НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

Для начальника кафедри вогневої підготовки факультету логістики полковника Петра Пістряка, важливо бути зразком як для своїх підлеглих, так і курсантів. Він очолює кафедру вогневої підготовки з 2014 року. За цей час у житті Петра Васильовича відбулося багато подій, але, попри все, він вважає, що начальник кафедри ніколи не буде сильний без заступника і всієї команди. Про бажання постійного вдосконалення, власне бачення сучасного наукового життя та високий рівень відповідальності, читайте у нашому щотижневому проєкті «Сила в науці», який цього разу присвячений ще й до Дня ракетних військ і артилерії.

Початок військової кар’єри – відкриті двері до успіху

Петро Пістряк з озброєнням на «ти» з 1994 року. Саме з цього року він став курсантом Харківського військового університету. Протягом чотирьох років майбутній офіцер вивчав комплекси ближньої дії, у тому числі й стрілецьке озброєння мотопіхотних та мотострілецьких підрозділів. У 2005 році вступив на оперативний факультет Національної академії Національної гвардії України. У 2006 став випускником і отримав посаду викладача з інженерної підготовки кафедри тактики Академії, потім став викладачем кафедри тактико-спеціальної підготовки. У 2008 році Петро Васильович вступив до ад’юнктури, де навчався до 2011 року.

«У 2011 році я захистив наукову дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата військових наук за темою: «Способи пошуково-ударних дій зведених підрозділів сил охорони правопорядку у внутрішньому збройному конфлікті». На той момент ще не знав, що моя тема буде актуальною для подій 2014 року. Відтак, у 2014 році, з початком збройного конфлікту, разом із іншими гвардійцями, одним з перших висунувся у район виконання антитерористичної операції. А по приїзду був призначений начальником кафедри вогневої підготовки».

 

Cучасне наукове життя – можливість для постійного розвитку   

 

Петро Пістряк зізнається, що вагому роль у його науковому становленні зайняли викладачі-наставники – полковник Юрій Бабков, полковник Владислав Обрядін, генерал-майор Олександр Морозов, полковник Олександр Біленко, полковник Тахір Сутюшев, полковник Ігор Бірюков, полковник  Володимир Тробюк.

«Моїм науковим керівником був Тахір Анварович Сутюшев. Серед почесних науковців Академії хочу окремо виокремити Івана Онуфрійовича Кириченка, Олександра Миколайовича Шмакова, адже ми всі, молоді науковці, брали з них приклад. Щодо наукових досліджень, раніше, коли був викладачем кафедри тактики, моєю сферою було «Службово-бойове застосування підрозділів сил охорони правопорядку». У 2015 році я став доцентом кафедри озброєння і стрільби, а у 2011 році захистив кандидатську дисертацію».

З 2014 року Петро Пістряк займається проблематикою методики вогневої підготовки та обґрунтуванням тактико-технічних і технічних характеристик до зразків зброї. Сьогодні на його рахунку 67 наукових публікацій. До науковця також прикріплені ад’юнкти, яким намагається передавати знання та досвід, як це робили його наставники.

«Мій ад’юнкт займається темою наукової роботи: «Обґрунтування характеристик звуку зброї під час виконання службово-бойових завдань силами спеціальних операцій». Були також ад’юнкти, які закріплені за кафедрою».

Петро Васильович вважає, що науковий потенціал Академії доволі високий, у порівнянні з 2008 роком, коли він вступив до ад’юнктури.

«Важливими для розвитку наукового життя є різноманітні навчання, наукові семінари, конференції. Зараз це не проблема. Наприклад, я брав участь у підготовці та організації навчань «Гвардія-2020». Аналізуючи користь таких навчань, ми вирішили проводити семінари, конференції та круглі столи за тематикою бойового застосування озброєння на кафедрі вогневої підготовки декілька разів на рік. Вони дають можливість поділитися досвідом із вишами військового спрямування Харкова та обговорити методику проведення занять, у тому числі й з бойовою стрільбою. Наприклад, минулого року, ми проводили міжвишівський семінар стосовно методики проведення занять із бойового застосування модуля БМ-7 «Парус» БТР 4-Е, в тому числі з використанням тренажерної бази Академії. До цього обговорювали методику бойової роботи з БТР-3Е, а ще раніше, розробляли та виконували вправи підготовчих стрільб зі 7,62 мм снайперської гвинтівки  UAR-10, обговорювали методику виконання нормативів та вправ стрільб зі 5,56 мм штурмової гвинтівки UAR-15, порядок підготовки до стрільби та стрільбу з міномета ПМ-120 на полігоні 92-ї окремої механізованої бригади».

