Міжнародне співробітництво – це один з пріоритетних напрямків діяльності Національної гвардії України та ефективний інструмент на шляху реформування і розвитку усієї структури.

У 2021 році завдяки плідному співробітництву з іноземними партнерами Національна гвардія України не тільки вивчала й ефективно впроваджувала найкращий світовий досвід у свою діяльність, але й залучала допомогу для вдосконалення матеріально-технічної бази, розвитку своїх спроможностей.

Протягом 2021 року зусилля міжнародного співробітництва НГУ зосереджувалися за напрямками:

 • розширення існуючих двосторонніх та започаткування нових відносин з іноземними партнерами;
 • реалізація чинних та започаткування нових міжнародних проєктів у різних сферах службово-бойової діяльності НГУ;
 • активізація співробітництва з міжнародними організаціями, такими як НАТО, ЄС, КМЄС, ООН тощо.

У цьому матеріалі описані ключові досягнення Національної гвардії України у сфері міжнародного співробітництва за 2021 рік.

Новини

РОБОТА В РАМКАХ МІЖНАРОДНОЇ АСОЦІАЦІЇ СИЛ ЖАНДАРМЕРІЇ ТА ПОЛІЦІЇ У СТАТУСІ ВІЙСЬКОВОЇ УСТАНОВИ FIEP

У рамках Міжнародної асоціації сил жандармерії та поліції у статусі військової установи FIEP Національна гвардія України на постійні основі бере участь у роботі Комісій, робочих груп та інших заходах. А саме:

 • Щорічний Саміт директорів та командувачів структур-членів Асоціації;
 • Комісія «Міжнародні справи»;
 • Комісія «Нові технології та логістика»;
 • Комісія «Організація службової діяльності»;
 • Комісія «Людські ресурси».

Упродовж 2021 року представники НГУ взяли участь у засіданнях комісій «Новітні технології та логістика», «Організація службової діяльності», підготовчому засіданні Асоціації до Саміту FIEP, а також у засіданні Вищої Ради директорів та командувачів структур-членів Асоціації. Всі заходи у 2021 році проводились у режимі онлайн з огляду на пандемію COVID-19.

Крім того, у рамках плану роботи Асоціації у червні 2022 року Національна гвардія України забезпечуватиме організацію проведення комісії FIEP «Організація службової діяльності» в Україні із запрошенням близько 50 представників усіх структур-членів Асоціації.

СПІВРОБІТНИЦТВО З ПРЕДСТАВНИЦТВАМИ, МІСІЯМИ ТА ПРОГРАМАМИ МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ В УКРАЇНІ

Упродовж 2021 року, попри обмеження, викликані поширенням пандемії COVID-19, Національна гвардія України продовжила активно співпрацювати з представництвами, місіями та програмами міжнародних організацій в Україні.

Зокрема, представники НГУ брали участь у заходах Програми Україна-НАТО з професійного розвитку (PDP), Програми НАТО з удосконалення військової освіти (DEEP), Програми Україна-НАТО з розбудови доброчесності (BI), Трастових фондах Україна-НАТО.

У рамках співпраці з Програмою Україна-НАТО з професійного розвитку (PDP) представники НГУ взяли участь:

 • в онлайн-курсах з питань стратегічних комунікацій, гендерних питань, лідерства та публічних виступів у рамках модульного курсу «Вступний курс НАТО – 2021» на базі Національної академії НГУ;
 • в онлайн-семінарі зі стратегічного планування за участю інструкторів Київського представництва бізнес-школи МІМ в рамках модульних навчальних курсів «100 чемпіонів»;
 • в щорічному освітньому проєкті «Young UA Summer Academy».

Крім того, було проведено офіційну передачу напрацювань Програми PDP в рамках проєкту євроатлантичної інтеграції представникам відділу євроатлантичної інтеграції Національної академії НГУ для подальшої самостійної роботи.

У рамках співробітництва з Програмою Україна-НАТО з розбудови доброчесності (BI) забезпечено участь представників НГУ:

 • в онлайн-курсі із питань доброчесності, прозорості та підзвітності в контексті управління людськими ресурсами (BI) на базі Регіонального департаменту навчання менеджменту оборонних ресурсів DRESMARA (м. Брашов, Румунія);
 • в онлайн-курсах із питань доброчесності, прозорості та підзвітності в миротворчих операціях на базі Навчального центру підготовки до миротворчих операцій (м. Сараєво, Боснія і Герцеговина);
 • в онлайн-курсі із питань доброчесності для старшого офіцерського складу на базі Школи НАТО (м. Обераммергау, Німеччина).

