НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

Телефон довіри (044) 226-22-52

В Україні набули чинності нові положення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Відтепер особи, які претендують на посаду державної служби, а також претенденти на українське громадянство мають скласти іспит з української мови.

До переліку осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, входять і військовослужбовці та державні службовці.

Так, претенденти на офіцерські посади служби за контрактом та на посади державних службовців у Національній гвардії України мають надати документи про рівень знання української мови.

Згідно зі статтею 10 Закону для того, щоб бути призначеним на посаду держслужбовця, необхідно засвідчити володіння державною мовою державним сертифікатом. Володіння українською мовою військовослужбовці, які претендують на офіцерські посади,  можуть засвідчити не лише державним сертифікатом, виданим Комісією, а й документом (атестатом) про повну загальну середню освіту (за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмету).

Для отримання сертифікату необхідно скласти іспит. Тестувати на рівень знання державної мови буде Національна комісія зі стандартів державної мови.

Рівень знання оцінюватиметься за європейською шкалою від А1 до С2 — від початкового рівня до вільного володіння, а тест складатиметься з усної та письмової частини.

За інформацією Національної комісії зі стандартів державної мови, тестову частину іспиту автоматично перевіряє комп’ютер, решту роботи – екзаменатори. Це забезпечує прозорість іспиту. Остаточні результати іспиту своїм рішенням встановлює Комісія протягом 15 календарних днів, дані про сертифікати вносять до Реєстру державних сертифікатів у цей же або на наступний день.

Претенденти реєструються в іспитовій системі, самостійно обираючи час і місце складання іспиту.

Тривалість іспиту на визначення рівня володіння державною мовою для виконання службових обов’язків – 30 хвилин.

Зі зразком іспитової роботи можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/37FFvli.

За даними Національної комісії зі стандартів державної мови, протягом першого місяця іспитування вже 3412 осіб отримали сертифікати про рівень володіння державною мовою: державні сертифікати рівня А1– жодної особи; рівня А 2 – 3 особи; рівня В1 – 29 осіб; рівня В2 – 240 осіб; рівня С1 – 1075 осіб; рівня С2 – 2065 осіб. Відсоток тих осіб, які іспиту не склали, не перевищує 2%.

Державний сертифікат не має терміну придатності і видається, як і документи про освіту, на необмежений термін.

Якщо людина не склала іспит, то через 4 місяці може скласти його ще раз.

Більше інформації та посилання, необхідні на всіх етапах складання іспиту – на офіційному сайті Національної комісії зі стандартів державної мови: https://mova.gov.ua/.

ПРОГРАМА

Іспиту на рівень володіння державною мовою особами, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків

ПАМ’ЯТКА 

Як підготуватися до іспиту на визначення рівня володіння державною мовою особами, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків