ОСТАННІ НОВИНИ ПРО МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

РОБОТА В МІЖНАРОДНІЙ АСОЦІАЦІЇ СИЛ ЖАНДАРМЕРІЇ ТА ПОЛІЦІЇ У СТАТУСІ ВІЙСЬКОВОЇ УСТАНОВИ FIEP

У рамках Міжнародної асоціації сил жандармерії та поліції у статусі військової установи FIEP Національна гвардія України на постійні основі бере участь у роботі Комісій, робочих груп та інших заходах:

– Щорічний Саміт директорів та командувачів структур-членів Асоціації;

– Комісія «Міжнародні справи»;

– Комісія «Нові технології та логістика»;

– Комісія «Організація службової діяльності»;

– Комісія «Людські ресурси».

Але, у зв’язку із пандемією COVID-19, протягом 2020 року представники Національної гвардії України брали участь лише в одному засіданні Комісії на тему «Міжнародні справи», що проходила в березні 2020 року в місті Мадрид (Королівство Іспанія). Таким чином, враховуючи карантинні обмеження у зв’язку із COVID-19, Президією було запропоновано, а всіма структурами-членами Асоціації підтримано пропозицію щодо відтермінування на 1 рік всіх заходів Асоціації FIEP.

Варто зазначити, що за попереднім планом проведення основних та додаткових заходів у рамках роботи Асоціації на 2021 рік під головуванням Королівської жандармерії Марокко, у червні 2021 року Національна гвардія України повинна була приймати Комісію «Організація службової діяльності». Але, у зв’язку із пандемією COVID-19, Комісію «Організація службової діяльності» Національна гвардія України прийматиме у червні 2022 року. 

ЄВРОАТЛАНТИЧНА ІНТЕГРАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ УКРАЇНИ

Упродовж 2020-2021, попри обмеження, викликані поширенням пандемії COVID-19, НГУ продовжила активно співпрацювати з країнами-партнерами, а також з міжнародними організаціями, зокрема Організацією Північноатлантичного договору (НАТО).

Так, військовослужбовці Нацгвардії брали участь у заходах Програми Україна-НАТО з професійного розвитку (PDP), Програми НАТО з удосконалення військової освіти (DEEP), Програми Україна-НАТО з розбудови доброчесності (BI), Трастових фондах Україна-НАТО тощо.

У рамках співпраці з Програмою Україна-НАТО з професійного розвитку (PDP) гвардійці взяли участь:

  в модульних навчальних курсах стосовно актуальних питань державної політики євроатлантичної інтеграції України «100 чемпіонів»;

–  у стратегічних он-лайн сесіях із розроблення Річної національної програми під егідою комісії Україна-НАТО на 2021 рік за методологією управління, орієнтованого на результат «Result Based Management»;

 в онлайн-курсах з питань стратегічних комунікацій, а також публічних виступів в рамках модульного курсу «Вступний курс НАТО 2021» на базі Національної академії НГУ.

Крім того, в Національній академії НГУ функціонує відділ євроатлантичної інтеграції, який за сприяння Програми Україна-НАТО з професійного розвитку та у взаємодії з представниками операції «UNIFIER» проводить навчальні курси з тем євроатлантичної інтеграції для особового складу НГУ. 

У рамках співпраці з Програмою Україна-НАТО з удосконалення військової освіти (DEEP) військовослужбовці НГУ взяли участь:

– у 4-му багатонаціональному робочому засіданні сержантського складу «Орієнтація на програму професійної військової освіти сержантського складу, як інструменту розвитку сержантського корпусу в ХХІ столітті» у місті Белград, Республіка Сербія;

– в онлайн-засіданні для представників професорсько-викладацького складу вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони та Національної гвардії України, з метою ознайомлення з алгоритмом роботи органів військового управління тактичного рівня збройних сил держав-членів Альянсу під час прийняття рішення на ведення бойових дій;

– в онлайн-курсах з тактичного та оперативного планування, що проводились експертами Міністерства оборони Словацької Республіки.

У рамках співпраці з Програмою Україна-НАТО з розбудови доброчесності, цілісності, прозорості та зниження корупційних ризиків у роботі оборонних та безпекових інституцій (BI) гвардійці залучалися до участі в тренінгу НАТО з виховання доброчесності на базі Національної академії внутрішніх справ України.

Національна гвардія України продовжує брати активну участь у реалізації спільних заходів в рамках Трастових фондів Україна-НАТО.

Так, у 2020 році, в рамках роботи Трастового фонду Україна-НАТО з протидії саморобним вибуховим пристроям та знешкодження вибухонебезпечних предметів, гвардійці залучались до курсу «Організація пошуку саморобних вибухових пристроїв», що проходив на базі Навчального центру імені Василя Вишиваного НГУ м. Золочів, Львівська область.

У рамках роботи Трастового фонду Україна-НАТО з медичної реабілітації забезпечено проходження медичної реабілітації трьох представників Національної гвардії України за сприяння Офісу Агенції НАТО з підтримки та постачання на базі військово-медичної лікарні «Калероя» у м. Хісар (Республіка Болгарія).

У 2021 році в рамках Трастового фонду Україна-НАТО з протидії саморобним вибуховим пристроям та знешкодження вибухонебезпечних предметів представники НГУ взяли участь у другому навчальному онлайн-семінарі з питань знешкодження вибухонебезпечних предметів за стандартами НАТО. Крім того, представники НГУ взяли участь в онлайн-засіданні Трастового фонду Україна-НАТО з модернізації системи командування, управління, зв’язку та комп’ютеризації (С4).

Національна гвардія продовжує брати участь у міжнародних навчаннях на території України задля досягнення взаємосумісності із аналогічними формуваннями країн-членів НАТО. Так, у 2020 році рота оперативного призначення військової частини 3017 Східного оперативно-територіального об’єднання НГУ взяла участь в міжнародних навчаннях «Rapid Trident – 2020».

ДВОСТОРОННЄ СПІВРОБІТНИЦТВО

Національна гвардія України продовжує співпрацювати за напрямками, які становлять взаємний інтерес, із аналогічними структурами країн-партнерів (Національна гвардія штату Каліфорнія, Збройні сили Канади, Війська карабінерів Італійської Республіки, Національна Жандармерія Франції, Жандармерія Турецької Республіки, Жандармерія Румунії, Національна Республіканська гвардія Португалії, Війська Карабінерів Міністерства внутрішніх справ Республіки Молдова).

У лютому 2020 року делегація Національної гвардії України на чолі з командувачем НГУ генерал-полковником Миколою Баланом здійснила візит до Португальської Республіки з метою ознайомлення з діяльністю, основними завданнями та функціями Національної Республіканської гвардії Португалії, а також обговорення питань щодо започаткування двостороннього співробітництва за напрямками, які становлять взаємний інтерес.

У ході візиту відбулася зустріч у Головному командуванні Національної Республіканської гвардії Португалії з головнокомандувачем Національної Республіканської гвардії Португалії генерал-лейтенантом Луішем Франціску Ботельйу Мігелем за участі Надзвичайного та Повноважного Посла України в Португалії пані Інни Огнівець.

Зокрема, було обговорено та досягнуто домовленості щодо започаткування співпраці між Національною гвардією України та Національною Республіканською гвардією Португалії за різними напрямами:

– обмін досвідом з питань навчання та підготовки особового складу;

– організація та забезпечення охорони громадського порядку та припинення масових заворушень, включаючи проведення спільних навчань; 

– охорона об’єктів критичної інфраструктури та державних органів;

– діяльність підрозділів спеціального призначення (антитерористичних);

– діяльність кінологічних підрозділів (К9);

– діяльність гірсько-патрульних підрозділів;

– організація реабілітації військовослужбовців, поранених під час виконання службово-бойових завдань у районі АТО/ООС, та членів їх сімей у Португалії;

– організація та проведення спільного патрулювання в місцях компактного проживання українських громадян в Португалії (під час курортного сезону; проведення масштабних спортивних або культурних заходів тощо).

