НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

Спекотне літо, коли температура подекуди сягає понад 30 градусів за Цельсієм,  у розпалі. Цьогоріч, на додачу до денної спеки, в повітрі ще й високий рівень вологи, які разом можуть справити досить негативний вплив на самопочуття та стан здоров’я.

Як розпізнати сонячний та тепловий удари, як їм запобігти, що робити, якщо це трапилося з вами або з тими, хто поряд? Про все це розповіла сьогодні фельдшер медичного пункту військової  частини 3053 Нацгвардії України головний сержант Ольга Сурник.

«Сонячний удар провокує тривале перебування на сонці. Під час цього розширюються кровоносні судини мозку, що може призвести до поганого самопочуття.розповідає пані Ольга. –  Тепловий удар настає за умов підвищеної температури повітря і надмірної вологості. При цьому порушується терморегуляція і втрата рідини організмом. Тепловий удар може виникнути під час високої фізичної активності в тісному приміщенні або у спекотну погоду на вулиці».

Отже, найважливішими заходами запобігання теплового удару є пиття достатньої кількості рідини, аби уникнути  зневоднення, уникнення тривалого перебування під сонячними променями та енергійних фізичних навантажень у спекотну, вологу погоду.

«Немовлята, люди похилого віку, спортсмени та люди, які працюють на відкритій місцевості — найбільш вразливі групи. Діти чи тварини, яких залишили в авто, мають серйозний ризик отримати тепловий удар. Навіть у помірно теплу погоду температура всередині закритого автомобіля може досягати небезпечних рівнів»,підкреслює медик.

Тож якими є основні ознаки теплового та сонячного удару? Необхідно знати їх, аби вчасно помітити у себе чи в оточуючих та надати першу домедичну допомогу.

Фельдшер звертає нашу увагу на наступні: «До симптомів, яким супроводжуються теплові та сонячні удари, перш за все, належать: запаморочення, утруднене дихання, почервоніння обличчя та шкіри тіла, різка слабкість, холодний піт, розширення зіниць, сонливість, сильний головний біль, частий і слабкий пульс, підвищення температури тіла (іноді до 40°С),у важких випадках – судоми, втрата свідомості, нудота, блювання. Інколи можуть спостерігатися навіть галюцинації та дезорієнтація».

Що ж робити при тепловому ударі?

Медичні працівники радять при перших же ознаках теплового удару викликати екстрену медичну допомогу. До приїзду лікаря потрібно:

  • Перемістити потерпілого в тінь або подалі від прямої дії джерела тепла, під голову покласти валик;
  • Звільнити потерпілого від одягу, що стискує;
  • При можливості накрити тіло вологою прохолодною тканиною або простирадлом;
  • Прикладати до лоба і під потилицю холодні компреси (рушник, змочений холодною водою, шматочки льоду). Охолодження не повинно бути різким і швидким;
  • Забезпечити приплив свіжого повітря: відкрити вікна, розстебнути одяг;
  • Якщо людина в свідомості − потрібно дати прохолодне пиття;
  • При втраті свідомості потерпілому треба дати понюхати нашатирний спирт;
  • Якщо людина не приходить до тями – перевести її у стійке бічне положення (тобто покласти постраждалого на бік).
  • При зупинці дихання негайно почати робити штучне дихання.

Після надання домедичної допомоги стан хворого оцінить лікар, в більшості випадків він порекомендує постільний режим на кілька днів.  Адже потрібно повністю відновитися після теплового або сонячного удару, тому що існує загроза віддалених наслідків.

«Щоб запобігти тепловому (сонячному) удару потрібно уникати фізичної активності в занадто спекотні дні і в години активного сонця з 11 до 16 години,зауважує фельдшер медичного пункту, – слід захищатися від сонця, надівши головний убір; носити одяг світлих тонів з добре провітрюваних, натуральних тканин, таких як бавовна, льон, вовна; пити велику кількість рідини (1,5-2 літрів на день), що добре втамовує спрагу; використовувати вентилятори та кондиціонери для підтримки постійної циркуляції повітря в закритих приміщеннях. Окрім того, в спеку слід уникати переїдання та відмовитись від вживання алкоголю».

І пам’ятаймо: в усіх випадках перегрівання організму треба терміново звернутися за допомогою до лікаря.

 Бережіть своє здоров’я та життя!

 

Марина Березюк Фото автора