Сьогодення кафедри – професіоналізм, помножений на згуртованість

З липня 2014 року Петро Пістряк очолює кафедру вогневої підготовки. Сьогодні на кафедрі працює 17 науково-педагогічних працівників і 10 – інженерно-технічний склад. Навчально-матеріальна база кафедри вогневої підготовки одна з найбільших в Академії. Навчальні класи, сховище зберігання зброї в Академії та в навчальному центрі, сучасний вогневий комплекс, військове стрільбище – всі ці об’єкти вимагають неабиякої відповідальності від начальника кафедри. Відтак, на думку полковника, начальник кафедри повинен бути зразком як для своїх підлеглих, так і курсантів.

«Начальник кафедри ніколи не буде сильний без заступника і всієї команди. Якщо вони будуть правильно проводити свою роботу, то і кафедра буде сильною. Тому, начальник не повинен працювати тільки одноосібно, а й делегувати свої повноваження представникам колективу. Ми так працюємо і доволі давно, тому мені з усім цим простіше. Сподіваюся, на кафедрі з’являться ще й жінки викладачі – це буде гарний приклад курсанткам для наслідування. Ще один напрочуд важливий момент щодо нашого колективу, від кожного з нас інколи залежить доля іншого. Скажімо, коли проводиться стрільба взводів чи  відділень, розумію, що там стоїть керівник стрільби і від нього залежить чи все буде добре на цій ділянці. Таким чином, контролюючи, ми намагаємося перевіряти один одного».

У роботі з курсантами та слухачами головне – розуміння

Петро Пістряк викладає всі п’ять дисциплін, які є на кафедрі вогневої підготовки. Це вогнева підготовка, основи будови та експлуатації озброєння та військової техніки, стрілецька підготовка, стрілецька зброя та вогнева підготовка, бойове застосування озброєння. Ці дисципліни викладаються на командно-штабному, гуманітарному, оперативному факультетах та факультеті логістики.

А от щодо роботи з курсантами та слухачами, то тут, на переконання Петра Пістряка, важливим компонентом є розуміння навчальних дисциплін та викладача.

«Якщо не вивчати наші дисципліни, можуть виникнути проблеми з безпекою життя. Головне, щоб гвардійці мали можливість правильно користуватися зброєю, безпечно та вміло усувати затримки та влучно вражати цілі. Мені особисто цікавіше проводити заняття, якщо слухачі проймаються тим, про що ти їм розповідаєш, тоді й знання засвоюються набагато краще. Краще за все проводити заняття, коли існує діалог з аудиторією».

У 2014 році Петро Пістряк поїхав у зону АТО як командир розрахунку 23 мм зенітно-артилерійської установки ЗУ 23-2. У зону бойових дій з ним також убули викладачі кафедри тоді ще озброєння та стрільби. Попри ризик для життя, викладачі отримали невичерпний досвід, яким можуть ділитися із курсантами та слухачами.

«Після ротації, одразу почали готувати спеціалістів розрахунків станкових-протитанкових гранатометів СПГ-9м, ЗУ 23-2, екіпажів БТР-4Є. Якщо виникала потреба в ремонті озброєння, ремонтували, а далі  відправляли в зону АТО разом із розрахунками. Потім розпочалася підготовка корегувальників вогню, операторів протитанкових комплексів тощо. У зоні АТО проходив службу лише один раз, а далі займався підготовкою особового складу, який направлявся у зону бойових дій. Майже всі екіпажі новітніх бронетранспортерів, розрахунки різного роду комплексів, в тому числі й збройних сил України, проходили навчання на нашому тренажері БТР-4Є, протитанковому ракетному комплексі, переносному зенітному ракетному комплексі. У той період розумів, яка відповідальність лежить на мені, адже від правильної підготовки залежали людські життя».

Родина – беззаперечна підтримка

Об’єднує всіх героїв нашого проєкту не тільки військова служба і наука, а ще й родина. Саме родина для кожного – осередок підтримки, сили, любові та натхнення. Родина Петра Пістряка – це кохана дружина Оксана та донька Карина, яка вирішила піти шляхом батька, тому опановує професію військового психолога.

«У військовій службі як і в науці дуже багато різних нелегких питань. Але треба щодня працювати з цими питаннями, тоді й будуть досягнення. Переконаний, що з такою родинною підтримкою як у мене долати життєві складнощі значно легше. Та й взагалі, життя для мене – це своєрідний пошук. Хто шукає, завжди знайде вихід».

Наостанок нашої розмови, Петро Пістряк говорить, українська артилерія – це завжди вагомий аргумент для агресора утриматись від зазіхань на нашу землю. «Наш пріоритет — подальше забезпечення війська сучасними та потужними засобами ураження, озброєння та військової техніки».

Зі святом вас, панове гвардійці!

Відділ міжнародних зв’язків, інформації та комунікації НА НГУ