НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52


ПРОФЕСІЙНА ПІДГОТОВКА

Дотримуючись карантинних заходів в державі, спрямованих на запобігання поширення коронавірусу COVID-19, у підрозділах Національної гвардії України здійснювалось проведення заходів з підготовки військ, що дало змогу забезпечити професійну підготовку гвардійців на належному рівні.

Інтеграція системи підготовки Національної гвардії до єдиної системи підготовки сектору безпеки та оборони України зі збереженням спеціалізації та індивідуальної системи підготовки кадрів Національної гвардії й надалі залишається пріоритетним завданням Департаменту професійної підготовки.

Залучення викладачів, інструкторів з країн-членів НАТО, у тому числі представників Об’єднаної оперативно-тактичної групи Збройних Сил Канади в Україні (операція «UNIFIER»), їх дорадча допомога у створенні та впровадженні програм за стандартами НАТО є визначальним кроком у подальшій розбудові професійної підготовки військовослужбовців Національної гвардії України.

Протягом 2020 року значним кроком щодо вдосконалення існуючої системи індивідуальної підготовки є формування стандартів навчання та їх впровадження у навчальний процес Навчального центру НГУ.

Систематизація знань, професійна спрямованість, міжпредметні зв’язки, поєднання теоретичного і практичного методів в одному занятті, досягнення подвійної мети засвоєння знань з одночасним практичним їх застосуванням, зростання обсягу необхідної інформації, зменшення часу відведеного для її засвоєння, формування цілісного, системного та креативного мислення за допомогою інтегрованого навчання, де знання одного предмету доповнюють та повторюють на інших напрямках підготовки, дає набагато кращий результат у порівнянні з традиційними формами та методами.

У рамках Програми НАТО – Україна з професійного розвитку (PDP) у Національній академії Національної гвардії України розроблено та активно впроваджується в життя «Програма розвитку професійних навичок НГУ 2020-2022». Вона складається з 4-х модулів: «Лідерство», «Ґендерні аспекти професійної діяльності», «Стратегічні комунікації», «Публічні виступи».

Продовжується робота щодо вдосконалення навиків володіння англійської та французькою мовами військовослужбовцями Національної гвардії України, у першу чергу тих, хто планується до участі у заходах міжнародного співробітництва, участі в багатонаціональних навчаннях або тренуваннях. З цією метою два рази на рік проводяться інтенсивні курси з вивчення іноземних мов на базі Національної академії НГУ, Міжнародного міжвідомчого багатопрофільного центру підготовки підрозділів (далі – Міжнародний центр) та Навчального центру НГУ, де основна увага приділяється знанням оперативної термінології та процедурам.

Протягом 2020 року було прийнято участь у 8 заходах спільної підготовки, які проводились у Збройних Силах України. Основними з них були стратегічне командно-штабне навчання «Об’єднанні зусилля – 2020», командно-штабне навчання «Гвардія – 2020» та українсько-американське навчання «Репід Трайдент – 2020».

Головною метою участі у зазначених навчаннях було підвищення спроможності підрозділів НГУ щодо виконання завдань із забезпечення внутрішньої безпеки та протидії загрозам, що з’являються, удосконалення рівня підготовки військовослужбовців з виконання службово-бойових (бойових) завдань, обмін досвідом та підвищення рівня взаємосумісності між підрозділами НГУ та іншими складовими сектору безпеки та оборони України.

Досвід, отриманий особовим складом органів управлінь та задіяних підрозділів є неоціненним. Так, органи управлінь здобули практичні навички в застосуванні як підрозділів НГУ, так і приданих підрозділів від ЗСУ та ДПСУ. Задіяні підрозділи виконували практичні завдання щодо ведення оборонних бойових та стабілізаційних дій під час операції сил оборони, брали участь у тактичних навчаннях з бойовою стрільбою у складі підрозділів ЗСУ та самостійно на єдиному тактичному фоні, за єдиним замислом.

Особливістю українсько-американського навчання «Репід Трайдент – 2020» постало здійснення координації та планування дій зведеної батальйонної тактичної групи у складі шести військових формувань та правоохоронних органів (НГУ, ДПСУ, УДОУ, НПУ, ВСП ЗСУ, СБУ) під керівництвом військовослужбовців Національної гвардії України, організація роботи зведеного штабу за процедурами країн-членів НАТО.

Проведена значна робота щодо розбудови Міжнародного центру. Так, протягом року поведена плідна праця щодо удосконалення існуючих та створення нових об’єктів навчальної матеріально-технічної бази. Окремо слід зазначити, що протягом 2020 року був розроблений та затверджений «Статут Міжнародного центру», відповідно до якого він функціонує як державний заклад професійної (професійно-технічної) освіти та має право здійснювати не лише підготовку, перепідготовку, підвищення  кваліфікації особового складу (підрозділів) Національної гвардії України та інших структур, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, а також і військових формувань та правоохоронних органів іноземних країн в установленому законодавством порядку, та видавати документи про освіту, зразок яких затверджується Кабінетом міністрів України.

