НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

Який він, сучасний викладач? Що йому цікаво та який приклад показує тим, кого навчає? На всі ці питання ми знайшли відповідь, поспілкувавшись із заступником начальника кафедри вогневої підготовки факультету логістики підполковником Олександром Марковим.

Про головні правила військового викладача, вимогливість до себе та відповідальність, читайте в матеріалі до Дня працівників освіти.

Про становлення офіцера

 

У 2005 році Олександр закінчив Національну академію Національної гвардії України та отримав диплом спеціаліста за спеціальністю «Автомобілі та автомобільне господарство». По закінченню Академії, службу проходив на посаді командира 2 бойової групи гірськострілецької роти спеціального призначення батальйону спеціального призначення однієї з військових частин. Прослуживши там ­­– був переведений до Військового інституту внутрішніх військ МВС України, де служив від курсового офіцера до заступника начальника кафедри вогневої підготовки факультету логістики (нинішня посада).

Всі знають, що взвод почесної варти володіє особливою величчю та красою. Служба там – це показник обраності, можна сказати, досконалості. Одяг із голочки, відмінна постава, прекрасна фізична форма, абсолютно особлива атмосфера. Туди потрапляють тільки найкращі, і така нагода випала нашому герою. Упродовж 4 років він був начальником взводу почесної варти Академії Нацгвардії.

 

«Неможливо забути відчуття під час кожного  шикування. Так, це була форма іншого зразка, але дух єдності та прагнення служити своєму народу переповнював кожного, хто стояв у строю зі мною», – пригадує наш герой.

Початок викладацької діяльності

Викладацька діяльність у житті Олександра Маркова почалася із 2016 року, коли він був призначений на посаду старшого викладача кафедри вогневої підготовки. Дві дисципліни, які він викладає – це «Стрілецька зброя та вогнева підготовка» і «Бойове застосування озброєння».

«Я дуже вдячний у становленні себе, як викладача, ветерану кафедри вогневої підготовки Валерію Мокрєєву. На жаль, його вже з нами немає, але його уроки залишилися зі мною. Перше своє заняття я проводив на військовому стрільбіщі у навчальному центрі Академії. Я розумів, що маю дуже велику відповідальність, адже, бойові стрільби – це завжди хвилююча справа. Але адаптація від військовослужбовця до викладача пройшла дуже швидко», – розповів Олександр.

Олександр Марков під час своїх занять застосовує досвід участі в ООС. Він був у розрахунку зенітної установки ЗУ-23.

«З початком бойових дій на сході нашої держави дуже жорстко та принципово постало питання, що я можу зробити та наскільки мої дії можуть вплинути на ситуацію? І я можу впевнено сказати, що ситуація чітко визначила моє місце – є досвід, навчи інших. Участь в ООС змінила моє світосприйняття. Я усвідомив, що сучасний офіцер, яку б він посаду не обіймав, повинен досконало володіти зброєю. Так, ми вчимо курсантів на власних прикладах. Майже всі викладачі нашої кафедри є учасниками бойових дій. І ми робимо все, аби випускники володіли необхідними знаннями, вміннями і навичками, щоб якісно виконувати покладені завдання. Академія забезпечена достатньою кількістю озброєння та військової техніки для якісного навчання курсантів. Це БТР-3, БТР-4, озброєння, передусім, автомати й кулемети, різні прилади спостереженнятощо. І я сповна намагаюся навчити майбутніх офіцерів саме тому, що їм неодмінно знадобиться в службовій діяльності».

 

Наукова діяльність

У 2018 році Олександр Марков захистив дисертацію на тему «Підвищення зносостійкості деталей модифікуванням НАНО та дисперсними домішками» та здобув науковий ступінь кандидата технічних наук. У 2020 році підполковник вступив на оперативно-тактичний факультет (нині оперативний) Академії Нацгвардії за спеціальністю «Технічне забезпечення».

Стосовно сучасних методик навчання, викладач йде в ногу з часом та перетворює навчальний процес в плідну, конструктивну взаємодію між викладачем та учнями. На думку Олександра, сучасний викладач повинен мати педагогічні здібності. Це якості особистості, які виражаються у бажанні викладати, любові до своєї професії. І головне – володіти професійною майстерністю, якої він навчився завдяки участі у різних навчаннях. Так, Олександр Марков систематично бере участь у різного рівня навчаннях та заняттях, які направленні на підвищення фахового рівня, де вивчає новітні зразки озброєння нашої країни та інших держав. Одна з останніх нагород нашого героя – відомча заохочувальна відзнака – нагрудний знак «За відзнаку в службі».

«Я намагаюсь свої заняття готувати та проводити доступною мовою, щоб слухачі активно спілкувалися в аудиторії, так і поза нею. Звичайно, це не простий процес, але дієвий. Потрібно впроваджувати вимоги сьогодення, і кожному, хто навчає, треба працювати над собою, не зупинятись на досягнутому», – зазначив офіцер.

 

Який він, військовий викладач

Олександр Вікторович говорить, що викладацька діяльність посідає особливе місце в світі – вона початок усіх професій. І враховуючи масу завдань, що стають перед педагогом кожного дня, викладач, не дивлячись на проблеми, вирішує їх, залишаючись при цьому людиною мудрою і толерантною, чуйною і відповідальною, впевнено і послідовно ведучи свою вірну освітню лінію.

«Багато хто називає професію викладача особливим покликанням і з цим не можна не погодитися. І я хочу сказати, що змінюються умови, засоби, методи навчання і виховання, та незмінним залишається головне призначення військового викладача – навчити офіцерів бути справжніми захисниками своєї Батьківщини. І я гордий своїм покликанням по життю».

 

Відділ міжнародних зв’язків, інформації та комунікації НА НГУ