НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

23 квітня в Україні відзначають День психолога — свято молоде, як відносно молода і сама професія, однак спеціалісти-психологи мають великий попит в суспільстві і сьогодні кожна сфера життєдіяльності людини потребує таких фахівців.

При катастрофах та стихійних лихах на допомогу поспішають психологи кризових станів, при особистій біді людям допомагають медичні психологи, сотні фахівців в нашій країні дбають про військових.

23 квітня в Україні відзначають День психолога — свято молоде, як відносно молода і сама професія, однак спеціалісти-психологи мають великий попит в суспільстві і сьогодні кожна сфера життєдіяльності людини потребує таких фахівців.

При катастрофах та стихійних лихах на допомогу поспішають психологи кризових станів, при особистій біді людям допомагають медичні психологи, сотні фахівців в нашій країні дбають про військових.

Такою ж важливою та необхідною є діяльність психологів і у Національній гвардії України, де за досить короткий час вдалося створити потужну та дієву систему психологічного забезпечення, завдяки якій підтримується психологічне здоров’я військових та їх реабілітація, а також забезпечується якісний відбір кандидатів, які поповнюють гвардійські ряди.

Про те, ким є психолог у Нацгвардії, які функції та завдання виконує психологічна служба, як це допомагає кожному з військовослужбовців та які результати приносить для війська в цілому – про все це напередодні свята ми поспілкувалися з начальником служби психологічного забезпечення військової частини 3053 Західного оперативно-територіального об’єднання НГУ старшим лейтенантом Олегом Кушніром.

«Дійсно, психологічна служба – це відносно молоде утворення у Нацгвардії і вона досить активно розвиваються сьогодні, бо, як свідчить уже набутий досвід та результати, є надзвичайно ефективними як у щоденній службово-бойовій діяльності військової частини, так і в районі проведення операції Об’єднаних сил,розповідає старший лейтенант Кушнір, – Професійний відбір кандидатів на службу за контрактом, супроводження військовослужбовців перед, під час та після виконання службово-бойових завдань, заходи з реабілітації – це неповний список того, чим займаються військові психологи, тож до людини, яка обіймає посаду психолога у війську є ряд досить високих вимог, яким вона має відповідати. Перш за все, це фахова підготовка та прагнення до постійного саморозвитку та професійної самоосвіти, емпатійність та психологічна стійкість, здатність викликати довіру до себе та бажання і уміння допомагати й підтримувати, як говориться, двадцять чотири на сім, посприяти конструктивному вирішенню проблем або нейтралізувати негативний емоційний стан людини… І завжди варто пам’ятати, що особистість психолога є інструментом його роботи і часом відіграє дуже істотну роль, не менше важливу, ніж психотерапевтичні техніки».

Що стосується методів відбору воїнів, форм підтримки психологічного здоров’я та реабілітації – усе це, за словами психолога, проводиться з урахуванням досвіду міжнародних партнерів НГУ та містять певні особливості в роботі військових психологів Нацгвардії.

«Дуже важливими є перші етапи відбору кандидатів, які проходять інтерв’ювання у військового психолога, що має на меті вивчення особистості з використанням певного психологічного інструментарію. Таким чином, у ході співбесіди та за результатами проведених тестувань, психолог визначає доцільність подальшого здійснення відбору кандидата, чи відповідає він вимогам обраної професії та запропонованої посади,зазначає Олег Кушнір, – Після відбору кандидатів психологи приступають до підготовки новобранців, формування їх психологічної готовності до виконання завдань служби за призначенням».

Практичне закріплення навичок з психологічної підготовки здійснюється у ході занять з інших видів бойової підготовки – вогневої, тактичної, тактико-спеціальної та інших – як елемент комплексної підготовки військовослужбовця.

Як розповідає старший лейтенант Олег Кушнір, головним принципом психологічної підготовки є моделювання, тобто відтворення в ході виконання навчально-бойових і бойових завдань зовнішньої картини сучасного бою.

«В основі способів психологічної підготовки полягає принцип внесення в загальний процес бойової підготовки елементів психологічної напруги, раптовості, небезпеки та ризику, наприклад, з застосуванням імітації, що відтворює реальні бойові умови або ситуації, які можуть виникнути при виконанні щоденних службово-бойових завдань, а також багатократне тренування особового складу – усе це формує психологічну стійкість, готовність до виконання завдань за призначенням».

Окрім того, психологами у військовій частині широко застосовується програма згуртування колективу «тімбілдинг» оскільки згуртованість, взаєморозуміння та взаємодопомога є надзвичайно важливими в умовах повсякчасного ризику та підвищених фізичних і психоемоційних навантажень, якими найчастіше супроводжуються виконання завдань військовослужбовцями.

«Також одним з основних завдань служби психологічного забезпечення є оцінка психологічної готовності особистості до виконання завдань служби в екстремальних (бойових) умовах. У цій повсякденній роботі, що проводиться по підрозділах, нам дуже допомагають експрес-методики, які дозволяють швидко визначити психологічний стан кожного з бійців та його готовність і здатність у даний момент до виконання поставлених завдань. Дуже важливим є спостереження та індивідуальна робота з людьми. Усе це в комплексі дає найкращий результат та ефективність, що забезпечує якісне виконання завдань за призначенням».

Самі гвардійці військової частини розповідають, що довіряють своїм психологам, можуть поділитися і особистим, і питаннями й проблемами, які їх турбують, та отримати розуміння, підтримку й практичну допомогу.

«Довіра наших колег – будь то офіцер, військовослужбовець за контрактом чи солдат строкової служби – свідчить про високу оцінку нашої роботи, це те, що дає наснагу та стимул до ще більшої самовіддачі, а також – самовдосконалення та бажання відповідати тому, що у тобі бачать люди, які приходять до тебе за підтримкою та допомогою», – резюмує начальник психологічної служби.

А ще, як розповів Олег Кушнір, велика увага фахівців служби психологічного забезпечення сьогодні приділяється тим, хто повернувся з зони бойових дій і зазначає, що це є надзвичайно важливим – не залишити людину наодинці з усім тим, що їй довелося пережити та відчути там, потрібно дати можливість відреагувати, «прожити» це правильно, дати вихід усьому накопиченому емоційному багажу, пов’язаному з досвідом участі у воєнних діях.

«Такий досвід ні для кого не проходить безслідно, але багато залежить від компетентності та вчасності роботи психолога з такими бійцями після їх повернення з зони бойових дій. При професійному підході та фаховому застосуванні уже наявних напрацювань і досвіду, як правило, вдається отримати хороші результати та забезпечити нівелювання негативних наслідків від участі в воєнних діях для ветеранів».

На завершення розмови старший лейтенант Олег Кушнір зазначив, що найголовніше у кожній професії, а у професії військового психолога – жити тим, що робиш, вкладати у це частку душі, бо без цього не зможеш допомогти побратимам як фахівець, навіть за наявності висококласної теоретичної підготовки.

 

Марина Березюк