НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ


 

Телефон довіри (044) 226-22-52

Національна гвардія України першою серед військових формувань в Україні впровадила інститут військових капеланів. Розроблено Положення про службу військового духовенства (капеланську службу) в НГУ. В штаті військових частин введено більше 50 посад військових священиків (капеланів).

Більшість капеланів мали бойовий досвід ще до того, як офіційно стали працювати на Нацгвардію, адже провели не один день на передовій як волонтери. У НГУ для капеланів під час навчально-методичних зборів організовують війському, медичну, психологічну підготовки.

Головний обов’язок капелана – бути духівником, забезпечити духовні потреби військовослужбовців. Тому, якщо військовий належить до іншої конфесії, ніж військовий священик, – останній має знайти колегу потрібної конфесії і забезпечити усі умови для вільного духовного розвитку.

30 листопада, під час пленарного засідання Верховна Рада України прийняла Закон «Про Службу військового капеланства». Про це повідомляє Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України.

Закон регулює відносини у сфері реалізації конституційного права на свободу світогляду та віросповідання військовослужбовців Збройних Сил України, Національної гвардії України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної прикордонної служби України, а також визначає правові та організаційні засади і принципи діяльності Служби військового капеланства.

Законом визначено поняття: «Служба військового капеланства», «духовно-релігійні потреби», «задоволення духовно-релігійних потреб», «військовий капелан», «військова капеланська діяльність», «душпастирська опіка», «консультування командування з духовно-релігійних питань», «мандат на право здійснення військової капеланської діяльності», «уповноважений від релігійної організації», «духовні центри».

Згідно із законом, «Гранична чисельність Служби військового капеланства для Збройних Сил України, Національної гвардії України, інших утворених відповідно до законів України формувань та Державної прикордонної служби України не може становити менше 0,15 відсотка граничної чисельності відповідно Збройних Сил України, Національної гвардії України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної прикордонної служби України.

Законом визначено принципи, на яких здійснюється діяльність Служби військового капеланства, її структура, порядок підпорядкування та загальна чисельність. Законом закріплено статус військових капеланів як військовослужбовців, визначено їх функціональні обов’язки та вимоги.

Законом запроваджено відповідні квоти конфесійного представництва та мандат на право здійснення військової капеланської діяльності. Законом передбачено створення Міжконфесійних рад з питань військового капеланства як дорадчих органів при Міністерстві оборони та Міністерстві внутрішніх справ.

Закон визначає конфіденційність інформації особистого характеру.

Згідно із Законом, «Інформація про особу, що стала відома військовому капелану під час здійснення військової капеланської діяльності, є конфіденційною.

Військовий капелан має право не відповідати на запитання щодо фактів і обставин, які стали йому відомі під час сповіді».

Пресслужба НГУ