У рамках двостороннього співробітництва на виконання домовленостей,  досягнутих  в  серпні 2020 року під час засідання Українсько-Італійської Ради з економічного, промислового та фінансового співробітництва 30 березня 2021 року командувач Національної гвардії України генерал-полковник Микола Балан підписав Меморандум про взаєморозуміння між Національною гвардією України та Військами карабінерів Італійської Республіки.

Також, з метою започаткування співробітництва із Військами Карабінерів Міністерства внутрішніх справ Молдови проводиться робота щодо підписання Меморандуму про взаєморозуміння із Національною гвардією України.

Крім цього, було проведено ряд зустрічей з представниками Посольства Держави Ізраїль в Україні, в ході яких досягнуто домовленості щодо розширення співробітництва за різними напрямками, зокрема, охорони важливих державних об’єктів.

СПІВРОБІТНИЦТВО ЗІ ЗБРОЙНИМИ СИЛАМИ КАНАДИ

18 травня 2018 року було підписано Технічну Угоду між Міністерством внутрішніх справ України та Департаментом національної оборони і Збройних сил Канади щодо проведення заходів військової підготовки, нарощування потенціалу та надання підтримки державі, що приймає.

У рамках цієї Угоди Національна гвардія України тісно співпрацює з представниками операції «ЮНІФАЄР» у галузі підготовки.

Починаючи з 2018 року представниками НГУ спільно з Канадською стороною було опрацьовано кваліфікаційні стандарти та програми підготовки курсу підготовки рядового складу (Період розвитку – 1), базового курсу лідерства (Період розвитку – 2, командир відділення) та середнього курсу лідерства (Період розвитку – 3, підготовка головних сержантів взводів та рот), наразі інструктори ЗС Канади надають допомогу в проведенні зазначених курсів.

За підтримки групи медичної підготовки операції «ЮНІФАЄР» розроблено та проведено пілотний курс підготовки бойових медиків НГУ для інструкторів. З 09 лютого по 14 травня 2021 року в НЦ НГУ проводиться апробація зазначеного курсу.

Протягом 2020-2021 років інструкторами ЗС Канади на базі Міжнародного навчального центру НГУ проведено:

– курс з розробки навчань (Exercise Design Course);

– 2-ий та 3-ій модулі курсу підготовки офіцерів з розробки навчальних програм (TDO);

– ротаційну підготовку рот оперативного призначення НГУ;

– підготовку підрозділів НГУ до міжнародних навчань;

– підготовку роти позначення сил дій противника (OPFOR).

Канадською стороною профінансовано курси з вивчення англійської мови для представників НГУ викладачами Англійського мовного центру (ELC) (вересень-грудень 2020 року, лютий-травень 2021 року) в Головному управлінні, Навчальному центрі та Західному ОТО НГУ.

Крім цього, інструктори «ЮНІФАЄР» надали допомогу у розробленні базового курсу підготовки розвідників НГУ та план-конспектів до нього, який був оцінений офіцером із розробки навчальних програм операції «ЮНІФАЄР». Апробація курсу запланована на травень 2021 року.

Канадські інструктори надали практичну допомогу в проведенні первинної військової підготовки для курсантів у НА НГУ, а також дорадчу допомогу Академії щодо вдосконалення програм підготовки курсантів командно-штабного факультету, провели заняття по дисципліні «стратегічні комунікації», заняття з іноземної мови («Speaking Club») з курсантами гуманітарного факультету.

Представники Збройних сил Канади також надають консультативну допомогу та приймають участь у заходах з гендерної інтеграції.

Окрім того, Канадські інструктори залучалися до проведення занять з інструкторами НГУ за тематикою поліцейського та військового снайпінгу. Надано допомогу у проведенні базового курсу снайперів (UAR-10). Триває робота радників від операції «ЮНІФАЄР» з питань підготовки снайперів на базі Навчально-бойового центру підготовки до спеціальних дій військової частини 3070 НГУ (м. Вишгород).

