НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

Вигорання та стрес. З цими двома «вічними» проблемами невеличких військових колективів, які несуть службу за сотні кілометрів від домівки, боряться спеціальні тимчасово створені підрозділи – групи психологічної підтримки. Сьогодні їхня діяльність переважно зосереджена в районі проведення операції Об’єднаних сил. Проте, їх можуть спрямувати і до зони стихійного лиха чи техногенної катастрофи. Основні бойові одиниці таких груп: військовий психолог і капелан.

Людина – не робот, її мислення складне і парадоксальне, воно не вкладається у пласку формулу: команда – реакція. Ми постійно ставимо собі питання, які часто лишаються без відповіді – натомість організм та свідомість отримує стрес, втому, страхи, які здатні накопичуватись і потроху руйнувати нашу психологічну стійкість. Ці процеси активізуються в умовах побутового дискомфорту, обмеженого обставинами кола спілкування, де є місце загрозі здоров’ю, життю, а також усталеним звичкам та поглядам, де ти опиняєшся далеко від рідних, близьких, друзів. Власне, розуміння цієї проблематики і спонукало на третьому році неоголошеної війни Росії проти України створити мобільні групи психологічної підтримки, задача яких проводити моніторинг психологічного стану особового складу на багатьох десятках розкиданих по широких луганських та донецьких степах взводних опорних пунктів та блокпостах.

«За цю ротацію ми проїхали майже дві тисячі кілометрів та подивилися в очі більш як семи сотням бійців. Точніше – це сімсот п’ятнадцять військовослужбовців. Але за «сухими» цифрами – долі. У кожного свій біль, який може й повільно, але «методично» підточувати сили; і у кожного своя радість, яка підживлює, бадьорить, і допомагає ігнорувати неприємності. Врешті, і віра, яка спонукає знаходити в собі резерви для опору негараздам. Головне, щоб людина не залишалася з цими чинниками на самоті, бо, за певних умов, кожен з них може завести її у справжній глухий кут, вийти з якого без допомоги професіонала, стає неможливим. І тоді найкращим рішенням є евакуація з району виконання службово-бойових завдань осіб, які своїми діями можуть створити загрозу життю та здоров’ю собі або оточуючим, для подальшого надання психологічної допомоги, – розповідає психолог лейтенант Олена Ніконова. Вона закликає військовослужбовців бути уважними до своїх колег та не бути байдужими до чужої, навіть, маленької біди.

Дістатися до віддалених місць служби з повноцінним набором устаткування та обладнання для скринінгу психологічного стану та відновлення психоемоційного стану бійців не є проблемою. Адже у розпорядженні офіцера-психолога угруповання НГУ в ОТУ «Північ» є мобільний центр психологічної підтримки із закріпленим за ним водієм. Місця в ньому вистачає також капелану з мінімальним набором для здійснення треб, який має прийти на допомогу військовослужбовцю будь-якої конфесії та сприяти реалізації його права на задоволення релігійних потреб.

«Віра – це основа, на якій базуються цінності людини: вона вірить, що ось так чинити можна і потрібно, а ось так – не варто і чомусь заборонено. Релігійна особа чи ні, вірить у Царство Небесне, чи думає, що після земного життя нічого немає, є християнином чи мусульманином, буддистом чи атеїстом – перш за все, людина потребує, щоб її вислухали, а, можливо, щось і порадили. Ми ж тут заради миру, у тому числі й релігійного! Часто сама присутність капелана, нагадує людині про віру, про її цінності, які на війні можна і втратити, і, як не дивно, знайти! Коли  людина зневірюється, то все навколо захоплює негатив і відчуття безвиході, наша ж місія – протистояти цьому», – пояснив свою роль у тандемі з психологом військовий капелан частини 3041 отець Юрій Логаза.

За час роботи мобільна група психологічної підтримки отримує величезний масив даних, який дозволяє розробити рекомендації для командирів, щодо створення оптимальних умов для виконання особовим складом службових та бойових завдань. Психологом проводиться не лише моніторинг стану військовослужбовців, психологічні консультації, дебрифінг після впливу травмуючих стрес-факторів, але й заходи протидії ворожому інформаційно-психологічному впливу.

Пресслужба угруповання Національної гвардії України Об’єднаних сил