Структурно Міжнародний центр складається з чотирьох навчальних центрів які і забезпечують підготовку за відповідним напрямком, а саме:

Навчальний центр підготовки підрозділів – забезпечує колективну підготовку підрозділів до виконання різноманітних завдань військової служби;

Навчальний центр підготовки підрозділів громадської безпеки – забезпечує підготовку підрозділів з охорони громадського порядку, впровадження сучасних знань та досвіду у сфері забезпечення громадської безпеки та  відновлення громадського порядку. Інструкторами даного навчального центру проведено курси з підготовки особового складу в польових умовах із забезпечення охорони громадського порядку та з припиненням масових заворушень. Програми підготовки опрацьовані разом з інструкторами Франції з наближенням до стандартів країн-членів FIEP;

 

Навчально-бойовий центр підготовки до спеціальних дій – забезпечує підготовку підрозділів (загонів) спеціального призначення до єдиного стандарту щодо штатної організації, забезпечення, підготовки та тактики дій, а також підготовку фахівців за напрямками висотної, парашутно-десантної,  водолазної підготовки та снайперів;

Навчальний центр професійно-психологічної підготовки та психологічної реабілітації – займається впровадженням сучасного вітчизняного та зарубіжного досвіду у сферу професійно-психологічної підготовки (навчання), формування і розвитку психологічної компетентності особового складу НГУ.

У Міжнародному центрі налагоджена тісна співпраця (взаємодія) з представниками Збройних сил Канади щодо колективної підготовки підрозділів. Протягом 2020 року на постійній основі до підготовки підрозділів оперативного призначення на базі Міжнародного центру залучалися інструктори об’єднаної оперативно-тактичної групи Збройних сил Канади в Україні (операція «UNIFIER»). Результатами їхньої роботи стала підготовка рот оперативного призначення до ведення воєнних бойових дій в умовах населеного пункту з використанням лазерної системи імітації бою «MILES»,  надання дорадчої допомоги інструкторському складу Міжнародного центру під час підготовки зведеного штабу до участі в українсько-американському навчанні «Репід Трайдент – 2020».

Особлива увага також приділялась підготовці окремих загонів спеціального призначення. Понад 40 спецпризначенців взяли участь у тактико-спеціальному навчанні відповідно до плану координаційного центру штабу антитерористичного центру при Службі безпеки України спільно з Посольством держави Ізраїль в Україні.

Відповідно до плану міжвідомчої підготовки з суб’єктами боротьби з тероризмом (СБТ) взято участь у комплексному навчально-тренувальному зборі зі снайперами-інструкторами підрозділів спеціального призначення СБТ, спільно з представниками усіх складових сектору безпеки та оборони України. Захід проводився на базі Навчально-бойового центру підготовки до спеціальних дій Міжнародного центру.

Продовжується підготовка снайперів НГУ на новітніх снайперських комплексах UAR-10.

Гвардійські снайпери взяли участь в турнірі зі стрільби Громадської організації «Український Стрілецький Союз» за міжнародними правилами дисципліни «F-класу», а також змагались у турнірі зі стрільби «Звичайний день Гуцула» та турнірі «2020 Ukraine Western Shooting Day».

Організовано підготовку та забезпечено участь збірних команд Національної гвардії України в чемпіонатах Фізкультурно-спортивного товариства «Динамо» України з легкої атлетики (1 місце) та з практичної стрільби (3 місце) за програмою комплексних змагань «Динаміада – 2020» серед збірних команд правоохоронних органів, рятувальних та інших спеціальних служб України.

Проведено змагання з військово-прикладних та інших видів спорту за програмами Спартакіади оперативно-територіальних об’єднань. 

Враховуючи карантинні обмеження в Національній гвардії України було започатковано нову форму фізичної активності дистанційні (онлайн) змагання «Гвардійський комплекс», у яких брали участь понад дві тисячі осіб, а саме: військовослужбовці та службовці Національної гвардії України, ветерани внутрішніх військ МВС України та Національної гвардії України, а також члени сімей військовослужбовців.

Взято участь у фізкультурно-спортивних заходах з реабілітації військовослужбовців учасників бойових дій, а саме: організовано та забезпечено участь 11 збірних команд Національної гвардії України у всеукраїнських змаганнях з футболу серед команд ліги учасників АТО на «КУБОК ГЕРОЇВ АТО» в яких взяли участь 96 команд сектору безпеки та оборони України. Вісім команд Національної гвардії України взяли участь у фінальній частині змагань. Команда ФК «Ягуар» стала переможцем та володарем Кубку.

Забезпечено участь представника НГУ у Чемпіонаті світу з парабобслею та змаганнях на Кубок штату Нью-Йорк, в яких майор Микола Левкун зайняв перше місце та п’яте місце в змаганнях Чемпіонату світу.

Взято участь у забігу в пам’ять воїнів АТО «Шаную воїнів, біжу за героїв України», який проходив у м. Луцьк.

Гідно представляють Україну та Національну гвардію на змаганнях найвищого рівня спортсмени вищої кваліфікації – військовослужбовці та службовці Спортивного клубу Національної гвардії України, якими у 2020 році за програмами чемпіонатів світу та Європи, чемпіонатів і Кубків України в олімпійських та неолімпійських видах спорту здобуто 244 медалі різного ґатунку, з них 158 золотих, 47 срібних та 39 бронзових.