – коли спілкуєшся з різними людьми, а вони, незалежно один від одного, розповідають про твого героя одні й ті самі речі. Також, було цікаво як вплинули на Віталія всі пережиті події, і як він змінився після цього».

Три роки, чотири місяці та два дні провів Віталій у італійській в’язниці. Його було заарештовано в 2017 році. Пройшли кілька років слідства і у 2019 році суд міста Павія засудив нацгвардійця до 24 років позбавлення волі.

Віталія, а в його особі й всю Україну,  звинувачували у причетності до загибелі італійського фотокореспондента Андреа Роккеллі та його перекладача, росіянина Андрія Міронова у травні 2014 року на сході України.

Захист Марківа вважав вирок несправедливим, тож 29 вересня суд в Мілані розпочав розгляд апеляції у справі Віталія Марківа. Після вивчення додаткових матеріалів, наданих захистом, суд присяжних повністю виправдав Віталія.

«Сьогодні 7 річниця загибелі нашого бойового батька генерал-майора Сергія Кульчицького. Він надихав мене та моїх побратимів своєю жертовністю та відданістю служити українському народові.  І це не дало мені права здатися, хоч було надзвичайно важко.  Віра в те, що я не один, що ми можемо відстоювати свої інтереси та спільна боротьба привели до перемоги. Дивлячись зі сторони на всі ті події я усвідомлюю, що якби всі разом не об‘єднались, я б не зміг усе пройти. Це була спільна боротьба.  Я хочу щиро подякувати побратимам, всім небайдужим українцям, це наша з вами перемога»!- зазначив Віталій Марків. 

 

На завершення заходу біля фотовиставки відбулася автограф-сесія, де кожний охочий мав змогу отримати автограф від автора книги та її героя.

майор Володимир Хаверко