У рамках Індивідуальної програми партнерства Україна-НАТО забезпечено участь представників НГУ:

 • в онлайн-курсі з питань управління кризовими ситуаціями з метою зниження впливу від терористичної активності, що проводився на базі Центру вивчення передового досвіду з протидії тероризму (м. Анкара, Турецька Республіка);
 • в семінарі для викладачів англійської мови, що проводився на базі Європейського центру досліджень проблем безпеки імені Джорджа Маршала (м. Гарміш-Партенкірхен, Німеччина);
 • в інструкторському курсі НАТО для сержантського складу, що проводився на базі Школи НАТО (Обераммергау, Німеччина).

Також Національна гвардія України продовжувала розвивати співробітництво з Консультативною місією Європейського Союзу в Україні.

Так, у липні 2021 року командувач Національної гвардії України генерал-полковник Микола Балан провів робочу зустріч із Головою КМЄС паном Антті Юхані Хартікайненом, у ході якої сторони обговорили можливість залучення представників НГУ до спільних із представниками Національної поліції України заходів підготовки, що проводяться фахівцями КМЄС, відповідно до оновленого мандата КМЄС.

Крім того, упродовж жовтня 2021 року 6 представників НГУ взяли участь у навчальних курсах з питань підтримки громадської безпеки під час проведення футбольних матчів, що проводилися в містах Стокгольм (Королівство Швеція), Копенгаген (Королівство Данія) та Мальме (Королівство Швеція).

ДВОСТОРОННЄ СПІВРОБІТНИЦТВО

НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ УКРАЇНИ

Національна гвардія України продовжує співпрацювати за напрямками, які становлять взаємний інтерес, із аналогічними структурами країн-партнерів. Це зокрема: Національна гвардія штату Каліфорнія, Збройні сили Канади, Національна гвардія Сил оборони Грузії, Збройні сили Королівства Швеція, Війська карабінерів Італійської Республіки, Національна Жандармерія Франції, Жандармерія Румунії, Національна Республіканська гвардія Португалії, Війська Карабінерів Міністерства внутрішніх справ Республіки Молдова, тощо.

У рамках двостороннього співробітництва з Військами Карабінерів Італійської Республіки у березні 2021 року командувач Національної гвардії України генерал-полковник Микола Балан підписав Меморандум про взаєморозуміння між Національною гвардією України та Військами карабінерів Італійської Республіки.

З метою започаткування співробітництва із Військами Карабінерів Міністерства внутрішніх справ Молдови проводиться робота щодо підписання Меморандуму про взаєморозуміння із Національною гвардією України.

Продовжено співпрацю з Національною гвардією штату Каліфорнія в рамках Державної програми партнерства між Україною та штатом Каліфорнія (SPP). Так, у листопаді 2021 року командувач Національної гвардії України генерал-полковник Микола Балан, Міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський провів офіційну зустріч із командувачем Національної гвардії штату Каліфорнія генерал-майором Девідом Болдвіном з метою обговорення стану співробітництва та можливих напрямків його розширення.

У ході зустрічі сторони підписали Меморандум про взаєморозуміння між Національною гвардією України та Національною гвардією штату Каліфорнія, який має на меті обмін досвідом та передовими практиками, проведення спільних навчань, а також участь у курсах, семінарах, робочих групах та робочих зустрічах.

У рамках співробітництва із Національною гвардією Сил оборони Грузії у вересні 2021 року делегація Національної гвардії України на чолі з командувачем генерал-полковником Миколою Баланом здійснила офіційний візит до Головного штабу Національної гвардії Сил оборони Грузії у місті Тбілісі.

Крім того, у жовтні 2021 року перший заступник командувача Національної гвардії України (начальник штабу) генерал-лейтенант Володимир Кондратюк взяв участь у міжнародній конференції Національної гвардії Сил оборони Міністерства оборони Грузії на тему «Роль Національної гвардії у стійкості та протистоянні», що проводилася у місті Тбілісі.

У листопаді 2021 року офіційна делегація Національної гвардії Сил оборони Міністерства оборони Грузії на чолі з командувачем бригадним генералом Романом Джохадзе відвідала Національну гвардію України з метою ознайомлення з діяльністю НГУ, її роллю та місцем у секторі безпеки та оборони країни. У ході візиту було підписано Меморандум про співпрацю між Національною гвардією України та Національною гвардією Сил оборони Грузії.

Також упродовж 2021 року було проведено низку заходів двостороннього співробітництва з представниками Збройних сил Великої Британії, Збройних сил Королівства Швеція, Генерального Інспекторату карабінерів Республіки Молдова, Посольства Держави Ізраїль в Україні.