УЧАСТЬ НГУ В РОБОТІ БАГАТОНАЦІОНАЛЬНОГО ОБ’ЄДНАНОГО КООРДИНАЦІЙНОГО КОМІТЕТУ

НГУ активно бере участь в роботі Багатонаціонального об`єднаного координаційного комітету. У результаті, було залучено міжнародну технічну допомогу від Уряду США в рамках Ініціативи з питань безпекової допомоги для України (USAI) на загальну суму 13,21 млн дол. США (засоби зв’язку, оптичні прилади, військові контейнери, міношукачі, системи розвідки цілей, медичне майно та обладнання).

Розпочато реалізацію проєкту розвитку колективної підготовки та розбудови інфраструктури Міжнародного міжвідомчого багатопрофільного центру підготовки підрозділів у рамках допомоги від Уряду США через Резервний фонд світової безпеки (GSCF). Загальний бюджет проєкту становить 5,75 млн дол. США.

З метою координації спільної підготовки та залучення представників Збройних сил країн-партнерів до проведення заходів з підготовки особового складу НГУ представники Національної гвардії України на постійній основі беруть участь у роботі Багатонаціонального координаційного центру (МСС).

Зокрема, у березні 2021 року проведено засідання підкомітету «Національної гвардії України» з метою обговорення потреб у допомозі та планування спільних заходів індивідуальної та колективної підготовки на 2021 рік, участь в якому взяли представники Об’єднаної оперативно-тактичної групи ЗС Канади в Україні (операція «UNIFIER»), Національної гвардії Каліфорнії, Відділу оборонного співробітництва при Посольстві США в Україні, Групи радників з питань доктрини та освіти та Офісу зв’язку НАТО в Україні.

МІЖНАРОДНА ТЕХНІЧНА ДОПОМОГА

Починаючи з 2015 року Національна гвардія України реалізовує проекти міжнародної технічної допомоги, що фінансуються від Уряду США в рамках Ініціативи з питань безпекової допомоги для України (USAI), Глобального фонду світової безпеки (GSCF) та відповідно до програм Агентства зменшення загрози Міністерства оборони США, Державного департамент США/Бюро з міжнародних питань у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків та правоохоронних питань на загальну суму більше100 млн. дол. США.

У поточному році розпочато активну фазу реалізації проекту допомоги LOE-5, що фінансується Глобальним фондом світової безпеки, який розрахований на проведення практичних навчань підрозділів НГУ під керівництвом інструкторів США, закупівлю майна та обладнання, розбудову інфраструктури Міжнародного навчального центру НГУ. Загальний бюджет даного проекту – 5,7 млн. дол. США.

У рамках розвитку колективної підготовки та розбудови інфраструктури Міжнародного міжвідомчого багатопрофільного центру підготовки підрозділів Національної гвардії України (с. Старе Бориспільського району Київської області) за співфінансування Глобального фонду світової безпеки (GSCF) через Міністерство оборони США розпочато реалізацію проєкту технічної допомоги, який включає підготовку керівного складу Головного управління НГУ, командування та інструкторів Міжнародного центру та військових частин НГУ (опис курсів додається), а також будівництво сучасного навчального комплексу шляхом реконструкції старої казарми на загальновійськовому полігоні Міжнародного центру.

Курси практичної підготовки особового складу НГУ за участі американських інструкторів планується розпочати в І кварталі 2021 року (з урахуванням карантинних обмежень).

Реалізацію будівництва сучасного навчального комплексу шляхом реконструкції старої казарми на загальновійськовому полігоні Міжнародного центру розпочато у 2020 році, завершення планується до кінця 2021 року.

Кошторисна вартість: 750 000 дол. США (входить до загального бюджету проєкту)

З метою прискорення будівництва та, враховуючи обмежений обсягів фінансової допомоги з боку американської сторони, було прийнято рішення здійснити реконструкцію об’єкта за рахунок спільного фінансування, а саме:

– за рахунок коштів Національної гвардії України – виконати роботи з влаштування фундаменту, конструкцій зовнішнього контуру будівлі, покрівлі, опалення та зовнішніх мереж (роботи розпочато у 2020 році);

– за рахунок коштів американської сторони – виконати роботи з облаштування внутрішніх інженерних мереж (крім опалення), проведення робіт з внутрішнього оздоблення, встановлення обладнання тощо.

