НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

В рамках реалізації проєкту транскордонного співробітництва спільно з жандармерією Румунії та в розрізі впровадження спільної оперативної програми «Румунія – Україна 2014-2020», військовою частиною 1241 закуплено програмно-апаратні комплекси психофізіологічної діагностики «Психолот-1» та «Біофідбек». Дані комплекси дозволять якісніше здійснювати психологічну підготовку особового складу до виконання як типових, так і специфічних службово-бойових завдань.

Психологічна готовність військовослужбовця – це запорука успішного виконання службово-бойових завдань. Саме тому розвиток таких психологічний якостей військовослужбовців як вміння зосереджуватись, аналізувати, правильно оцінювати обстановку, швидко й вірно приймати рішення у стресових ситуаціях є пріоритетними напрямками для роботи військового психолога.

 

«У щоденній службово-бойовій діяльності військової частини, зокрема при оцінці психологічної готовності до виконання службово-бойових завдань та для контролю емоційного збудження ми почали активно використовувати такі прилади як біофідбек та психолот, – розповідає начальник психологічної служби капітан Віталій Макарчук. – з їхньою допомогою можна посприяти конструктивному розв’язанню проблем або нейтралізувати негативний емоційний стан людини».

З метою покращення пам’яті, реакції, розвитку логічного мислення, концентрації уваги, врівноваженості нервових процесів, як в комплексі психофізіологічних якостей, так і окремо використовується програмно-апаратний комплекс психофізіологічної діагностики «Психолот-1».

«Психолот – це програмне забезпечення, яке взаємодіє зі спеціальним джойстиком за допомогою, якого військовослужбовець вирішує комплекс завдань або окреме завдання з обмеженням в часі», – підсумовує офіцер.

Розвинути здатність заспокоїтися, оцінити ситуацію та адекватно діяти у кризових обставинах допомагає біофідбек.

«Цей пристрій надає повний набір інструментів, що дозволяють оцінювати, контролювати та тренувати свідомі та вегетативні фізіологічні реакції. Психолог може швидко та легко отримувати дані та звіти упродовж перебігу дослідження», – підсумовує офіцер.

Якщо простіше, то метод біофідбек, або біологічний зворотний зв’язок дозволяє навчитися ефективно управляти своїм психологічним станом, контролювати панічні атаки, фобії, виробити позитивні реакції на стресові ситуації. Проведення сеансу відбувається за допомогою спеціального апарату, який «зчитує» основні параметри життєдіяльності людини, відправляє їх в комп’ютерну програму, а та, в свою чергу, перетворює сигнали в інтуїтивно зрозумілі для пацієнта образи: звуки, картинки, діаграми або інші візуальні об’єкти.

Своїми враженнями після сеансу поділився солдат Максим Гончарюк:

«В різних ситуаціях, під час тренінгу, я намагався запам’ятати свій внутрішній, «ідеальний» стан за допомогою візуального спостереження на моніторі. На початках в мене це не дуже виходило. Але з часом я пристосувався, і міг вже на деяких етапах, поступово управляти своїм організмом. Гадаю, що з часом можна досягти найкращих результатів, які безперечно знадобляться під час виконання службово-бойових завдань».

Наступним етапом є застосування отриманих навичок в реальному житті. Як показує світова практика, шляхом неодноразового повторення нових сценаріїв в центральній нервовій системі людини формується та закріплюється нова стратегія поведінки, яка забезпечить захист, що дає можливість самостійно справлятися з болем, стресом, страхом, втомою, а також набути впевненості в собі.

«Методика біофідбек вчить пацієнта технікам релаксації, дозволяє підібрати індивідуальні методики локалізування тривоги, страху, панічних настроїв та негативних переживань. В подальшому, отримані навички військовослужбовці будуть використовувати в реальному житті», – підсумував начальник психологічної служби капітан Віталій Макарчук.

Використання новітніх психофізіологічних приладів допомагає ефективніше впроваджувати передові методики закордонних колег з метою глибшого розв’язання проблем особового складу.

 

Василь Балан

Олег Тіхов