Важливим етапом розвитку міжнародного співробітництва НГУ став візит представників Київської асоціації військових аташе та міжнародних організацій до Міжнародного міжвідомчого багатопрофільного центру підготовки підрозділів. У ході візиту близько 50 військових аташе та іноземних дипломатів ознайомилися із основними функціями і завданнями НГУ, її досягненнями та роллю у секторі безпеки й оборони держави.

Під час візиту дипломатам представлено сучасну військову техніку, новітні засоби зв’язку та зразки озброєння, якими комплектуються підрозділи НГУ, навчальні класи й тренажери. Крім того, на військовому стрільбищі Міжнародного центру підрозділи спеціального та оперативного призначення продемонстрували десантування бійців з гелікоптера, евакуацію поранених, роботу снайперських пар й прийоми тактичної медицини.

СПІВРОБІТНИЦТВО ЗІ ЗБРОЙНИМИ СИЛАМИ КАНАДИ

Упродовж 2021 року Національна гвардія України тісно співпрацювала з Об’єднаною оперативно-тактичною групою Збройних сил Канади в Україні (операції «UNIFIER») в рамках Технічної угоди між Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством національної оборони Канади і Канадськими Збройними Силами про проведення заходів військової підготовки, нарощування потенціалу та надання підтримки державі, що приймає.

Зокрема, у 2021 році у рамках конструктивного співробітництва зі Збройними Силами Канади з метою впровадження системного підходу до підготовки особового складу НГУ, основні зусилля було зосереджено на:

 • підготовці рядового та сержантського складу;
 • інженерній підготовці;
 • професійній офіцерській освіті;
 • колективній підготовці;
 • військово-медичній підготовці;
 • підготовці підрозділів розвідки;
 • підготовці штабів;
 • підготовці підрозділів спеціального; призначення;
 • підготовці снайперів.

Також, у рамках співробітництва із Посольством Канади в Україні було проведено онлайн-курси з питань безпеки для старших офіцерів (SOSSC), з розробки та проведення дистанційного навчання (DLDDC), онлайн-курс із гендерної інтеграції у військових формуваннях країн світу (IWGPAF), курси з вивчення англійської мови для представників НГУ викладачами Англійського мовного центру (ELC).

РОБОТА В РАМКАХ БАГАТОНАЦІОНАЛЬНОГО ОБ’ЄДНАНОГО КООРДИНАЦІЙНОГО КОМІТЕТУ

У 2021 році Національна гвардія України також залучалася до роботи Багатонаціонального об`єднаного координаційного комітету з питань військового співробітництва та оборонного реформування (БОКК).

Представники НГУ брали участь в засіданнях Ради Директорів, виконавчих комітетів БОКК, Багатонаціональної координаційної групи, підкомітету Національна гвардія України з метою координації заходів співробітництва з іноземними партнерами, Збройними Силами України, а також долучення до міжнародних заходів, що становлять інтерес для НГУ.

За результатами роботи в БОКК, до НГУ було залучено допомогу від Уряду США в рамках Ініціативи з питань безпекової допомоги для України (USAI).

Також, упродовж 2021 року в рамках роботи БОКК військовослужбовці Національної гвардії України залучалися до багатонаціональних навчань «Рапід Трайдент – 2021», «Сі Бріз – 2021» та «Непорушна стійкість – 2021».

ДОПОМОГА ВІД МІЖНАРОДНИХ ПАРТНЕРІВ

Національна гвардія України успішно реалізовує проєкти міжнародної технічної допомоги, що фінансуються Урядом США в рамках Ініціативи з питань безпекової допомоги для України (USAI), Глобального Фонду Світової Безпеки (GSCF), програм Агентства зменшення загрози Міністерства оборони США, Державного департамент США/Бюро з міжнародних питань у сфері боротьби з незаконним обігом наркотиків та правоохоронних питань, Європейським Союзом, тощо.

ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА НАСЕЛЕННЮ УКРАЇНИ

Національна гвардія України однією з перших серед складових сектору безпеки і оборони України розпочала реалізацію як самостійних, так і спільних гуманітарних проєктів у Луганській та Донецькій областях.

У період з 2016 по 2022 рік силами Національної гвардії України спільно з представниками Латвійської Республіки проведено вісімнадцять виїздів в район АТО/ООС та передано близько 450 тон гуманітарної допомоги для населення Донецької і Луганської областей. Вантаж складався як з одягу, взуття, книг, домашнього текстилю, дитячих речей, так і з медикаментів та медобладнання.

ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ В МІЖНАРОДНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЦЕНТРАХ

З метою підвищення інституційної спроможності Національної гвардії України щодо виконання завдань за призначенням, вдосконалення професійної підготовки особового складу відповідно до найкращих світових практик упродовж 2021 року представники Національної гвардії України активно залучалися до навчальних заходів, як за кордоном так і в режимі онлайн.

Так, протягом 2021 року 3 представники НГУ проходили навчання в навчальних закладах Міністерства оборони США:

 • 2 офіцери – на Міжнародному курсі з протидії тероризму у Коледжі Міжнародної Безпеки (CISA), військова база «Форт Макнейр», округ Колумбія;
 • 1 офіцер – на Базовому курсі РХБЗ захисту для офіцерів керівної ланки, військова база «Форт Леонард Вуд», штат Міссурі.

Також, за результатом досягнутих домовленостей із Відділом оборонного співробітництва при Посольстві Сполучених Штатів Америки в Україні у 2021 році 10 представників НГУ взяли участь у конкурсному відборі з метою формування резерву кандидатів для подальшої участі в навчальних курсах у рамках Міжнародної програми військової освіти і підготовки кадрів (IMET) у 2022 році.

Крім того, упродовж 2021 року представники Національної гвардії України підвищували свою кваліфікацію в навчальних заходах як за кордоном, так і дистанційно в закладах та підрозділах аналогічних військових формувань країн-партнерів. А саме:

 • Школа офіцерів Національної жандармерії Франції EOGN (м. Мелен, Французька Республіка);
 • Школа підготовки офіцерів Жандармерії Румунії «Мihai Viteazul», (м. Рошу, Румунія);
 • Центр підвищення кваліфікації поліцейський підрозділів з підтримання стабільності CoESPU, (м. Віченца, Італійська Республіка);
 • Школа НАТО, (м. Обераммергау, Федеративна Республіка Німеччина);
 • Європейський центр досліджень проблем безпеки ім. Джорджа Маршалла, (м. Гарміш-Партенкірхен, Федеративна Республіка Німеччина);
 • Центр вивчення передового досвіду з питань протидії тероризму COE-DAT (м. Анкара, Турецька Республіка);
 • Центр підготовки до операцій з підтримання миру та безпеки PSOTC, (м. Сараєво, Боснія і Герцеговина);
 • Регіональний департамент навчання менеджменту оборонних ресурсів DRESMARA, (м. Брашов, Румунія);
 • Департамент військової підготовки та співробітництва штаб-квартири Сил оборони Канади (м. Оттава, Канада).

УЧАСТЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ УКРАЇНИ В МІЖНАРОДНИХ ОПЕРАЦІЯХ ООН З ПІДТРИМАННЯ МИРУ ТА БЕЗПЕКИ

За роки незалежності українські «блакитні шоломи» провели 27 миротворчих операцій у різних регіонах світу. Загалом із 1992 року понад 45 000 українських військовослужбовців та правоохоронців залучалось до підтримання миру та безпеки у світі. Серед них – близько 290 представників Національної гвардії України, які брали участь в операціях з підтримання миру та безпеки під егідою Організації Об’єднаних Націй в складі національного персоналу Міністерства внутрішніх справ України.

Сьогодні ж, одночасно з участю у захисті територіальної цілісності й недоторканності України від збройної агресії Російської Федерації, українські військовослужбовці та правоохоронці продовжують залучатися до операцій ООН з підтримання миру та безпеки. Так, 9 офіцерів Національної гвардії України проходять службу в складі національного персоналу Міністерства внутрішніх справ України як офіцери Цивільної поліції ООН у міжнародних миротворчих місіях ООН. А саме:

 • Місія ООН в Демократичній Республіці Конго – 4 представники;
 • Місія ООН в Республіці Південний Судан – 2 представники;
 • Резервний поліцейський підрозділ Управління поліції ООН у місті Бриндізі, Італійська Республіка – 1 представник;
 • Збройні сили ООН з підтримання миру на Кіпрі – 1 представник;
 • Тимчасові сили безпеки ООН, Регіон Аб’єй (Судан) –1 представник.

У 2021 році Міжнародна експертна комісія Департаменту миротворчих операцій Секретаріату ООН провела заключний відбір кандидатів серед представників Національної гвардії України та Національної поліції України, які володіють англійською або французькою мовою. У результаті, було сформовано резерв МВС для проведення ротацій національного персоналу в міжнародних миротворчих місіях ООН, до складу якого включено 23 представники Національної гвардії України, з яких 1 – військовослужбовець-жінка.