За фінансування Агентства зменшення загрози Міністерства оборони США продовжується проект міжнародної технічної допомоги «Готовність України у сфері ядерної безпеки» спільно із Нацполіцією, СБУ, Навчальним Центром з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу імені Джорджа Кузьмича (проект передбачає проведення теоретичних та практичних навчань, закупівлю майна та спорядження, розбудову інфраструктури).

ГРАНТОВІ ПРОЄКТИ ЗА ФІНАНСУВАННЯ ЄС

За підтримки жандармерії Румунії підготувано та успішно реалізовується  чотири спільних проєкти транскордонного співробітництва у рамках Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020, яка фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі. Бюджет проектів – 5,5 млн. грн.

Завдяки реалізації вказаних проєктів:

– підготували понад 100 військовослужбовців відповідно до європейських практик для виконання завдань із забезпечення громадської безпеки;

– розробили та внесли зміни до доктринальних документів, що регламентують діяльність підрозділів з охорони громадського порядку НГУ;

– у 2016 році створили гірсько-патрульну роту, яка виконує завдання із забезпечення правопорядку в прикарпатському регіоні, а також у взаємодії із правоохоронними органами та рятувальними службами бере участь у пошуку осіб, які заблукали або пропали безвісти в гірській місцевості.

Завдяки активній позиції жандармерії Румунії щодо підтримки НГУ та якісним змінам у діяльності НГУ, які вдалося досягти внаслідок співпраці з румунськими колегами, у жовтні 2017 року Нацгвардія отримала статус повноправного члена Міжнародної Асоціації сил жандармерії та поліції у статусі військової установи (FIEP).

Національна гвардія України вже не перший рік веде активне співробітництво з жандармерією Румунії. У період з 2011 року було реалізовано 4 спільних проєкти за тематикою підготовки особового складу до виконання завдань з охорони громадського порядку.

ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА

Співпраця між латвійськими та українськими представниками оборонної сфери щодо надання підтримки українським військовослужбовцям та їхнім сім’ям, які постраждали в результаті військового конфлікту на сході України триває вже четвертий рік поспіль, і відбувається за підтримки Міністерства оборони Латвії, Посольством Латвійської Республіки в Україні та населенням країни в цілому.

Таким чином, незважаючи на пандемію COVID-19, лише минулого року було організовано та доставлено військовослужбовцями НГУ 3 гуманітарних вантажі з Латвійської Республіки, що були доставлені у Донецьку та Луганську області. Вони вміщали в себе як гуманітарну (одяг, взуття, книги, домашній текстиль, дитячі речі), так і медичну допомогу (медикаменти та медобладнання). Загальний обсяг наданої гуманітарної допомоги за 2020 рік складає близько 50 тон, загальною вартістю вантажів понад 35 000 євро.

Необхідно зазначити, що з початку бойових дій на Донбасі, Латвійська Республіка забезпечила близько 350 тон гуманітарної допомоги постраждалим, що проживають у зоні проведення ООС.

ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ЗА КОРДОНОМ

З метою підвищення інституційної спроможності Національної гвардії України щодо виконання завдань за призначенням, вдосконалення професійної підготовки особового складу відповідно до найкращих світових практик представники Національної гвардії України постійно проходять навчання за кордоном.

У рамках допомоги міжнародного співтовариства військовослужбовці НГУ отримали можливість підготовки наших військовослужбовців за кордоном.

Так, за результатом досягнутих домовленостей з Відділом оборонного співробітництва при Посольстві Сполучених Штатів Америки в Україні 10 представників Національної гвардії України взяли участь у конкурсному відборі з метою формування резерву кандидатів для подальшої участі в навчальних курсах програми Міжнародного військового навчання та виховання США у 2021 році.

Наразі 2 військовослужбовці проходить навчання у Сполучених Штатах Америки:

– на Міжнародному курсі з протидії тероризму у Коледжі Міжнародної Безпеки (CISA), м. Вашингтон, округ Колумбія (військова база Форт Макнейр);

– на Базовому курсі РХБЗ для офіцерів керівної ланки, (військова база Форт Леонард Вуд), штат Міссурі.

