НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

З нагоди 15-ліття Всесвітнього дня вишиванки Патріотична спільнота громадських організацій Києва ініціювали в Києві відкриття пам’ятника видатному громадсько-військовому діячу, австрійському архикнязю з українським корінням, політичному українцю Василю Вишиваному (Вільгельму фон Габсбургу) відомому своїми військовими та дипломатичними здібностями, поезією і любов’ю до України.

На відкритті пам’ятника були присутні народні депутати України, представники духовенства, громадські діячі, музиканти. У промовах виступаючі відзначали, що «встановлюючи пам’ятники героїв України на вулицях нашого міста ми не лише вшановуємо пам’ять про них, а також збагачуємо нашу культурну спадщину та відновлюємо справедливість». Участь у заході також взяли Начальник Навчального центру НГУ полковник Михайло Кулик та заступник начальника Навчального центру по роботі з особовим складом полковник Юрій Лісняк.

Нагадаємо, у березні цього року Президент України Володимир Зеленський підписав указ про присвоєння Навчальному центру Національної гвардії України почесного найменування «імені Василя Вишиваного». Тож саме гвардійцям випала честь відкривати цей монумент.

 

Пам’ятник Василю Вишиваному невипадково встановлений саме неподалік від метро «Лук’янівська», адже саме тут він провів останні дні свого життя, у 1948 році в Лук’янівській в’язниці, куди його з Відня викрали і перевезли співробітники НКВД. В цій же в’язниці він був закатованим, а тіло таємно поховане біля огорожі Лук’янівського цвинтаря.

За час командування сотнею у складі 13-го полку уланів, Висиль Вишиваний зробив її повністю українською, виключивши з неї військових інших національностей. Саме тоді йому подарував вишиту сорочку один з його солдатів-українців, яку він з гордістю носив. Скульптур Михайло Горловий, який працював над створенням пам’ятника і особисто був присутнім на його відкритті відзначає, що сорочка, в яку одягнений Василь Вишиваний, зроблена із найвідоміших фотографій Габсбурґа-Вишиваного, що вміщена в його збірці україномовних поезій «Минають дні».

«Василь Вишиваний для багатьох сучасних українців – невідома історична постать. Роками наші вороги нищили всі згадки про свої злочини і наших Героїв. А Василь Вишиваний – це ціла епоха. Його життя – історія боротьби українців. Відкрити для сучасників цю історію ­– це продовжити боротьбу, за яку Вишиваний віддав життя. Завдяки пам’ятнику ми поширимо інформацію про цю надзвичайну особистість як в Україні, так і в Австрії, Європі, Росії», говорить співзасновник громадської спілки «Музичний Батальйон» Олександр Юрков. 

Пресслужба НГУ