Художник Андрій Шостак: «Потрібно працювати, аби українці в тилу ставали більш свідомі, допомагали війську й берегли пам’ять про наших захисників» - НГУ

Художник Андрій Шостак до війни створював мурали й картини у різних містах України. Після масштабного нападу на Україну чоловік працює над патріотичними стінописами.

Перший у Рівному з’явився кілька місяців тому у мікрорайоні «Північний». Другий присвячений загиблим азовцям, відкрили нещодавно. На стінописі у центрі міста увічнені рівняни Костянтин Друзь, який мав позивний «Ейс» та Віталій Семчук на псевдо «Рут». Хлопці загинули, боронячи Маріуполь. За їхніми спинами – інші захисники, які поклали свої життя за Батьківщину. Про ідею створення патріотичних стінописів, їхню місію і завдання митців під час війни розповідає художник Андрій Шостак.

Скільки часу ви працюєте з пензлем?

Складно сказати. Певне, все життя, спочатку в школі, потім у Львові в академії. За плечима є й досвід комерційної співпраці з різноманітними компаніями, створення для них креативів.

Як виникла ідея створення патріотичних муралів у Рівному?

Після нападу хтось із моїх друзів одразу долучилися до Сил оборони України, хтось почав волонтерити, а хтось продовжує робити те, що вміє. Вторгнення росіян спонукало мене до створення патріотичних стінописів. Перший мурал я намалював на Північному. Ініціатором створення стінопису став місцевий центр розвитку творчості. На муралі зображена українська дівчина з квітами, позаду якої — боєць ЗСУ з автоматом. Український захисник — образ всіх воїнів, які захищали, захищають і будуть захищати нашу землю аж до нашої перемоги. На передньому плані — яскравий персонаж, який уособлює те, що наші військові захищають Україну. Друга робота – стінопис, присвячений азовцям. Над створенням цього муралу я працював два місяці.

Розкажіть про ідею створення муралу, присвяченого загиблим військовослужбовцям полку «Азов»

На місці, де зараз стінопис, була радянська символіка і захотілось її замінити. Про ідею створення патріотичного муралу мені написав знайомий художник Костянтин Качановський. В той час батьки й друзі загиблих військовослужбовців, спільно з міською владою, ініціювали конкурс на найкращий ескіз патріотичного стінопису. Тоді я вирішив взяти участь й подав кілька акварельних варіантів, проте ще не усвідомлював розмірів і текстури стіни.  Під час створення ескізу я спілкувався з другом і батьками Віталія Семчука на псевдо «Рут» і Костянтина Друзя на псевдо «Ейс». Власне, вони й порадили взяти за основу портрети хлопців. Також я вирішив, додати збірні образи полеглих у Маріуполі військовослужбовців й українську символіку, наприклад, на стіні зображена дівчинка з картою України – загальний образ загиблих дітей. Крім того,  біля портрета рівненських Героїв я намалював герб України та написав заповіді українського націоналіста.

Костянтин Володимирович Друзь — головний сержант, командир відділення окремого загону спеціального призначення «Азов» Національної гвардії України. Загинув 12 березня 2022 року від мінометного обстрілу.

Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно) — за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі, зразкове виконання службового обов’язку.

Хто допомагав Вам із створенням муралу?

Створити мурал на підтримку бійців полку «Азов» запропонував рівнянин Олексій Козачок. Таким чином прагнув увічнити подвиг своїх друзів. Хлопець запропонував свій ескіз. На конкурсі серед п’яти десятків проєктів місцева влада визнала таку пропозицію найбільш актуальною – вона одночасно вшановує пам’ять двох рівненських хлопців, бійців полку «Азов», що загинули при героїчній обороні «Азовсталі», а також слугуватиме символом нашої підтримки для бійців полку що, нині перебувають у російському полоні. Містяни допомагали з фарбами й іншими матеріалами.

Чи вивчали Ви історію полку «Азов», можливо спілкувались з азовцями під час створення муралу?

Я спілкувався зі своїми знайомими військовослужбовцями й рідними хлопців, які розповідали про загиблих героїв. Віталій Семчук і Костянтин Друзь долучились до окремого загону спеціального призначення НГУ «Азов» ще за довго до початку повномасштабного вторгнення окупантів, а під час війни першими зайняли оборону Маріуполя. Побратими азовців наголосили, що сьогодні важливо тримати оборону на своїх фронтах.  Потрібно працювати над тим, аби українці в тилу ставали більш свідомі, допомагали війську й берегли пам’ять про наших захисників.

Віталій Володимирович Семчук  — старший солдат окремого загону спеціального призначення НГУ «Азов» Національної гвардії Україниучасник російсько-української війни, що загинув у ході російського вторгнення в Україну в 2022 році.

 

Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (2022, посмертно) — за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі.

  • Чи є ще ідеї щодо створення нових стінописів у Рівному?

Так, звісно. Поки ми плануємо мурал у приміщенні першої школи, кілька вихованців якої загинули на початку повномасштабного російського вторгнення. Я за креатив і просування української культури. Гадаю, що навесні у Рівному з’явиться ще не один яскравий стінопис.

Група інформації і комунікації військової частини 3055

Перейти до вмісту