Також військовслужбовці НГУ підвищували свою кваліфікацію під час:

– річного навчання в Школі офіцерів Національної Жандармерії Франції;

– навчання інженерно та льотного персоналу авіаційних підрозділів НГУ в місті Марін’ян (Французька Республіка), у рамках виконання вимог Угоди між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки у створенні Єдиної системи авіаційної безпеки та цивільного захисту в Україні;

– навчання на вищому міжнародному курсі Школи підготовки офіцерів жандармерії Румунії «Мihai Viteazul» (м. Рошу, Румунія).

МИРОТВОРЧА ДІЯЛЬНІСТЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ УКРАЇНИ

Україна, як одна з держав-засновниць ООН та відповідальний член міжнародного співтовариства, продовжує відігравати активну роль у миротворчих місіях, здійснюючи, разом з іншими країнами, важливий внесок у зміцнення миру та стабільності, розв’язання збройних конфліктів і недопущення виникнення нових осередків напруження.

На цей час 7 представників Національної гвардії України проходить службу у місіях ООН з підтримання миру та безпеки, а саме: Демократична Республіка Конго – 3 військовослужбовці, Південний Судан – 2, Бріндізі (Італійська Республіка) – 1, Регіон Аб’єй (Судан) –1.

З метою підготовки для направлення в місії ООН з підтримання миру і безпеки проведено первинне тестування комісією Національної академії внутрішніх справ (НАВС) представників Національної гвардії України та Національної поліції України, кандидатів з-поміж резерву, які володіють англійською або французькою мовою. Також сформовано резерв МВС для проведення ротацій національного персоналу в міжнародних миротворчих місіях ООН, до складу якого включено 25 представників Національної гвардії України.

МОВНА ПІДГОТОВКА

Ведеться постійна робота з підвищення мовної компетенції представників Національної гвардії України:

За сприяння Об’єднаної оперативно-тактичної групи Збройних Сил Канади в Україні (операція «UNIFIER») профінансовано курси з вивчення англійської мови для представників НГУ (2 групи в Головному управлінні НГУ та 2 групи в Навчальному центрі НГУ (військова частина 3007) (вересень – грудень 2020 року).

У рамках співпраці з Директоратом підготовки та військового співробітництва Міністерства національної оборони та Збройних сил Канади один представник Національної гвардії України пройшов навчання на довготривалому курсі з вивчення французької мови на базі Школи вивчення іноземних мов Збройних сил Канади.

РЕАБІЛІТАЦІЯ ТА ОЗДОРОВЛЕННЯ

Особовий склад НГУ, який зазнав поранень (травмувань) під час бойових дій на Сході України, а також члени їх сімей постійно проходять медичну та психологічну реабілітацію за кордоном.

Так, завдяки співпраці із Посольством Грузії в Україні та Генеральним штабом Збройних Сил України представники Національної гвардії України та члени їх сімей проходять курс реабілітації у медико-психологічному реабілітаційному центрі Міністерства оборони Грузії у м. Тбілісі.

На запрошення Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції військовослужбовців НГУ залучаються до курсу медичної реабілітації на базі військово-медичної лікарні «Калероя» (місто Хісар, Республіка Болгарія).

На запрошення Посольства Латвійської Республіки в Україні військовослужбовці НГУ проходять курс медичної реабілітації у Національному реабілітаційному центрі «Вайварі», місто Юрмала, Латвійська Республіка.

Варто зазначити, що вже протягом декількох років Національна гвардія України за підтримки головного Капелана Національних Збройних сил Латвії пана Елмарса Плавіньша, а також у співпраці з Міністерством оборони Латвії та Посольством Латвійської Республіки в Україні організовує відпочинок дітей військовослужбовців Національної гвардії України у Латвійській Республіці.

Так, для дітей військовослужбовців НГУ організовуються екскурсійні подорожі містами Латвійської Республіки, що включають в себе культурно-просвітницькі і спортивні заходи, різноманітні екскурсії, подорожі до старовинних замків, зустріч та спілкування з латвійськими однолітками.